Mączniak prawdziwy w ogrodzie?

mączniak prawdziwy
Jak skutecznie zwalczać mączniaka prawdziwego w ogrodzie?, fot. Pixabay

Przechadzanie się po własnym ogrodzie i podziwianie kwitnących roślin to nie tylko sposób na miłe spędzanie wolnego czasu wśród przyrody, lecz także jeden z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych. Uważne oko ogrodnika może dostrzec pierwsze objawy niebezpiecznych chorób roślin takich jak np. mączniak prawdziwy.

Nawet jeśli regularnie stosujesz nawozy, nie zawsze ustrzeżesz się w ogrodzie przed mączniakiem. To bardzo częsta choroba grzybowa roślin, która rozwija się zarówno w wilgotnych i ciepłych warunkach, jak i w suchych. Szczególnie podatne są rośliny posadzone zbyt gęsto, a więc takie, które nie mają zapewnionej wystarczającej przewiewności.

Na szczęście z ogrodowym szkodnikiem takim jak mączniak prawdziwy można skutecznie walczyć. Wystarczy zlokalizować i rozpoznać przeciwnika, a następnie wytoczyć przeciw niemu odpowiednie środki grzybobójcze.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Identyfikacja przeciwnika – jakie są objawy?

Mączniaka łatwo rozpoznasz, ponieważ zostawia on widoczne ślady w postaci białego nalotu, wyglądającego jak mąka, na naziemnych częściach roślin – liściach, łodygach, pąkach i owocach. Jeśli nie będziesz walczyć ze szkodnikiem, może on doprowadzić do:

  • wysychania roślin,
  • zniekształcania pędów, liści i owoców,
  • przemarzania w zimie,
  • słabszego kwitnienia i owocowania,
  • zahamowania wzrostu i obumarcia.

Pamiętaj, że pod wpływem wiatru zarodniki mączniaka przenoszą się na inne rośliny w ogrodzie, a biały nalot jest dopiero początkiem. Z czasem, jeśli nie zastosujesz środka grzybobójczego, zmieni on barwę na ciemną i zacznie tworzyć owocniki grzyba (z wyglądu przypominające czarne kulki). To sposób mączniaka na zarażenie roślin na wiosnę w następnym roku.

Rośliny pod specjalnym nadzorem

Grzyb taki jak mączniak nie dość, że łatwo się rozprzestrzenia, to na dodatek nie wybrzydza w doborze roślin, które atakuje. Infekuje zarówno kwiaty, jak i drzewa owocowe, krzewy oraz warzywa. Jeśli masz w swoim zielonym zakątku któreś z poniższych roślin, przyglądaj się im szczególnie dokładnie – mączniak mógł je już wypatrzyć.

Rośliny często atakowane przez mączniaka prawdziwego to:

  • drzewa owocowe – jabłoń, grusza,
  • krzewy owocowe – truskawka, malina,
  • warzywa – marchew, pomidory, sałata, pietruszka,
  • drzewa – brzozy, dęby, topole, klony, wierzby,
  • krzewy – róże, hortensje, kaliny, bzy lilaki,
  • pnącza – bluszcze, wiciokrzewy,
  • kwiaty – astry, dalie, krwawniki, goździki, nagietki, piwonie, fiołki, stokrotki, rudbekie.

Niekiedy infekuje też trawniki i pojawia się nawet na chwastach (nawłoć, babka).

Jak zwalczać – środki ochrony roślin

Skuteczne pozbycie się z ogrodu tego szkodliwego grzyba jest możliwe dzięki preparatom grzybobójczym. Profilaktyczne opryski są tu kluczowe. Jeżeli szukasz środka o wszechstronnym zastosowaniu zarówno do owoców oraz warzyw, jak i do roślin ozdobnych bądź zielarskich – wybierz Siarkol Extra 80 WP, który zapobiega rozwojowi oraz rozprzestrzenianiu się mączniaka prawdziwego. Ponadto pozytywnie wpływa na wzrost i wygląd roślin dotkniętych grzybem. Możesz go stosować także w uprawach ekologicznych. Natomiast jeśli hodujesz jabłonie, winorośle lub róże, ochronisz je przed mączniakiem przy pomocy Siarkol 800 SC. Dzięki temu środkowi zapobiegniesz osłabieniu roślin i będziesz cieszyć się wysokimi plonami czy też wspaniale kwitnącymi różami.

Chcesz, żeby Twój ogród był piękny przez cały rok? Pamiętaj nie tylko o regularnym nawożeniu, ale także stosowaniu efektywnych środków ochrony roślin.

Tekst: Magdalena Lisek