Nawóz magnezowy – najważniejsze informacje

nawozy
Nawóz magnezowy – najważniejsze informacje fot. LUVENA
Magnez ma bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój roślin. Jednak niestety w wielu powszechnie stosowanych, uniwersalnych nawozach nie występuje ten ważny składnik. Dlatego, w przypadku wielu odmian roślin, polecane jest stosowanie specjalnych nawozów magnezowych. warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat

Czy warto stosować nawozy magnezowe?

Jak wspomniano wcześniej magnez spełnia bardzo ważne funkcje w rozwoju różnych roślin. Związek ten wpływa na jakość plonów. Wchodzi on w skład chlorofilu, który odpowiada za przebarwianie liści na zielono i zwiększenie zdolności fotosyntezy. Jeśli rośliny borykają się z wyraźnym niedoborem magnezu może dojść nawet do zahamowania ich rozwoju.

Nawozy magnezowe są konieczne przede wszystkim w przypadku roślin uprawnych takich jak: truskawki, kukurydza, ziemniaki, zboże, rośliny strączkowe czy rzepak.

Rodzaje nawozów magnezowych

Można zastosować kilka rodzajów nawozów magnezowych. Naturalną propozycją jest obornik. Można też sięgnąć po gotowe rozwiązania. Nawozy mineralne dostępne są w formie płynnej lub doglebowej (np. granulat). Rośliny mogą pobierać magnez oraz inne związki zarówno przez system korzeniowy jak i przez liście. Dlatego, jeśli sytuacja jest bardzo trudna, warto sięgnąć po nawóz w formie dolistnej. W takiej sytuacji warto postawić na nawóz siarczanowo – magnezowy. Dodatkowo wzmacnia on przyjmowanie poszczególnych pierwiastków z gleby przez system korzeniowy. Innym rozwiązaniem jest nawóz wapniowo – magnezowy.

Nawozy magnezowo – siarczanowy

Nawozy magnezowo – siarczanowe dostarczają roślinom związków, które są konieczne do uzyskania wysokich i dobrych plonów. Poleca się ich stosowania przede wszystkim przy uprawie rzepaku ozimego, buraków cukrowych, pszenicy ozimej, kukurydzy czy ziemniaków.

Wśród zalet związanych ze stosowaniem nawozu magnezowo – siarczanowego (https://nawozy.pl/wszystkie-produkty/nawoz-luboplon-siarczanowo-magnezowy/) można wyróżnić m.in.:

  • zdolność do redukowania negatywnego wpływu glinu, który ma toksyczny wpływ na system korzeniowy,
  • zwiększenie efektywności działania nawozów azotowych,
  • zwiększenie odporności poszczególnych roślin na działanie szkodników i na choroby grzybowe.

Nawóz magnezowo – siarczanowy powinno się wykorzystać przede wszystkim w okresie poprzedzającym uprawę przedsiewną. Dzięki temu nawóz będzie można dokładnie zmieszać z glebą. W przypadku plantacji wieloletnich, najlepsze efekty można osiągnąć, gdy nawóz aplikuje się wiosną, a później w dużo mniejszych dawkach w trakcie porostu.

Nawóz wapniowo – magnezowy

Ten typ nawozu jest przeznaczony przede wszystkim do stosowania na gruntach ornych, polach uprawnych, a także na użytkach zielonych. Można go także aplikować w przypadku gleb, których odczyn jest bardzo kwaśny lub obojętny.

Do największych zalet stosowania tego typu nawozów można zaliczyć:

  • dostarczanie najważniejszych składników takich jak: magnez, wapń, siarka,
  • stymulowanie działania azotu,
  • zmniejszenia wpływu czynników patologicznych na rośliny,
  • poprawienie właściwości fizycznych i chemicznych gleby.

Nawóz bardzo dobrze miesza się z glebą. Najlepiej stosować go po podorywce lub przed samą orką, która ma miejsce późną jesienią.

Nawozy magnezowe mają bardzo wartościowy wpływ na rośliny. Przyczyniają się do ich rozwoju i wpływają na efektywność plonów. Warto dobrać odpowiedni nawóz i podczas aplikacji stosować się do zasad producenta i działać równomiernie. Jest to bardzo ważne, aby nie zaszkodzić roślinom i dostarczyć im optymalnych warunków do rozwoju. Nawożenie, warto powtarzać co rok.

Tekst: LUVENA

Sprawdź co może Ci się przydać na fermie

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*