Ochrona roślin w sezonie 2021 – propozycje produktowe Nufarm

Nufarm
Ochrona roślin – propozycje produktowe Nufarm, fot. Nufarm

Nufarm od lat dostarcza wysokiej jakości preparaty do ochrony roślin, regulacji łanu czy nawożenia. Najważniejsze i najnowsze propozycje produktowe na 2021 rok znajdziecie w poniższym materiale.

Kolejny rolniczy sezon przynosi nadzieję na uspokojenie się sytuacji z pandemią. Przynosi też nadzieję na dobry rok dla rolnictwa, na dobre plony. Wpływ na „przebieg wydarzeń”, jak co roku, będzie mieć aura i uwarunkowania klimatyczne. Trudno też ocenić, jaka będzie presja chorób oraz ile pojawi się szkodników. Nie wiemy także, czy chwasty będą mocno konkurować z roślinami uprawianymi, czy nie. To wszystko przed nami. Różnica polega na tym, że w przypadku ochrony przed agrofagami rolnik może interweniować i reagować na to, co dzieje się na polu. Ma bowiem do dyspozycji różne narzędzia, jak choćby środki ochrony roślin.

Nufarm od lat dostarcza wysokiej jakości preparaty do ochrony roślin, regulacji łanu czy nawożenia. Jednak oprócz konkretnych rozwiązań firma stawia na dostarczanie wartościowej wiedzy. Mowa o działaniach internetowych oraz bezpośrednim kontakcie z producentami. W tym pierwszym przypadku najważniejsze są: kanał w serwisie YouTube oraz blog specjalistyczny. Oba pełne merytorycznej wiedzy. Kontakt bezpośredni, to przede wszystkim szerokie doradztwo przedstawicieli terenowych.

Źródłem wiedzy dla doradców i ekspertów Nufarm są m.in. poletka doświadczalne prowadzone w różnych regionach Polski oraz liczne wdrożenia w wielu uprawach. Część doświadczeń jest udostępniona dla osób chcących zobaczyć, jak sprawdzają się preparaty w praktyce.

Ochrona roślin – propozycje produktowe Nufarm, fot. Nufarm
Ochrona roślin – propozycje produktowe Nufarm, fot. Nufarm

Herbicydowe klasyki i nowości 2021

Nufarm wyróżnia się przede wszystkim dobrymi formulacjami i wysoką jakością produktów. Zresztą wiele z nich, to produkty już sprawdzone, o uznanej marce i cenione przez rolników. W palecie Nufarm dużą grupę stanowią środki do ochrony przed chwastami. Firma ceniona jest za pomoc rolnikom w bardzo skutecznym ograniczaniu chwastów w wielu uprawach, gdzie kluczem jest poprawne zdiagnozowanie występujących chwastów i doboru do nich właściwego herbicydu. Bogactwo herbicydów Nufarm sprawia, że trudno wymienić wszystkie, stosowane w odpowiednich uprawach, na poszczególne chwasty czy różne warunki stosowania. Wymienię zatem kilka kluczowych.

W zbożach ozimych do zwalczania chwastów dwuliściennych trzeba wyróżnić preparat Saracen Delta 550 SC, który ma nową jesienną rejestrację we wszystkich zbożach. Jego działanie widać nie tylko na takich chwastach dwuliściennych, jak chaber, przytulia czepna, przetaczniki, ale również na trudniej zwalczanych jesienią samosiewach rzepaku. Saracen Delta 550 SC jest świetnym partnerem dla środków zwalczających miotłę zbożową, takich jak Shelter 500 SC czy znany już od lat Lentipur Flo 500 SC.

Oprócz rozwiązań jesiennych firma oferuje całe bogactwo herbicydów wiosennych, wśród nich wyróżnia się Saracen Max 80 WG, który jest kompletnym rozwiązaniem do zwalczania chwastów dwuliściennych. Skutecznie eliminuje przytulię czepną, ale i cały szereg innych chwastów, co zawdzięcza połączeniu dwóch substancji aktywnych: florasulamu i tribenuronu metylu.

