Kiedy postawić tunel foliowy? Kiedy zacząć hodowle warzyw w tunelu foliowym?

tunel foliowy
Kiedy postawić tunel foliowy? Kiedy zacząć hodowle warzyw w tunelu foliowym?; fot. Meblobranie.pl
Hodowla warzyw w tunelu foliowym wydłuża ich okres wegetacji, jednak, aby taka uprawa przyniosą więcej korzyści niż szkód, trzeba robić to umiejętnie. Warto wiedzieć, kiedy sadzić warzywa w tunelu foliowym i w jakim towarzystwie mogą one rosnąć, ponieważ nie wszystkie rośliny się „lubią”.

Kiedy postawić tunel foliowy?

Tunel foliowy możesz zacząć rozstawiać, gdy temperatura jest już w miarę stabilna, a ewentualne przymrozki występują bardzo rzadko. Zwykle zaleca się jego rozstawienie z początkiem marca, jednak wiele zależy od pogody. Niektórzy stawiają tunele foliowe już po pierwszych roztopach. Zatem kiedy najlepiej się w niego zaopatrzyć? Tunele foliowe warto kupić wcześniej (przeglądnij ofertę tuneli), najlepiej z końcem lub początkiem roku, gdy trwają jeszcze wyprzedaże. Istnieje wtedy duża szansa, że zakupisz go za bardzo atrakcyjną cenę, a przy tym zdążysz rozłożyć na czas.
A co uprawiać w tunelu foliowym? I kiedy posadzić poszczególne owoce, warzywa, zioła…?

Co uprawiać w tunelu foliowym?

Tunele foliowe kupowane są głównie w celu uprawy warzyw ciepłolubnych, takich jak ogórki, pomidory, papryka czy cebula, ale możesz posadzić tam również rzodkiewkę, szpinak, kalarepę czy sałatę. Tunele foliowe to również sposób na uprawę owoców egzotycznych, np. melona czy kiwano. Niektórzy sadzą tam również ozdobne kwiaty. Jednak bez względu na to, co postanowisz posadzić pod folią musisz wcześniej odpowiednio przygotować ziemię – przekopać ją, oczyścić i użyźnić, np. mieszając z kompostem.

Kiedy zacząć uprawę warzyw w tunelu foliowym?

Warzywa w tunelu ogrodowym musisz sadzić w odpowiedniej kolejności, a także w odpowiednim otoczeniu. Nie każde warzywa się „lubią” – na przykład sałata nie powinna rosnąć przy pietruszce, a ogórek koło pomidora. Jeśli będziesz przestrzegać zasad uprawy współrzędnej warzyw, wydobędą one ze swojego sąsiedztwa jak najwięcej korzyści.

A kiedy sadzić poszczególne warzywa w tunelu foliowym? Tutaj wiele zależy od tego czy chcesz rzeczywiście sadzić (już wyrośnięte warzywa), czy dopiero je siać. Warzywa sieje się w pierwszych miesiącach roku (najczęściej jest to luty lub marzec) w domu, a pod tunelem robi się tylko rozsady. Siać warzywa do gruntu można tylko wtedy, gdy osiągnie on już określoną temperaturę i gdy nie istnieje ryzyko wystąpienia nagłych przymrozków. Wiele zależy też od odmian poszczególnych warzyw, np. szpinak matador możesz siać zarówno wiosną, jak i latem i jesienią, z kolei szpinak markiza tylko jesienią. Jednak można mniej więcej określić termin siania i sadzenia poszczególnych warzyw, co przedstawiamy poniżej.

  • Sałatę (wczesną) możesz siać od połowy lutego, a sadzić od drugiej polowy marca.
  • Pomidory warto siać na początku marca, następnie można je posadzić do tunelu foliowego, gdy mają już 7-8 liści.
  • Ogórki – siew zwykle zaczyna się w maju (a niekiedy nawet w czerwcu), z kolei do grządki można je posadzić, gdy temperatura gleby (do 10 cm) osiągnie około 12 stopni Celsjusza.
  • Rzodkiewkę możesz siać najwcześniej, ponieważ toleruje ona pewne wahania temperatur. Większość odmian wysiewa się już na przełomie stycznia /lutego.

Artykuł powstał na zlecenie Meblobranie.pl