Nawozy dolistne – ważny suplement poprawiający plony

Nawozy dolistne
Nawozy dolistne – ważny suplement poprawiający plony, fot. Pixabay

Nawożenie dolistne polega na aplikacji nawozów płynnych bezpośrednio na liście roślin uprawnych. Jest to doskonały sposób na skuteczne uzupełnienie nawozów glebowych. Dlaczego warto postawić na wysokiej jakości nawozy dolistne?

Nawozy dolistne umożliwiają kompleksową pielęgnację plantacji poprzez stymulowanie, eliminowanie warunków stresowych oraz wydajne dostarczanie mikro- i makroelementów niezbędnych do prawidłowego wzrostu roślin uprawnych.

Co warunkuje niedobory składników odżywczych roślin?

Wśród najpowszechniejszych przyczyn niedoboru składników odżywczych roślin uprawnych należy zaliczyć:

 • niekorzystne pH gleby – zbytnie jej zakwaszenie obniża przyswajalność manganu i wapnia;
 • niekorzystne warunki pogodowe – nadmierna ilość opadów wymywa składniki odżywcze z gleby, a podczas suszy rośliny uprawne mogą napotkać trudności z transportem mikro- i makroelementów przez system korzeniowy;
 • system korzeniowy zniszczony przez szkodniki;
 • przenawożenie lub niewłaściwe proporcje składników odżywczych w nawozach glebowych.

Niedobory składników odżywczych najczęściej powstają w okresie dynamicznego rozwoju roślin – po intensywnym przyroście biomasy system korzeniowy nie jest w stanie zapewnić odpowiednio efektywnego transportu składników odżywczych z gleby. Idealnym rozwiązaniem na ten oraz na powyżej opisane problemy są nawozy dolistne stanowiące kluczowy suplement wpływający na jakość plonów.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Dlaczego warto zainteresować się nawozami dolistnymi?

Nawożenie wysokiej jakości nawozami dolistnymi dostarcza roślinom uprawnym łatwo przyswajalne i niezbędne do zdrowego rozwoju mikro- i makroskładniki, które eliminują wszelkie niedobory składników odżywczych. Składniki pokarmowe dostarczane roślinom w formie oprysków są w stanie efektywniej i wydajniej wniknąć do struktury rośliny poprzez liście względem składników odżywczych pobieranych przez system korzeniowy z profilu glebowego.

Innowacyjne formuły nawozów dolistnych zawierają również: regulatory pH, witaminy, aminokwasy oraz minerały i związki organiczne, których działanie jest skorelowane i wielopoziomowe. Zaawansowane technologicznie nawozy dolistne:

 • ograniczają warunki stresowe,
 • stymulują rośliny do efektywniejszego wzrostu oraz plonowania,
 • intensyfikują procesy kwitnienia,
 • podnoszą odporność roślin na niekorzystne warunki pogodowe,
 • wzmagają ich regenerację,
 • zwiększają wartość biologiczną plonu,
 • poprawiają wydajność procesu fotosyntezy poprzez zwiększenie stężenia chlorofilu.

Nawozy dolistne są łatwe w przygotowaniu

Proces przyrządzania mieszanki nawozowej jest niezwykle prosty i składa się z czterech prostych kroków. By zapewnić odpowiednią konsystencję oraz skład mieszanki, należy rozpocząć od napełnienia opryskiwacza w 2/3 wodą oraz załączyć mieszadło w trybie zwiększonych obrotów. Do wody należy zaaplikować nawozy dolistne oraz ewentualne dodatkowe suplementy. Po wsypaniu produktów wystarczy mieszać ciecz roboczą przez około 10 minut, a następnie uzupełnić opryskiwacz do pełna wodą.

Więcej o nawożeniu dolistnym znajdziesz na stronie ich producenta – Dr Green.

Tekst: Dr Green