Dlaczego powinno się stosować nawozy siarkowe?

nawozy siarkowe
Dlaczego powinno się stosować nawozy siarkowe?, ot. pixabay

Stosowanie nawozów w rolnictwie jest jednym z kluczowym elementów dbałości o rośliny. Odpowiednie nawożenie sprawia, że warzywa, owoce, kwiaty oraz pozostałe rośliny uprawne wydają obfite owoce i są odporne na choroby. Jeśli zamierzasz użyźnić ziemię uprawną, sprawdź, dlaczego warto stosować nawozy siarkowe.

  1. Niedobór siarki powszechnym zjawiskiem na świecie
  2. Dlaczego nawozy siarkowe są niezbędne?

Siarczany są jednym z głównym składników nawozów dla roślin uprawnych i użytków zielonych. Niedobór związków z tej grupy jest bowiem jedną z przyczyn, dla których rośliny słabo rosną i wydają niewiele owoców. Jeśli interesują Cię nawozy siarkowe, dowiedz się więcej na ich temat.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Niedobór siarki powszechnym zjawiskiem na świecie

Większość gruntów na świece wymaga systematycznego nawożenia siarczanami, które oferuje między innymi Adob. Niedobór siarki jest powszechnym zjawiskiem w glebach na całym świecie. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii po zastosowaniu nawozów siarkowych plony pszenicy ozimej wzrosły o 30 proc., a przy uprawia warzyw kapustnych korzyści są jeszcze wyższe. Spektakularne efekty stosowania siarczanów są widoczne zwłaszcza w przypadku rzepaku ozimego, który daje plony większe nawet o 80 proc.

Niestety, pomimo zauważalnych efektów używania nawozów siarkowych, ich zastosowanie w rolnictwie wciąż jest niewielkie. W przeszłości siarka przedostawała się do gleby na skutek spalania węgla i zanieczyszczonych opadów atmosferycznych. Obecnie, gdy korzysta się z czystych źródeł energii, gleba jest chroniona przed szkodliwymi związkami i jednocześnie pozbawiana zasilania za pomocą siarczanów.

Dlaczego nawozy siarkowe są niezbędne?

Nawozy siarkowe są niezbędne, by uzupełnić lżejsze gleby w składniki mineralne pozytywnie wpływające na wielkość plonów. Nawet połowa wszystkich upraw może otrzymywać jedynie ułamek wszystkich potrzebnych związków siarki. Nawozy siarkowe z oferty Adob są łatwe w zastosowaniu, dlatego warto po nie siegnąć. Wskazane jest ich stosowanie w szczególności w przypadku roślin motylkowych, na przykład grochu, fasoli, lucerny i pastewnej koniczyny. W siarczany powinno zasilać się również ozime zboża i rzepak, który wydaje zbyt mało plonów, jeśli zasila się go wyłącznie nawozami azotowymi.

Siarka jest składnikiem białka roślinnego, dlatego jej niedobór utrudnia roślinom wzrastanie i owocowanie. Zrównoważone nawożenie chroni przed występowaniem takich niedoborów na każdym terenie, a w szczególności w miejscach znajdujących się w sporej odległości od uprzemysłowionych obszarów.

Tekst: Magdalena Lisek