Na uwagę zasługuje także grupa tzw. herbicydów hormonalnych, które różnią się między sobą działaniem na poszczególne chwasty. Wymagają też do działania wyższych temperatur, zazwyczaj powyżej 10 °C, ale są za to niezwykle przydatne tam, gdzie powstają odporności, albo słabiej działają inne powszechne herbicydy. Do tej grupy należą preparaty o substancjach aktywnych takich jak MCPA, 2-4D i dicamba. Mowa o środkach Agritox 500 SL, Dicopur 600 SL, Agritox Turbo 750 SL i Tayson 464 SL.

Nowością w palecie Nufarm jest preparat Alliance 660 WG, którego zaletą jest skuteczne działanie na przetaczniki, ale dobrze zwalcza też fiołka polnego i przytulię czepną. Może być stosowany wcześnie wiosną, kiedy temperatury nie są jeszcze za wysokie!

Na chwasty w grochu, kukurydzy czy rzepaku

Nufarm oferuje też rozwiązania herbicydowe do grochu: Butoxone M 400 SL – na chwasty dwuliścienne oraz Fusilade Forte 150 EC – na chwasty jednoliścienne. Zresztą Fusilade Forte 150 EC to znany graminicyd, który może być stosowany w wielu innych uprawach. Spośród innych środków wyróżnia się m.in. nowoczesną formulacją.

Na uwagę zasługują też herbicydy w kukurydzy. Tutaj firma ma bardzo silną pozycję. Preparaty Zeagran czy Nagano znane są z bardzo wysokiej skuteczności, nawet na mocno wyrośnięte chwasty. Niestety oba wymienione herbicydy będą dostępne w roku 2021 po raz ostatni, dlatego tym bardziej warto skorzystać z ich potencjału.

Znany z dobrej formulacji i bardzo skuteczny na chwasty jednoliścienne, jak chwastnica czy włośnica, jest Ikanos 040 OD. Rejestrację w kukurydzy posiada również herbicyd hormonalny – Dicopur 600 SL i służy do zwalczania niektórych szczególnie uciążliwych chwastów dwuliściennych.

Choroby, szkodniki i regulacja łanu
Ochrona roślin – propozycje produktowe Nufarm, fot. Nufarm

Choroby, szkodniki i regulacja łanu

Nufarm na sezon 2021 ma w ofercie kilka przydatnych fungicydów. Dosyć świeże w palecie są: Sokół Max 200 EC oraz Soleil 274 EC. Jest też wysokiej jakości strobilurynaTazer 250 SC oraz popularny Orius Extra 250 EW. Cześć rolników może słusznie kojarzyć nazwę Orius z zaprawami nasiennymi. Najnowsza z nich, to Orius Uniwersal 75 ES zawierający dwie uzupełniające się substancje aktywne.

Wśród insektycydów firma poleca acetamipryd w dobrej płynnej formulacji, czyli Carnadine 200 SL. Ma on rejestrację do stosowania w rzepaku, sadach oraz ziemniakach. Aby zwiększyć siłę rażenia można go stosować z szybko działającymi środkami kontaktowymi, jak np. Kaiso 050 EG.

Nie od dziś wiadomo, że Nufarm odgrywa istotną rolę w segmencie regulatorów wzrostu. Posiada w swoim portfolio aż trzy najczęściej używane substancje chemiczne w tej grupie produktów. Są to CCC, trineksapak etylu oraz etefon. Także w tej kategorii produktów Nufarm ma nowości na sezon 2021. Wszystko za sprawą nowego Ephona Top 660 SL, który w porównaniu do swojego poprzednika o formulacji 480 SL zawiera znacznie więcej substancji czynnej.

Nawozy i doradztwo

Na koniec warto wspomnieć o dobrze znanych nawozach dolistnych Wuxal, które są dystrybuowane na terenie Polski właśnie przez Nufarm. Były to jedne z pierwszych nawozów, które pojawiły się na rynku. Dzięki tak dużemu doświadczeniu, wciąż wyróżniają się solidnością wykonania i jakością. A to przekłada się na widoczne efekty działania na polach i w sadach.

Wszystkie wspomniane środki są solidnymi narzędziami do pomocy rolnikom i sadownikom. Mamy natomiast świadomość, że oprócz dobrego produktu ważna jest fachowa wiedza. Dlatego priorytetem Nufarm jest być blisko producentów rolnych i służyć im posiadaną wiedzą. Można to czynić odwiedzając wspomnianego bloga oraz kanał YouTube, a także kontaktując się bezpośrednio z doradcami terenowymi.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

Tekst: fot. Nufarm