Borówka amerykańska, znana także jako borówka wysoka lub jagoda amerykańska może być z sukcesami uprawiana w umiarkowanym, polskim klimacie. Dla uzyskania najlepszej jakości owoców, konieczne jest jednak przestrzeganie kilku istotnych zasad.
Borówki amerykańskie tylko ze sprawdzonej hodowli
Wywodzący się z Północnej Ameryki krzew, dopiero od lat 30. ubiegłego wieku jest uprawiany w sadach. Na kontynencie amerykańskim wzrasta dziko ok. 20 gatunków tej rośliny. Potrafi ona wyrastać zarówno na glebach podmokłych, jak i suchych, ale jest wymagająca w kwestii jakości gleby oraz klimatu. Właśnie dlatego stworzenie szkółki borówki amerykańskiej w Polsce wymaga przygotowania odpowiednich warunków i zadbania o szczegóły.
Zacznijmy od pozyskania krzewów. Biorąc pod uwagę fakt, że uprawa borówki amerykańskiej wymaga od nas zaangażowania w celu stworzenia jej odpowiednich warunków glebowych oraz częstego doglądania, zdecydowanie warto skoncentrować się na wyborze sadzonek z pewnego źródła. Warto skierować swoje zainteresowanie w stronę upraw, będących pod kontrolą Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Istotny jest również sposób pozyskiwania sadzonek. Każdy producent borówki amerykańskiej wie, że istnieją szybkie jak i bardziej czasochłonne procesy pozyskiwania krzewów. Ten najbardziej wydajny wymaga czasu i dużych nakładów pracy, a polega na pobieraniu pędów od rośliny matecznej w sposób wegetatywny. Niemniej, ze względu na skuteczność metody, wielu producentów borówki korzysta właśnie z niej. Przykładem jest Gospodarstwo-rolno szkółkarskie Jagódka z okolicy Czerniewic, gdzie krzewy rozmnażane są wyłącznie w taki sposób. Zazwyczaj do sprzedaży oferowane są 2-3 letnie krzewy.
O czym musi wiedzieć producent borówki amerykańskiej?
Borówka wymaga gleby próchnicznej, przepuszczalnej i kwaśnej. Jej pH powinno oscylować w granicach wartości 3,5 – 4,5. Niestety, bardzo rzadko taka gleba występuje naturalnie, konieczne jest więc zakwaszanie stanowiska dla borówki przy pomocy torfu wysokiego, siarki lub specjalnego nawozu dla borówek, który dostarcza również wszystkich niezbędnych roślinie składników. Borówka nie ma wysokich wymagań pokarmowych, dlatego jej nawożenie nie jest dużym problemem. Wiele zależy jednak od jakości gleby. Na ciężkich, nieprzepuszczalnych glebach konieczne jest przygotowanie podłoża aż na głębokość 1-1,5 metra i odizolowanie go folią ochronną.
Krzewy najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią. Warto wybrać kilka różnych odmian borówki, które nie owocują jednocześnie. Dzięki tej metodzie zbiory będą mogły trwać nawet od lipca do października, zależnie oczywiście od warunków pogodowych. Pomiędzy krzewami należy zostawić około 1,5 metra miejsca, pamiętając że dorosły krzew zajmuje sporą powierzchnię i może przynosić nawet do kilku kilogramów owoców.
Producenci borówki amerykańskiej zalecają ściółkowanie za pomocą kory lub trocin, co wzmacnia zakwaszenie gleby. W pierwszych etapach po posadzeniu istotne jest także podlewanie. Borówka amerykańska ma płytkie korzenie, dlatego nie można dopuścić do jej przesuszenia. Okresowe nawożenie nie sprawia kłopotu, zwłaszcza jeżeli wybierzemy dostępne na rynku nawozy wieloskładnikowe, stworzone specjalnie dla borówek.
Czy warto uprawiać borówkę amerykańską?
Uprawy borówki wysokiej w Polsce są dość powszechne, a producenci posiadają już odpowiednie doświadczenie. Mimo to założenie własnej hodowli – amatorskiej czy komercyjnej – może być dobrym pomysłem. Polska jest trzecim na świecie producentem tego krzewu i zarazem największym w Europie. Warto pamiętać także o właściwościach samych owoców – smacznych, bogatych w witaminy czy rzadko występujące mikroelementy. W wielu kręgach borówka amerykańska traktowana jest jako owoc leczniczy.
Tekst: Gospodarstwo-rolno szkółkarskie Jagódka