Multifunkcyjne maszyny rolnicze – precyzyjne i ekonomiczne

maszyny rolnicze
Multifunkcyjne maszyny rolnicze – precyzyjne i ekonomiczne, fot. Lee Cannon   źródło: flickr.com

Maszyny rolnicze to także wielofunkcyjne urządzenia, które wyróżniają się wysoką wydajnością i wielozadaniowością. Można wśród nich wymienić m.in. siewniki i kultywatory.

Multifunkcyjność jest w cenie – producenci różnych branż proponują produkty typu „2w1”, a nawet „3w1”. Podobną tendencję można zaobserwować wśród maszyn rolniczych. Wybraliśmy dwa sztandarowe przykłady multifunkcyjnych maszyn rolniczych – kultywatory z różnymi opcjami spulchniania ziemi oraz siewniki, które umożliwiają także zwalczanie szkodników.

Maszyny rolnicze – precyzyjny siewnik i maszyna zwalczająca szkodniki

Na rynku maszyn rolniczych można napotkać na siewniki, które nie dość, że bardzo precyzyjnie rozprowadzają nasiona, to jeszcze umożliwiają rozprowadzenie środka ochrony roślin w bardzo równomierny sposób.

Nowoczesne siewniki są wyposażone w specjalne, dodatkowe urządzenia, które umożliwiają dozowanie nasion oraz urządzenia służące do rozmieszczenia środków ochrony roślin w formie granulatu. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w maszynach rolniczych nowej generacji są listwy rozprowadzające nasiona. Dzięki temu nasiona zostają rozmieszczone na całej szerokości roboczej. Pozycje listwy rozprowadzającej zwykle można łatwo ustawiać w różnych pozycjach.

Niektóre maszyny rolnicze dodatkowo są wyposażone w wał zwiększający ciężar siewnika i zapewniający nasionom odpowiedni kontakt z glebą oraz wciskający kamienie w głąb gleby. Zaletą wielofunkcyjnego siewnika wyposażonego w specjalny wał zwiększający wagę maszyny jest zapewnianie nasionom optymalnych warunków rozwoju.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Wielofunkcyjny kultywator

Kultywatory są wielofunkcyjne w nieco inny sposób. Zastępują one pług, ale nie pełnią roli podwójnej, tak jak siewnik pełniący jednocześnie rolę maszyny rozprowadzającej środki ochrony roślin. Nowoczesne kultywatory są wielofunkcyjne pod tym względem, że można zastosować je w różnych celach, np.:

  • do płytkiej obróbki ścierniska
  • w celu intensywnego wymieszania resztek roślinnych z glebą (średnia głębokość)
  • żeby rozluźnić glebę (głębiej)

Innowacyjne kultywatory mogą być jednocześnie wykorzystane do napowietrzenia gleby i dokładne wymieszanie pożniwnych resztek. Innymi słowy, nowoczesne rozwiązania umożliwiają stabilną pracę tej maszyny rolniczej na wybranej głębokości. Uniwersalne kultywatory zapewniają pracę w zakresie głębokości wynoszącej od 5 cm do 25 cm.

Multifunkcyjność – reguła, czy wyjątek?

Gdyby spojrzeć na multifunkcyjny charakter w szerszym rozumieniu, czyli zwrócić uwagę na szeroki, uniwersalny zakres zastosowania maszyny rolniczej, to można zaobserwować, że większość maszyn rolniczych nowej generacji posiada tę cechę.

Żaden producent nie wprowadzi na rynek maszyny rolniczej o wąskim zakresie zastosowania, z wyjątkiem wyjątkowo innowacyjnych, wyspecjalizowanych urządzeń, których jest bardzo mało na rynku. Można zatem stwierdzić, że trend na rynku maszyn rolniczych zmierza w kierunku nadania im jak najszerszej funkcjonalności. Rolnicy mają duże wymagania i dość ograniczone fundusze – nie zainwestują w maszyny rolnicze, które nie są wystarczająco uniwersalne i wielofunkcyjne.

Tekst: Magdalena Lisek