Zbawienne dla organizmu związki magnezu

Magnez
Zbawienne dla organizmu związki magnezu, fot. pixabay

Magnez – istotny czynnik dobrostanu zwierząt hodowlanych. Organizmy zwierząt hodowlanych do prawidłowego funkcjonowania potrzebują szeregu związków chemicznych. Jednym z podstawowych elementów wymaganym przez bydło, trzodę chlewną i konie jest magnez. Magnez należy do makroelementów i jest pierwiastkiem, który musi być regularnie dostarczany.

Dlaczego magnez jest tak ważny, w jakiej formie i jakie związki najlepiej podawać oraz szereg innych niezbędnych informacji na temat magnezu poniżej.

Magnez – niezbędny pierwiastek

Magnez (Mg) to jeden z najważniejszych pierwiastków regulujących prawidłowe działanie organizmów zwierząt hodowlanych. Pierwiastek ten bierze udział w szeregu niezwykle istotnych procesów biochemicznych zachodzących w ciele zwierzęcia. Magnez gromadzi się głównie w kościach (tkanka kostna zawiera około 50% magnezu) oraz mięśniach (około 45% magnezu). Pozostałe 5% znajduje się w przestrzeni pozakomórkowej organizmu zwierząt.

Odpowiedni poziom magnezu u bydła wspiera prawidłową pracę mięśni oraz układu nerwowego. Utrzymanie właściwej pobudliwości mięśni jest niezwykle ważne u koni, krów oraz innych zwierząt hodowlanych. Niedobór magnezu w mięśniach zwierzęcia powoduje nietolerancję glukozy oraz odporność na insulinę, a bez dostarczania energii do mięśni, czego warunkiem jest właśnie dostarczanie glukozy, może dojść do ochwatu (głównie u koni). Braki jonów magnezu doprowadzają do napięcia mięśni i niemożności ich rozluźnienia (tężyczka pastwiskowa u bydła), co w skrajnych przypadkach może prowadzić do padnięcia zwierzęcia. Magnez reguluje także przepływ wapnia w komórkach mięśnia sercowego. To niezwykle ważny aktywator enzymów oraz kluczowy składnik w produkcji energii.

magnez
Zbawienne dla organizmu związki magnezu, fot. pixabay

Niska zawartość magnezu skutkuje zaburzeniami układu nerwowego, podatnością na stres oraz zaburzeniami układu pokarmowego (np. wrzody żołądka). Kliniczny niedobór magnezu potęguje negatywny wpływ stresu na zwierzęta i może prowadzić do zachowań kanibalistycznych np. u prosiąt. Dlatego też tak ważna jest suplementacja diety tym pierwiastkiem u trzody chlewnej. Magnez regularnie podawany z paszą łagodzi pobudzenie nerwowe, eliminuje zdarzające się napady paniki, stres czy wynikające z napięcia nerwowego przypadki kanibalizmu (głównie u prosiąt, warchlaków i tuczników). Niedobory magnezu powodują także obniżenie łaknienia oraz niską produkcję mleka (u krów).

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Magnez to makroelement, który nie jest produkowany przez organizmy zwierząt, dlatego też musi być do niech stale dostarczany. Ten pierwiastek jest ciągle wydalany przez ciało zwierzęcia (kał, mocz, mleko – u krów). Zwierzęta powinny pobierać magnez wraz z pokarmem, a suplementacja ta musi wykorzystywać wysoko stężone związki, które charakteryzują się odpowiednim współczynnikiem przyswajania. Jest to szczególnie ważne w okresach skarmiania pasz o niskiej zawartości magnezu np. świeżej wiosennej trawy, trawo-kiszonek przygotowywanych w tym czasie itp.

Tlenek magnezu – związek doskonale nadający się do zapobiegania niedoborom magnezu u zwierząt hodowlanych. Tlenek magnezu to szaro-brązowa substancja w pełni bezpieczna i skuteczna w dostarczaniu odpowiedniej ilości magnezu do organizmów zwierzęcych. Paszowy tlenek magnezu skutecznie reguluje pracę układów: mięśniowego, kostnego, nerwowego i pokarmowego. Wszystko, co dobre, nawet tlenek magnezu, można przedawkować, stąd tak ważna jest odpowiednia dawka dzienna przeliczona na jedno zwierzę, gdzie ten makroelement powinien być starannie wymieszany i przygotowany zgodnie z zasadami sztuki TMR. W przypadku niedokładnego wymieszania paszy w jednych porcjach możemy mieć dawki dzienne znacznie przekroczone, w innych natomiast brak suplementów.

Tlenek magnezu podawać można z innymi dodatkami paszowymi (kwaśny węglan sodu, soda kalcynowana), co zwiększa wchłanianie magnezu oraz ma bardzo dobry wpływ na stabilizację pH żwacza u przeżuwaczy. Wykorzystując tlenek magnezu w odżywianiu zwierząt hodowlanych zapobiega się dysfunkcjom najważniejszych układów organizmu oraz niebezpiecznym zjawiskom (np. kanibalizm zwierzęcy, nadmierny stres, ochwat, tężyczki).

Doskonałej jakości tlenek magnezu oraz inne pasze, dodatki paszowe i związki przydatne hodowcom dostępne są w ofercie firmy distripark.com. Bardzo wysoka zawartość magnezu w Paszowym Tlenku Magnezu (minimum 83%) zapewnia skuteczną suplementację magnezem.

artykuł sponsorowany