Premiksy (MPU) dla świń – czy warto je stosować?

Na pewno tak, jeżeli ferma spełnia określone warunki. Stosowanie premiksów (mieszanek mineralno-witaminowych) ma wiele zalet, dlatego jest to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w żywieniu trzody chlewnej na dużych fermach.

Premiksy dla świń – elastyczność i oszczędność

Podstawowymi powodami, dla których fermy decydują się na stosowanie premiksów dla świń, jest większa elastyczność żywieniowa oraz czynnik ekonomiczny. Hodowca może sam bezpośrednio wpływać na wiele etapów związanych z tego rodzaju żywieniem: zakup surowców, kontrola jakości, proces produkcji, koszty surowców i samej produkcji. Oczywiście produkcja bazująca na premiksach (MPU) stawia przed gospodarzem wiele wyzwań i pracy, ale dzięki temu może on bezpośrednio i samodzielnie szybko dostosowywać żywienie do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości.

Pozwala również na wykorzystanie szerszej gamy surowców na przykład roślin strączkowych wyprodukowanych we własnym gospodarstwie lub surowców dostępnych tylko lokalnie, jak np.: produkty pochodzenia cukierniczego.

Premiksy (MPU) dla świń
Premiksy (MPU) dla świń – czy warto je stosować?, fot. EKOPLON

Premiksy dla świń – parametry pod kontrolą

Stosowanie premiksów dla świń pozwala na szybką korektę określonych parametrów paszy, na przykład poziomu białka w zależności od kondycji zwierząt, przez co lepiej kontroluje się zdrowotność stada. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego premiksu (MPU) łatwo jest optymalnie zbilansować dawkę, m.in. pod kątem poziomu tryptofanu, gdy hodowca zastosuje duże dawki kukurydzy.

Żywienie świń w oparciu o indywidualne receptury, dostosowane do fermy, pozwalają na maksymalne wykorzystanie jej potencjału, co przekłada się na zwiększony efekt finansowy. Dlatego ważne jest, aby stosując premiksy, hodowca miał wsparcie doświadczonego doradcy żywieniowego, znającego daną fermę.

premiksy dla swin - zbilansowana dieta
Premiksy (MPU) dla świń – czy warto je stosować?, fot. EKOPLON

*

Tekst: EKOPLON