Żywienie kur niosek – o czym pamiętać i jakich zasad przestrzegać?

Żywienie kur niosek nie jest wcale takim prostym zadaniem. W ustalaniu jadłospisu trzeba bowiem uwzględnić nietypową budowę układu pokarmowego kur oraz mieć świadomość, że dieta tych ptaków bezpośrednio przekłada się na ich zdrowie oraz smak jajek. Jakie zatem potrzeby żywieniowe mają kury nioski i na co zwracać uwagę przy ich karmieniu?

Właściwy pokarm dla kur niosek – czyli jaki?

Podstawowym składnikiem diety kur niosek są zboża oraz mieszanki białkowe jak sorgo czy soja. Dlatego również pełnoporcjowe pasze bogate są w ziarna słonecznika, pszenicy, jęczmienia, kukurydzy, czy kredy pastewnej, ale zawierają też takie składniki jak czosnek, oregano czy jeżówka, które zwiększają odporność kur. Dietę trzeba jednak dodatkowo uzupełniać grysem dla kur, składającym się z wapnia muszelkowego i kamyczków żołądkowych, które wpływają na lepsze trawienie i mocniejszą budowę kości. Czego jednak nie zawierają pełnoporcjowe pasze, to wystarczającej ilości białka, dlatego kolejnym obowiązkowym składnikiem kurzej diety powinny być wysokobiałkowe śruty poekstrakcyjne, susze roślin motylkowych bądź serwatka. Dieta kur niosek powinna zawierać też produkty zielonkowe, między innymi siano, trawę czy lucernę, które są źródłem błonnika oraz ważnych dla kur mikroelementów czy witamin.

Dieta kur niosek powinna zawierać:

 • 16-18% białka,
 • 3,5-4% tłuszczu i tyle samo błonnika,
 • 4% wapnia,
 • 0,18% sodu,
 • 0,5% fosforu.

Jeśli chodzi o witaminy, to dzienna dieta kur niosek powinna zawierać dawkę:

 • 4 500-10 000 IU witaminy A,
 • 500-1000 IU witaminy D,
 • 10-30 IU witaminy E,
 • 0,5 mg witaminy K,
 • 1,5-2,5 mg witaminy B12,
 • 0,4-1,2 mg kwasu foliowego.

Warto więc kontrolować skład pełnowartościowych pasz, ale też konsultować dietę kur niosek z weterynarzem czy ekspertem ds. żywienia drobiu, ponieważ również przedawkowanie witamin i mikroelementów może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.

Owoce i warzywa w diecie kur niosek – stosować czy nie?

Dietę kur jak najbardziej można urozmaicać świeżą zielonką czy nawet resztkami z domowych posiłków. Warzywa i owoce sprzyjają bowiem uzupełnianiu diety kur w niezbędne witaminy i minerały, a poza tym animują je do spożywania posiłków. W diecie kur niosek może więc pojawić się:

 • marchewka,
 • sałata,
 • jabłka, gruszki,
 • kukurydza czy cukinia.

Kury z wolnego wybiegu mogą też podjadać zioła, na przykład mniszek lekarski, miętę czy pokrzywę. Różnego rodzaju zielonki dbają o lepszą kondycję kur, ale również sprawiają, że kolor żółtek jest przyjemnie intensywny, dlatego warzyw nie powinno brakować w diecie kur niosek. Z listy warzyw podawanych kurom należy jednak wykreślić:

 • awokado,
 • wszelkie owoce cytrusowe,
 • kapustę,
 • słodycze,
 • czy surowe ziemniaki.

Wszelkie zmiany w diecie należy wprowadzać stopniowo, by ułatwić kurom dostosowanie się do nowych produktów i nie prowadzić do rozstroju układu żołądkowego. Należy też permanentnie monitorować żywienie kur niosek, by szybko reagować w przypadku problemów zdrowotnych czy spadku produkcji jaj.

Ile razy dziennie karmić kury nioski?

