Sposoby na walkę z suszą

susza
Sposoby na walkę z suszą, fot. JOL-MET

Lato to okres pięknej, słonecznej pogody i wysokich temperatur. Zazwyczaj kojarzy nam się z upragnionym odpoczynkiem, dobrym samopoczuciem i długimi, ciepłymi dniami. Przez cały rok z utęsknieniem czekamy na sezon urlopowy. Niestety, nie dla wszystkich to taki rajski okres.

Lato to prawdziwe wyzwanie dla roślin, a osoby, zajmujące się ich uprawą, muszą dołożyć szczególnych starań, aby zapobiec katastrofalnym konsekwencjom suszy. To właśnie rolnicy i ogrodnicy jako pierwsi przekonują się o skutkach globalnego ocieplenia. Na szczęście, podejmując odpowiednie działania, jesteśmy w stanie im przeciwdziałać. Podpowiadamy, w jaki sposób ustrzec się przed suszą i cieszyć się wyjątkowymi i zdrowymi plonami.

Susza w ogrodzie

Średnie roczne temperatury rosną w zastraszającym tempie. Upalne lata to już standard, do którego muszą przyzwyczaić się wszyscy rolnicy, sadownicy i ogrodnicy. Niestety, walka z efektami globalnego ocieplenia, nie jest wcale prosta. Susze są coraz dłuższe i niewiele gatunków roślin jest w stanie poradzić sobie z nimi bez pomocy ze strony człowieka. W jaki sposób ocalić je przed zniszczeniem? Najłatwiejszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie oczywiście montaż automatycznego systemu nawadniania. Urządzenia, w zależności od klasy oraz możliwości technicznych, potrafią same dobrać odpowiednią ilość wody oraz sterować całym procesem nawadniania. Dzięki montażowi odpowiedniego systemu, będziemy w stanie utrzymać wystarczającą wilgotność gleby na całym obszarze działki. Co jednak zrobić, jeżeli nie dysponujemy takim zintegrowanym systemem? Wbrew pozorom nie jesteśmy skazani na porażkę. Możemy wykorzystać wiele technik, które pomogą nam ochronić sadzonki przed suszą.

Przeciwdziałanie suszy w ogrodzie

Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć ilość promieniowania słonecznego, które wysusza glebę oraz niszczy rośliny. W tym celu osłońmy podłoże poprzez ściółkowanie korą albo agrowłókniną. Taki zabieg pomoże także ograniczyć odparowywanie wody, które jest głównym winowajcą nagłego wysuszania ziemi. Warto pomyśleć o zacienieniu szczególnie wrażliwych miejsc w ogrodzie – stworzenie niewysokich przegród pomoże ograniczyć szkodliwe promieniowanie słoneczne i na dłużej zachować wilgoć w określonych partiach gleby.

Nawożenie gleby

Brak wilgoci wyjaławia także glebę i wypłukuje ją ze składników organicznych, dzięki którym nasze rośliny mogą się prawidłowo rozwijać. Właśnie z tego powodu latem powinniśmy szczególnie zadbać o kwestie nawożenia działki. Wykorzystujmy preparaty przeznaczone do wykorzystywania latem. Agrożele pomogą zatrzymać wodę w glebie, specjalistyczne nawozy sprawią z kolei, że rośliny, pomimo ograniczonej wilgotności, otrzymają wszelkie niezbędne składniki, umożliwiające zdrowy wzrost.

Rośliny odporne na susze

Jeżeli skutki suszy są bardzo dotkliwe dla naszej działalności, być może warto zastanowić się także nad zasadzeniem roślin, które zdecydowanie lepiej radzą sobie z brakiem wody. Będą to przede wszystkim niskie byliny i rośliny dwuletnie. Wpływ na zdrowie roślin ma również sposób, w jaki je podlewamy, wbrew pozorom zbyt obfite nawadnianie wcale im się nie przysłuży, nie powinniśmy wykonywać go także w czasie największego nasłonecznienia – szybkie odparowywanie sprawi, że rośliny nie otrzymają wystarczającej ilości wody.

Artykuł został przygotowany przez firmę handlową JOL-MET, która zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolników w maszyny i akcesoria rolnicze oraz środki ochrony roślin.