Dlaczego nie warto oszczędzać na dyszach do opryskiwacza?

dysze opryskiwacza
Dlaczego nie warto oszczędzać na dyszach do opryskiwacza?, fot. MRJ Agrotim
Na co zwracać uwagę przy ocenia stanu końcówki do opryskiwacza? Jak sprawdzić stan techniczny dysz do opryskiwacza? Dlaczego nie warto oraz jakie jest ryzyko przy wykorzystaniu m.in. niewłaściwej lub nisko jakościowej końcówki? W jaki sposób dbać o dysze? I najważniejsze – jaką markę i dlaczego warto wybrać, kupując opryskiwacz i końcówki do niego ? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Każdy ogrodnik wie, że bez należytej pielęgnacji twoja działka ogrodowa będzie wyglądać źle, a o dobrych i bogatych zbiorach można zapomnieć. Do właściwej pielęgnacji krzewów, warzyw, owoców, jagód, kwiatów itd. coraz częściej stosuje się opryskiwacze ogrodowe. Takie narzędzie znacznie skraca, ułatwia oraz usprawnia proces oprysku. Wybór odpowiedniego rodzaju dysz do opryskiwacza podczas jego zakupu czy naprawy jest bardzo ważną kwestią. Ma to wpływ na jakość i wydajność pracy przy opryskiwaniu ogrodu czy pola środkami biologicznymi, pestycydami, chroniącymi glebę przed szkodliwymi mikroorganizmami.

Konsekwencje używania opryskiwacza z uszkodzonymi dyszami

Podczas pracy opryskiwacza wiele czynników może niekorzystnie wpływać na prędkość, strukturę oprysku, wydajność oraz dozowanie (m.in. środkami biologicznymi i pestycydami). Aby wykorzystać każdą kroplę roztworu roboczego podczas opryskiwania, kluczowym jest wykorzystanie dobrego i sprawnego opryskiwacza. Wśród elementów, które mogą uniemożliwić prawidłowe opryskiwanie ziemi, są także źle dobrane dysze do opryskiwacza. Ten detal jest ważną częścią całego sprzętu i jeśli podczas pracy nie działa prawidłowo lub jest uszkodzony, to produktywność i wydajność jest znikoma. Oprysk będzie zły oraz już za jakiś czas (np. za dwa miesięcy) stwierdzimy, że zabieg był nieskuteczny. Dobre i jakościowe dysze do opryskiwacza chronią nas przez nieoptymalnym wykorzystaniem oprysku. Stosowanie zużytych lub zatkanych dysz zmniejsza wydajność i efektywność prac.

Dzięki właściwym końcówkom do opryskiwacza możesz nie tylko zaoszczędzić na zużyciu roztworu, chemikaliów, dodatków itd., ale także uniknąć szkodliwego ich nadużycia. Za duża ilość środków biologicznych, preparatów czy dodatków może skutkować zniszczeniem plonów i uprawy – niewłaściwe końcówki do opryskiwacza także mogą powodować „spalanie” plonów. Najczęściej problem występuje z powodu nieprawidłowego użycia oraz złej jakości zestawów dysz. Niekompatybilność niektórych rodzajów dysz z różnymi opryskiwaczami, niska jakość, uszkodzenie końcówek opryskiwacza prowadzi do zróżnicowanego ciśnienia oraz nierównomiernego rozprowadzania zróżnicowanej ilości elementów i dodatków. W tym przypadku różne części uprawy czy pola otrzymują różne ilości roztworu roboczego (niektóre za dużo, a niektóre w ogóle zostają puste – nieobrobione). Nierównomierne rozprowadzenie oprysku skutkuje poparzeniem roślin. Najczęściej prowadzi to do całkowitego „spalenia” upraw. Aby uniknąć tego problemu, należy stosować dysze do opryskiwacza odpowiedniej jakości oraz każdorazowo monitorować ich stan przed i po użyciu.

pryskanie pola
Pryskanie pola, fot. MRJ Agrotim

Co wskazuje na uszkodzenie dysz opryskiwacza?

Opryskiwacz to niezastąpiony sprzęt ogrodniczy używany dziś przez zdecydowaną większość ogrodników i rolników. Typowe usterki opryskiwacza związane ze słabym opryskiem często są dość proste i można je rozwiązać samodzielnie. Bardzo częstym problemem, występującym podczas pracy z opryskiwaczem, jest zatkanie dysz. Warto wtedy je sprawdzić i ostrożnie oczyścić. Końcówki do opryskiwacza należy zdemontować, jeśli to możliwe, a następnie wyczyścić i wypłukać w wodzie. Czyścić rozpylacze do opryskiwacza trzeba ostrożnie – żeby ich nie uszkodzić. Zaleca się wykorzystywać specjalne szczoteczki do czyszczenia (można ewentualnie użyć szczoteczek do zębów lub igły). Jeśli nieumiejętnie będziemy czyścić np. szczotką drucianą, możemy popsuć dysze.

Jak sprawdzić stan techniczny dysz opryskiwacza?

Sprawdzenie stanu rozpylacza do opryskiwacza można przeprowadzić także samodzielnie. Przede wszystkim, aby wykryć problem, należy monitorować i przyjrzeć się ich pracy w procesie aplikowania roztworu roboczego. Dodatkowo przy demontowaniu i czyszczeniu dyszy do opryskiwacza warto zwrócić uwagę czy nie ma zauważalnych zmian np. formy i kształtów tego elementu. Należy pamiętać, aby prawidłowo skompletować zestaw po jego demontażu i czyszczeniu.

pryskanie opryskiwaczem polowym
Pryskanie opryskiwaczem polowym, fot. MRJ Agrotim

W jaki sposób dbać o dysze opryskiwacza, aby długo działały jak nowe?

Zniszczenia oraz usterek opryskiwacza oraz jego dysz można uniknąć, jeśli w odpowiedni sposób zadbamy o sprzęt. Zaleca się każdorazowe sprawdzanie końcówek do opryskiwacza oraz ich czyszczenie. Zaleca się mycie dysz w ciepłej wodzie z mydłem i dokładnie suszenie bezpośrednio po zakończeniu prac. Pod koniec sezonu opryskiwacze należy rozebrać i wyczyścić. Dodatkowo wskazane jest dokładne suszenie sprzętu na koniec sezonu i przechowywanie go w suchym pomieszczeniu w ciągu zimy. Żeby dyszy były jak nowe, nie trzeba używać metalowych przedmiotów do ich czyszczenia.

Wybieraj sprawdzonego i wiarygodnego producenta

Rozpylacze do opryskiwacza od renomowanych producentów, to najczęściej gwarancja niezawodnej pracy i optymalnego wykorzystania oprysku. Firma MRJ Agrotim jest dystrybutorem dysz do opryskiwaczy włoskiej firmy Arag. Spośród szerokiej gamy dysz do opryskiwaczy prezentowanych w sklepie internetowym MRJ Agrotim możesz wybrać najlepszą opcję, która będzie dostosowana do twoich potrzeb i oczekiwań. Produkty MRJ Agrotim są od zawsze projektowane i produkowane tak, aby zapewniać niezawodność, jakość i wydajność. MRJ Agrotim oferuje szeroki wybór dysz do opryskiwacza, które odpowiadają twoim indywidualnym potrzebom i pozwalają wybrać optymalne końcówki do opryskiwacza. Kupisz tam m. in. dysze eżektorowe, płaskostrumieniowe, wirowe, dwustrumieniowe, ale także części do opryskiwaczy polowych i sadowniczych.

Tekst: MRJ Agrotim

 

Dlaczego powinno się stosować nawozy siarkowe?