Uprawa papryki w tunelach – na jakie szkodniki są narażone plony?

uprawa papryki
Uprawa papryki w tunelach – na jakie szkodniki są narażone plony fot. pixabay

Uprawa papryki pod osłonami, takimi jak tunele foliowe, folie i szklarnie, zabezpiecza rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, co pomaga uzyskać bardziej obfite i lepsze jakościowo plony. Umożliwia to również przyspieszenie terminu zbiorów.

Z drugiej strony, uprawa papryki w tunelach wiąże się z ryzykiem wystąpienia określonych szkodników, które mogą skutecznie zmniejszyć oczekiwane plony. W ogrzewanych obiektach panują doskonałe warunki do rozwoju takich drobnoustrojów, jak mszyce, wciornastek tytoniowiec, wciornastek zachodni, przędziorek chmielowiec i szklarniowiec oraz miniarka psiankowianka.

Ryzyko szkodników wyższe w nieogrzewanych tunelach

Wymienione wyżej szkodniki powodują uszkodzenia głównie liści. Przy masowym wystąpieniu uszkadzają one także kwiaty łodygi i owoce. Dodatkowo, w strefie korzeniowej pojawiają się takie szkodniki, jak skoczogonki i ziemiórki. W nieogrzewanych tunelach foliowych ryzyko wystąpienia szkodników jest znacznie wyższe oraz obejmuje ono m.in. masowe wystąpienia szkodników uszkadzających liście, takich jak miniarka niewybredka, miniarka powszechnianka, gąsienice piętnówek i zmieniki, które wyrządzają poważne szkody w ostatnich latach.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Jak utrudnić szkodnikom rozwój?

Jedną ze skutecznych metod zapobiegania rozwoju szkodników w uprawach papryki jest izolowanie przestrzenne tuneli z uprawami papryki od wieloletnich upraw i dziko rosnących roślin. Ponadto, przed ustawieniem tuneli na gruncie, warto zbadać, czy w podłożu nie są obecne szkodniki glebowe.

Sprawdzenie gleby pod kątem obecności szkodników warto przeprowadzić już w okresie podorywki i innych podstawowych zabiegów agrotechnicznych. Odstępy między poszczególnymi tunelami powinny być na tyle szerokie, aby możliwe było usunięcie zachwaszczenia. Zwykle wynoszą one około 1 metr, co nie pozwala na skuteczne przeprowadzenie orki. W okresie wegetacji należy także regularnie usuwać chwasty z podłoża znajdującego się wewnątrz tunelu. Odżywiają się nimi szkodniki zagrażające uprawom papryki.

Zabezpieczenie tunelów po zbiorach

Po zbiorach papryki należy usunąć z tunelu wszystkie rośliny, niszcząc resztki roślinne. W resztkach znajdują się szkodniki, które w okresie zimy przechodzą w stan uśpienia, aby wiosną ponownie zasiedlić nowe nasadzenia. Warto wykonać zimową orkę po zdjęciu folii z konstrukcji, po dodaniu obornika. Pozwala to na mechaniczne ograniczenie liczebności szkodników.

Stosowanie środków ochrony roślin jest skutecznym sposobem na zwalczanie szkodników i zapobieganie ich wystąpieniu, ale nie mogą być stosowane w każdym gospodarstwie rolnym, np. w przypadku upraw ekologicznych. Żadna z metod nie zapewnia pełnej gwarancji, że szkodniki nie wystąpią w uprawach, jednak mechaniczne sposoby zabezpieczania upraw przed szkodnikami mają bardziej uniwersalny charakter niż chemiczne.

Tekst: Magdalena Lisek

Jak znaleźć odpowiednie miejsce na karmnik dla ptaków i budkę lęgową?