Jak znaleźć odpowiednie miejsce na karmnik dla ptaków i budkę lęgową?

Karmnik
Jak znaleźć odpowiednie miejsce na karmnik dla ptaków i budkę lęgową?, fot. pixabay

Karmnik i budka lęgowa jako podstawowe wyposażenie ogrodu.

Szczególnie w okresie jesienno – zimowym warto zadbać o małe, ale jakże cenne dla środowiska stworzonka. Mowa oczywiście o ptakach, które m.in. niwelują szkodniki z naszego ogrodu lub otoczenia. Niestety ptaki zimujące w naszym kraju mają spory problem ze znalezieniem pokarmu, a także odpowiedniego miejsca, gdzie bezpiecznie mogłyby przetrwać zimę.

Warto więc ogród, działkę czy pobliski las wyposażyć w budki lęgowe dla ptaków oraz karmniki, dzięki czemu ptaki będą miały bezpieczne miejsce do wylęgu.

Dlaczego warto wieszać budki lęgowe?

Wraz ze stale postępującym rozwojem infrastruktury oraz coraz to nowocześniejszymi materiałami wykorzystywanymi do budowy budynków ptaki nie mają możliwości budowania gniazd, które stabilnie trzymały by się ściany. Dlatego też coraz więcej gniazd albo w ogóle nie przetrwa, albo po czasie osunie się po ścianie budynku. Sposobem, ale zapewnić ptakom miejsce do wylęgu są budki lęgowe dla ptaków. To właśnie w nich te małe stworzenia mogą bez obaw stworzyć bezpieczne miejsce do wylęgu.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Karmnik dla ptaków w ogrodzie

Wielu z nas pamięta czasy z dzieciństwa, kiedy wieszało się wraz z dziadkiem, babcią lub tatą karmnik dla ptaków, a następnie zostawiało pożywienie. W ten sposób ptaki miały łatwiejszy dostęp do pożywienia, szczególnie w okresie srogich zim i mrozów.

Obecnie co prawda zimy są o wiele lżejsze, ale nie oznacza to, że ptaki nie potrzebują już pożywienia. Wręcz przeciwnie, w dzisiejszych czasach o wiele trudniej jest znaleźć ptakom pokarm ze względu na zdecydowany brak rolnictwa w wielu miejscach czy inne czynniki. Dlatego jeśli masz ogród lub działkę – powieś karmnik dla ptaków, a odwdzięczą się z pewnością w okresie wiosennym.

Jak bezpiecznie powiesić karmnik dla ptaków?

Bezpieczne miejsce dla ptaków to takie, które nie będzie łatwo dostępne dla kotów czy innych drapieżników, np. kun. Przede wszystkim karmnik dla ptaków wieszamy z dala od wszelkiego rodzaju podpór, grubych gałęzi czy konarów po których drapieżnik mógłby bez problemu się wspinać.

Możemy jednak powiesić karmnik na wysokim drzewie z dala od gałęzi, wieszając go na lince. Ważne aby w promieniu około 3 metrów nie znajdowało się nic, co mogłoby ułatwić drapieżnikom dostanie się do karmnika.

Wieszanie karmników, podobnie jak budek lęgowych przynosi wiele radości, a tym samym zapewnia bezpieczeństwo ptaków, które od pewnego czasu mają spory problem ze znalezieniem bezpieczeństwa w naszym kraju. Warto pomagać małym stworzonkom, wieszając właśnie karmnik dla ptaków czy budki lęgowe.

Tekst: Magdalena Lisek