Ochrona biologiczna – szansa dla Twojego ogrodu

Ochrona biologiczna
Uprawa ogrodu to przedsięwzięcie, które podejmuje się ze względów estetycznych, aby piękne kwiaty ozdabiały przestrzeń dookoła domu lub też w celu odgrodzenia miejsca od drogi lub działki sąsiada; spożywczych, kiedy decydujemy się na uprawę warzyw i owoców oraz wielu innych, dla których tak bardzo kochamy różnego rodzaju rośliny. Decydując się na uprawę każdy pragnie, by przebiegła ona jak najbardziej sprawnie i bez żadnych zarzutów. Chcemy przecież, by kwiaty były piękne i duże, a warzywa smaczne i dorodne, nie zaś chore, zgniłe lub podgryzane przez szkodniki.

Istnieje wiele sposobów na ochronę roślin. Można zastosować sztuczne metody, np. nawożenie lub też wykorzystać naturalny i bardzo skuteczny sposób – ochronę biologiczną!

Definicja ochrony biologicznej

Ochrona biologiczna to wszystkie metody, dzięki którym można zwalczać szkodniki oraz choroby roślin, dzięki zastosowaniu naturalnych czynników oraz organizmów żywych (takich jak grzyby, bakterie czy mikro- i makro- organizmy). Dzieli się ona na trzy metody.

  1. Metoda klasyczna to wprowadzanie do środowiska pożytecznych organizmów, które ograniczają lub całkowicie zwalczają powstawanie i namnażanie się szkodników. Polega na przemieszczeniu ich z miejsc naturalnie występujących do tych, gdzie mają zacząć ochronę. Metoda ta stosowana jest zapobiegawczo lub zaradczo, dlatego jest ona skuteczna w każdym przypadku – zarówno, jak szkodniki już występują lub dopiero przewiduje się ich wystąpienie.
  2. Metoda augumentatywna to skuteczna ochrona szczególnie jeśli chodzi o duże komercyjne uprawy. Organizmy wykorzystywane do niej są pozyskiwane z masowych hodowli.
  3. Metoda konserwacyjna polega na pozyskiwaniu mikro- i makro- organizmów z obszarów porośniętych lasem oraz przeznaczonych pod uprawę rolną.

Skuteczność ochrony biologicznej

Ochrona biologiczna jest niezwykle skutecznym narzędziem w walce z różnego rodzaju szkodnikami, mikroorganizmami, ptakami, owadami i czynnikami chorobotwórczymi pojawiającymi się na uprawie. Jest ona również bezpieczna zarówno dla ekosystemu, ludzi, jak i zwierząt ewentualnie pojawiających się w pobliżu uprawy.

Klucz do sukcesu w nowoczesnym rolnictwie: Sprawdzone środki ochrony roślin