Kury nioski można karmić raz albo dwa razy dziennie. To zależy od samego zapotrzebowania kur oraz tego, czy ptaki znajdują się na wolnym wybiegu, gdzie mogą uzupełniać dietę o owady, ślimaki, larwy, bądź dżdżownice. W żywieniu kur istotniejszy jest jednak dostęp do świeżej paszy, dzięki czemu kury mogą uzupełniać niedobory jedzenia przez cały dzień. Trzeba też pamiętać, by usuwać resztki jedzenia, a poidełka i karmidła regularnie czyścić. Warto więc ustalić, ile paszy spożyją kury w ciągu dnia, by nie marnować jedzenia i zapewnić zwierzętom zawsze świeże produkty. Według ekspertów kura o wadze około 2,5 kg potrzebuje dziennie około 120 g paszy. Można jednak samemu zweryfikować, jak duży apetyt mają kury nioski. Wystarczy wsypać do karmidła około 120 g paszy na każdą kurę, a wieczorem zważyć pozostałe resztki. W diecie kur ważny jest też dostęp do świeżej wody, której zapotrzebowanie przelicza się na każdy gram spożywanej paszy. I tak u normalnej kury jest to około 1,6 g wody, a u dojrzałej kury nioski 2,0 g wody na 1 gram paszy. Należy też pamiętać, że dieta kur niosek powinna być ściśle dopasowana też do ich wieku i stanu zdrowia, ponieważ młode kury nioski na etapie rozwijania się i osiągania dojrzałości płciowej potrzebują znacznie więcej białka i energii. I tak na przykład dieta kur niosek w wieku 21- 40 tygodni powinna zawierać od 16 do 18% białka.

Jaką dietę stosować, kiedy obniża się poziom nośności kur?

Nieprawidłowe żywienie kur niosek obniża nośność kur lub jakość jaj oraz skutkuje problemami z metabolizmem czy chorobami układu oddechowego. Może to być efektem zarówno niedoboru, jak i nadmiaru niektórych składników diety. W takim wypadku trzeba sprawdzić, jaką paszę otrzymują kury nioski i to nie tylko pod względem składu, ale także samej struktury. Zbyt gruba pasza utrudnia bowiem zarówno przyswajanie jedzenia jak i nie pokrywa w całości zapotrzebowania zwierząt na makro i mikroelementy. Z kolei zbyt drobna pasza może powodować problemy ze zdrowiem i znacznie wydłuża czas spożywania pokarmu. Dlatego istotne jest, by struktura paszy była uśredniona i odznaczała się grubością między 1 a 2,8mm. W poprawianiu nośności kur istotną rolę odgrywa także wapń. I choć najczęściej widnieje on w składzie paszy, to trzeba mieć na uwadze, że ten najczęściej nie jest dobrze przyswajalny przez drób. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest dodawanie wapnia do diety choćby w formie fosforanu wapniowego, kredy pastewnej czy właśnie drobno sproszkowanych skorup jaj.

Poidła i akcesoria dla kur niosek

Ważne jest, aby zapewnić kurkom łatwy dostęp do świeżej, czystej wody przez cały czas. Istnieje kilka rodzajów poidełek, które mogą być przydatne w hodowli kur niosek. Poidełka korbowe są popularne, ponieważ zapewniają stabilną podaż wody i chronią ją przed zanieczyszczeniem. Można również zastosować poidełka automatyczne, które uzupełniają się wodą w miarę jej zużycia. Ważne jest regularne sprawdzanie poideł i dbanie o to, aby były czyste i działały prawidłowo.

Ponadto, istnieje kilka innych przydatnych akcesoriów hodowlanych dla kur niosek. Gniazda lęgowe są niezbędne, aby zapewnić kurkom odpowiednie miejsce do składania jaj. Wygodne gniazda z materiałem wyściółkowym, takim jak siano lub trociny, pomagają stworzyć odpowiednie warunki dla kur do składania jaj. Oprócz tego, warto rozważyć zastosowanie karmników na paszę, które umożliwią łatwy dostęp do pożywienia i pomogą w utrzymaniu czystości w kurniku.

Pamiętaj, że każda hodowla jest unikalna, więc warto dostosować żywienie oraz wybór poideł i akcesoriów do indywidualnych potrzeb i warunków hodowli.

Informacje pochodzą z „Zaleceń Żywienia Drobiu w Gospodarstwach Indywidualnych i Niewielkich Stadach” opracowanych przez NZPDD w 2015 roku. Zalecenia te są zgodne z europejskimi standardami żywienia drobiu.

Tekst: notcopy edith

Fot. Bing AI