Komu zlecić przesadzanie drzew i o czym warto pamiętać?

przesadzanie drzew
Obecność drzew nie tylko sprawia, że przestrzeń miejska nabiera uroku, ale również zapewnia cień w upalne letnie dni. Czasami jednak ich rozmieszczenie może ograniczać funkcjonalność otoczenia lub kolidować z powstającą inwestycją. Podpowiemy Ci, komu najlepiej powierzyć to zadanie.

Dlaczego przesadzanie drzew warto zlecić profesjonalistom?

Przesadzanie drzew pozwala uniknąć wycinki zdrowych okazów, które stanowią ozdobę przestrzeni miejskiej. Zwłaszcza w przypadku roślin rosnących na danym stanowisku przez wiele lat skorzystanie z usług firmy posiadającej doświadczenie w branży leśnej i ogrodniczej może być niezbędne. Profesjonalne przesadzanie drzew z taxus.pl obejmuje zabezpieczanie roślin do transportu i staranną opiekę nad nimi w celu ułatwienia ich aklimatyzacji w nowym miejscu. Firma ta dysponuje przesadzarką o średnicy do 2,5 metra, która umożliwia bezpieczne przesadzanie nawet piętnastometrowych okazów. Wiedza i doświadczenie dendrologów, wykonawców budowlanych, leśników, ogrodników i projektantów zieleni mogą sprawić, że rośliny sprawnie przyjmą się w nowej lokalizacji.

Jak przygotowuje się drzewa do przesadzenia?

Nagła zmiana stanowiska może nie być korzystna dla drzewa, dlatego dobrym rozwiązaniem jest odpowiednie przygotowanie go do przesadzenia. W tym celu należy wyznaczyć średnicę bryły korzeniowej i wykopać wokół niej rowek o szerokości ok. 25 cm, kierując się ukośnie pod bryłę i stopniowo przycinając napotkane korzenie boczne. Wykopany dół trzeba zabezpieczyć specjalną folią, aby ograniczyć przerastanie korzeni. Natomiast wolną przestrzeń należy wypełnić kompostem lub ziemią o wysokiej zawartości próchnicy. Warto także pamiętać o regularnym podlewaniu drzewa i zabezpieczeniu go przed przewróceniem za pomocą specjalnych pali.

Przygotowania do przesadzania drzewa powinny trwać co najmniej jeden sezon wegetacyjny. Dla większości okazów najkorzystniejszym okresem przesadzania jest wiosna. Jednak niektóre gatunki — takie jak m.in. sosna, lipa, wiąz i iglicznia — mogą zostać przeniesione w nowe miejsce nawet zimą.

O czym należy pamiętać podczas przesadzania drzew?

Jedną z najważniejszych kwestii przy przesadzaniu drzew jest zabezpieczenie bryły korzeniowej, ponieważ jeśli zostanie ona uszkodzona, roślina może obumrzeć. Korzenie drzewa warto owinąć elastycznym materiałem i obwiązać, aby zapobiec osypywaniu się ziemi i utracie wilgoci.

Drzewo powinno zostać umieszczone w glebie na tej samej głębokości, na której rosło. Przyjęcie się rośliny w nowym miejscu może przyspieszyć spulchnienie ziemi wokół bryły na głębokości 30 cm i zastosowanie środków poprawiających jej żyzność oraz wspomagających regenerację korzeni. Należy także pamiętać o umieszczeniu drzewa w tej samej orientacji względem stron świata, w jakiej rosło wcześniej. Chociaż przesadzanie dużych roślin jest czasochłonne, to wycinka drzew w przypadku realizacji niektórych inwestycji nie zawsze stanowi dobre rozwiązanie, ponieważ wiele gatunków potrzebuje lat, aby osiągnąć określoną wysokość.

Przesadzanie drzew to praca dla profesjonalistów, którzy posiadają doświadczenie w realizacji tego typu zadań. Bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie systemu korzeniowego rośliny, a także odpowiednie przygotowanie podłoża do jej posadzenia w nowym miejscu. O czym jeszcze warto pamiętać przy przesadzaniu drzew? Daj znać w komentarzu pod artykułem.