Torf dodaje glebie próchnicy, ziemię gliniastą rozluźnia, a w piaszczystej poprawia nawodnienie. Podobne właściwości ma kora, która dodatkowo występuje w formie dekoracyjnej.
Torf wysoki jako nawóz ekologiczny
Wśród nawozów ekologicznych dostępnych na rynku można wymienić między innymi torf wysoki. Charakteryzuje się on wysoką kwasowością – pH wynosi w granicach 3,5 – 4,5. W takiej postaci można dodawać go tylko do ziemi, w której rosną rośliny wrzosowate. Poza tym, w sklepach jest dostępny specjalny tor odkwaszony. Wysoki torf zawiera niewiele składników mineralnych, więc trzeba wraz z nim dodawać do gleby nawóz mineralny. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie substratu torfowego. Oba produkty stosuje się w taki sam sposób – trzeba rozłożyć warstwę ekologicznego nawozu na ziemi tworząc warstwę o grubości około 3 cm, a następnie wymieszać ją płytko z ziemią.
Kora drzew działa podobnie jak torf
Do nawożenia zaleca się stosować przekompostowaną korę drzew. W świeżej korze znajdują się związki chemiczne, które mogą doprowadzić nawet do zahamowania wzrostu roślin, a przecież nie o taki efekt chodzi. Przekompostowanie polega na tym, że korę drzew składa się na pryzmę, miesza z mocznikiem lub nawozem kurzym oraz zwilża wodą. Nawóz organiczny jest gotowy do użycia po upływie trzech lub czterech miesięcy. Ciekawym produktem jest kora dekoracyjna z drewna sosnowego. Jest ona przeznaczona do ściółkowania gleby wokół drzewek, krzewów i innych ogrodowych roślin. Zalecana grubość warstwy kory wynosić minimum 5 cm. Zastosowany w ten sposób nawóz skutecznie zapobiega rozwojowi chwastów i zapewnia prawidłową wilgotność podłoża.
Węgiel brunatny lepszy niż torf?
Zaletą odpadów węgla brunatnego wykorzystywanych jako nawóz organiczny w ogrodnictwie, jest wysoka zawartość minerałów. W skład tego specyfiku wchodzą między innymi wapń i magnez oraz mikroelementy. Nawóz, o którym mowa, jest dostępny w dwóch postaciach – miału i granulatu. Pierwszą formę zaleca się dla gleb lekkich, drugą – dla ciężkich. Prawidłowo stosowane odpady węgla brunatnego skutecznie odkwaszają glebę poprawiając jej właściwości.
Torf ma inne właściwości niż kompost
Nie powinno się stosować torfu i kompostu zamiennie, ponieważ choć oba specyfiki są naturalnymi nawozami, mają one odmienny wpływ na glebę. Kompost dostarcza substancji odżywczych i sprzyja rozwojowi mikroorganizmów glebowych. Poprawia on również strukturę gleby i jej nawodnienie – nic dziwnego, że uchodzi za jeden z najlepszych nawozów naturalnych. Z kolei torf charakteryzuje się prostszym składem odżywczym, dlatego nie poprawia żyzności gleby w tak dużym stopniu, jak wyżej opisany kompost. Torf wysoki – najczęściej wybierany do nawożenia roślin – sprzyja wzrostowi wrzosowatych gatunków, ponieważ ma kwaśny odczyn. Nie jest on natomiast korzystny dla większości pozostałych roślin. W przypadku upraw innych, niż preferujące kwasowe grunty, można zastosować jedynie zwapnowany torf.
Tekst: Magdalena Lisek