Jak dbać o maszyny rolnicze?

maszyny rolnicze
Jak dbać o maszyny rolnicze?, fot. pixabay
Maszyny rolnicze są narażone na pracę w dość trudnych warunkach. Praca na gospodarstwie rolnym wiąże się z pracami wykonywanymi w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, często w deszczu lub nadmiernym nasłonecznieniu podczas uprawy roli, hodowli zwierząt, obsługiwaniu pojazdów i maszyn rolniczych. Jak więc dbać o maszyny rolnicze, by uniknąć niepotrzebnych awarii?

Trudne warunki atmosferyczne, zwłaszcza wnikanie zabrudzeń i kurzu, prowadzą do stopniowego mechanicznego zużycia części do maszyn rolniczych. Nierówny teren pól staje się przyczyną awarii pojazdów rolnych. W związku z tym rolnicy powinni dbać o maszyny, by zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować ryzyko awarii w tego typu maszynach. Wymiana części do maszyn rolniczych wiąże się ze sporymi kosztami finansowymi, bawet jeśli rolnic zdecyduje się na wymianę używanych części. Właściwa pielęgnacja maszyn rolniczych pozwoli uniknąć takich sytuacji.

Jak dbać o maszyny rolnicze? Należy przestrzegać kilku ważnych zasad, a mianowicie:

1. Regularna konserwacja maszyn i serwis pojazdów rolniczych.

Wszystkie części do maszyn rolniczych należy kontrolować i w razie potrzeby nasmarować smarem, by lepiej pracowały i się zbyt szybko nie zużyły. Często bywa tak, że maszyna po kilkuletniej pracy wymaga wymiany zużytych już części rolniczych. Wówczas należy podjąć decyzję, jaką część rolniczą chce się kupić – nową czy używaną, oryginalną czy zamiennik. Oczywiście wszystko zależy od naszego budżetu, ale to wcale nie oznacza, że części używane czy też zamienniki są dużo gorszej jakości niż te oryginalne. Decyzja należy do właściciela maszyny.

2. Bezpośrednio po zakończeniu prac sezonowych sprzętu należy oddać maszynę, pojazd do serwisu.

Czasami praca na własną rękę nie jest wskazana. Lepszym rozwiązaniem będzie oddanie maszyny profesjonalistom, zwłaszcza, że po zimie istnieje duże prawdopodobieństwo korozji metalowych części do maszyn rolniczych. Poza tym fachowcy z pewnością zauważą więcej usterek niż ktoś, kto nie jest specjalistą w dziedzinie naprawy/wymiany części rolniczych w maszynach i pojazdach wykorzystywanych na roli.

3. Od czasu do czasu dobrze byłoby wymienić filtry i oleje.

Wymiana zużytych części czasami nie wystarczy. Przynajmniej raz w roku należy wymienić filtry i oleje w pojazdach rolniczych. Jeśli przez zimę maszyna nie jest używana powinno się co jakiś czas uruchomić i rozgrzać silnik.

Właściwa konserwacja maszyn i pojazdów rolniczych pomaga zapobiegać wielu awariom. Niezbędna jest właściwa i profesjonalna pielęgnacja maszyn, a także bieżąca konserwacja sprzętu. Tylko w ten sposób można uniknąć kosztownych napraw w przyszłości.

Tekst: PIMA-AGRO S.C. PIOTR ŁABĘDZKI, MARIUSZ PAPRZYCKI