Przyczepy rolnicze z rynku pierwotnego pod kreską

Przyczepy rolnicze
Przyczepy rolnicze z rynku pierwotnego pod kreską, fot. Phil Parker źródło: flickr.com

Przyczepy rolnicze – od kilku sezonów panuje niepomyślna tendencja dla producentów maszyn rolniczych. Podobnie jest w przypadku ciągników i przyczep.

 Według danych z końca 2016 roku, sprzedaż przyczep rolniczych utrzymała się na bardzo niskim poziomie. Ostatecznie wynik w grudniu był lepszy niż w listopadzie ubiegłego roku, ale wciąż niższy w porównaniu z końcem 2015 r.

 Eksperci patrzą przez różowe okulary

 W opinii ekspertów rynku maszyn rolniczych stagnacja na początku 2016 r. potrwa jedynie do maja. Co roku, sprzedaż rośnie dopiero w czerwcu, a apogeum następuje w lipcu. Od sierpnia sprzedaż przyczep stopniowo spada. Tendencja jest ściśle związana z ustrojem rolnym w Polsce oraz z okresem wegetacji. Większość producentów rolnych do niewielkie gospodarstwa rolne, a przyczepy najbardziej potrzebne są właśnie w okresie żniw.

 Nowa wywrotka to luksus?

Nie wszystkie gospodarstwa rolne mają na tyle stabilną sytuację finansową, żeby mogły być modernizowane choćby pod względem parku maszynowego. Niewielu rolników decyduje się na zakup nowych przyczep, przy czym w ciągu ostatnich lat sytuacja zmieniła się na lepsze dzięki środkom finansowym z budżetu UE. Producenci przyczep doskonale znają sytuację rynkową i wiedzą, jakie są możliwości finansowe polskich gospodarstw rolnych. Dlatego też wielu producentów oferuje możliwość zakupu przyczepy na raty. Ceny rosną nie tylko w zależności od technologii wykonania, ale także wraz ze wzrostem ładowności. Wśród przyczep największym zainteresowaniem cieszą się wywrotki umożliwiające szybki załadunek i rozładunek płodów rolnych.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Wyposażenie standardowe i za dopłatą

Ukłonem w stronę producentów rolnych jest też zaoferowanie wyposażenia standardowego i dodatkowego, które wymaga dopłaty. Dzięki temu na rynek pierwotny trafia wersja ekonomiczna oraz luksusowa, a oferta jest bardziej elastyczna. Przykładami dodatkowego wyposażenia przyczepy rolniczej są między innymi zaczepy obrotowe i automatyczne, koło zapasowe, plandeki i tym podobne.

Dla komfortu i ekonomii pracy w gospodarstwie

Nowoczesne przyczepy rolnicze mają konstrukcję wywrotek o niskim podwoziu. Dzięki temu można łatwo je załadować i rozładować. Poza tym, przyczepy rolnicze posiadają instalację oświetleniową i sygnalizacyjną oraz hamulcową – zasadniczą i postojową. Trudno znaleźć takie przyczepy na rynku wtórnym, bo rolnicy raczej wymieniają przestarzały park maszynowy, który przestaje już dobrze służyć.

Tekst: Magdalena Lisek