Najpopularniejsze ciągniki w Polsce i w Europie

Ciągniki rolnicze
Najpopularniejsze traktory w Polsce i w Europie, Zdjęcie: pixabay

Ciągniki rolnicze znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim podczas prac polowych i transportowych w rolnictwie. Bardzo dobrze poruszają się w terenie (zwłaszcza na trudnych, piaszczystych obszarach), są zwrotne i można do nich przyczepić praktycznie każdą maszynę rolniczą.

Traktory wywierają też niewielki nacisk na glebę, dzięki czemu nie uszkadzają plonów. Które z tych maszyn cieszą się największą popularnością?

Co trzeba wiedzieć o nowoczesnych ciągnikach?

Producenci nowoczesnych ciągników rolniczych nie stawiają teraz jedynie na właściwości użytkowe, czyli na moc, nacisk osi, zwrotność itp. Współczesne traktory muszą być też wygodne. O komfort operatora troszczą się takie niezbędne elementy jak dobrze wyciszona kabina, klimatyzacja, nawigacja GPS czy automatyczne prowadzenie po polu.

Traktory mają różne układy napędowe. Mogą mieć stały napęd jednej, tylnej osi (2WD) lub napęd obu osi (4WD).  W pierwszym przypadku operator ma do czynienia z uniwersalnym ciągnikiem o mocy do 310 KM i tylnych kołach o wyraźnie większej średnicy. Ciągniki z napędem na obie osi są ciężkie, mają moc od 150 do 600 KM i wszystkie koła o tej samej średnicy.

Najrzadziej spotyka się ciągniki gąsienicowe i półgąsienicowe, choć ich zaletą jest to, że w zdecydowanie mniejszym stopniu niszczą glebę.

Który ciągnik został traktorem 2017 roku?

W jury konkursu Tractor of the Year 2017 zasiadło 24 dziennikarzy z 23 państw europejskich. Wyniki ogłoszono pierwszego dnia wystawy EIMA, która odbywała się od 9 do 13 listopada 2016 roku we włoskiej Bolonii.

Nagrody przyznawano w 4 kategoriach. Oprócz głównej nagrody traktory mogły zdobyć uznanie za wszechstronność, gotowość do specjalistycznych zadań i stylistykę. Dla najpopularniejszych marek była to okazja do pokazania, który z wiodących producentów może pochwalić się obecnie najciekawszymi rozwiązaniami.

Główne trofeum i tytuł traktora 2017 roku zdobył ciągnik Optum 300 CVX firmy Case IH. Jednym
z najciekawszych i najoryginalniejszych zastosowanych w nim rozwiązań jest specjalne menu pozwalające monitorować ciśnienie powietrze w oponach.

New Holland, Antonio Carraro i Deutz-Fahr, czyli pozostałe wyróżnione marki

Wśród wyróżnionych nie mogło zabraknąć popularnej marki New Holland. Jej traktory z serii T5.120 zostały uznane za najbardziej wszechstronne ciągniki rolnicze. Jury zwróciło uwagę przede wszystkim na umiejętne pogodzenie kompaktowych gabarytów z zaawansowaną instalacją uzdatniania gazów wydechowych dostosowaną do normy emisji spalin Euro IV.

Bogaci sadownicy i winiarze szukający nowego, najlepszego ciągnika specjalistycznego powinni zwrócić uwagę na włoskie traktory Antonio Carraro Tony 9800 TR. Jury spodobała się jego autorska hybrydowa przekładnia bezstopniowa z licznymi trybami pracy i możliwościami programowania.

Ostatnie wyróżnione traktory należą do niemieckiej marki Deutz-Fahr. Ciągnik rolniczy 6215 RC Shift został wyróżniony za atrakcyjną stylistykę.

Najpopularniejsze traktory w Europie – nie tylko New Holland i John Deere

Traktory New Holland i John Deere są zdecydowanymi liderami sprzedaży na rynku europejskim. Pierwsza z firm została założona już w 1895 roku w Pensylwanii. Początki zawdzięcza swojemu założycielowi, Abe’owi Zimmermanowi, który kupił starą stajnię na obrzeżach miasta i zamienił ją na kuźnię. Później doszło do integracji czterech marek: New Holland, Clayes, Ford i FiatAgri. Obecnie New Holland jest częścią firmy CNH Global, która należy do Fiat Group.

John Deere powstała jeszcze wcześniej, bo w 1837 roku. Jej założycielem, od którego imienia i nazwiska pochodzi nazwa firmy, był kowal ze stanu Illinois. John Deere jest jedną z najstarszych amerykańskich firm przemysłowych, która wyewoluowała z jednoosobowej kuźni do światowej korporacji. Jest światowym liderem technologii rolnej. Traktory i pozostałe maszyny tej marki wyróżniają charakterystyczne zielone i żółte kolory oraz logo skaczącego jelenia.

W Europie dużą popularnością cieszą się też inne traktory. W Austrii liderem w 2013 i 2014 roku był Case IH. Podium uzupełnił New Holland i John Deere, zaraz za nimi znalazł się Lindner i Fendt. W Szwajcarii bardzo dobrze sprzedawały się wtedy jeszcze traktory Deutz-Fahr i Claas. W Szwecji liderem w tych latach była Valtra, a na trzecim miejscu znalazł się jeszcze inny producent – Massey Ferguson. W Hiszpanii, we Włoszech i Portugalii w czołowej piątce znalazły się jeszcze takie marki, jak Kubota, Landini, Same i Antonio Carraro.

Najpopularniejsze traktory w Polsce

Do przedstawienia najpopularniejszych ciągników rolniczych w Polsce posłużą dane z pierwszego półrocza 2015 roku. Do lidera – firmy New Holland należało 1271 zarejestrowanych modeli. Na drugim miejscu znalazł się John Deere z 1257 rejestracjami. Podium zamknęły traktory marki Zetor, czyli kolejnego popularnego producenta ciągników rolniczych. W Polsce bardzo dobrze sprzedawały (i w dalszym ciągu sprzedają) się także traktory Deutz-Fahr i Kubota.

Do najpopularniejszych modeli wśród polskich rolników w pierwszym półroczu 2015 roku należał Zetor Major 80, Kubota L5040, Zetor Proxima 90 oraz New Holland TD 5.105 i John Deere 5085M.

Natomiast w listopadzie 2016 roku liczba rejestracji pokazała, że najpopularniejsze traktory należą w Polsce do takich firm, jak m.in. Zetor, Deutz-Fahr, Ursus, John Deere, New Holland, Kubota, Case IH, Farmtrac, Steyr i Claas.

Które ciągniki są najpopularniejsze?

We wszystkich statystykach powtarzają się dwie marki ciągników rolniczych – są to New Holland i John Deere.  To właśnie traktory tych dwóch producentów można nazwać najpopularniejszymi. Bardzo dobrze radzi sobie też wiele innych marek. Pokazują to nie tylko statystyki sprzedaży i rejestracji, ale także doroczne konkursy.  Wszystkie te traktory to absolutna czołówka zarówno pod względem właściwości użytkowych, jak i komfortu użytkowania.

Artykuł sponsorowany