Jak przeprowadzić nawożenie iglaków po posadzeniu?

Jakie nawozy do iglaków

Iglaki to bardzo różnorodna grupa roślin charakteryzująca się zróżnicowanym pokrojem, barwą igieł i tempem wzrostu. Są roślinami często spotykanymi w polskich ogrodach. Walory estetyczne i stosunkowo łatwa uprawa to główne czynniki warunkujące popularność roślin iglastych. Iglaki nie są zbyt wymagające, a ich nawożenie jest łatwe. Należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego miejsca uprawy, bo iglaki nie lubią wielokrotnego przesadzania. Poszczególne gatunki różnią się wymaganiami siedliskowymi, tempem wzrostu i pokrojem. Dobór miejsca i sposób pielęgnacji znacząco wpływają na kondycję i wygląd roślin. Dostarczając roślinom niezbędne składniki pokarmowe i mikroelementy zapewniamy optymalne warunki ich wzrostu i prawidłowego rozwoju. Nawożenie wiosenno-letnie iglaków rozpoczynamy w marcu, gdy rozpoczyna się wegetacja i kończymy w lipcu. Można stosować nawozy granulowane lub płynne doglebowe jak Florovit przeznaczony do pielęgnacji roślin ogrodowych. Nawożenie jesienne, które przeprowadzamy od sierpnia do października ma na celu dostarczenie roślinom potasu i fosforu, bo pierwiastki te zwiększają zimotrwałość i mrozoodporność roślin. Sprawdza się Florovit jesienny do iglaków. Jesienią nie należy stosować nawozów azotowych, bo mogą utrudnić przygotowanie rośliny do zimy, a nawet jej wymarzanie.

Nawożenie iglaków po posadzeniu

Wybierając rośliny iglaste do ogrodu, należy zaplanować dobór miejsca i gatunku iglaka, gdyż rośliny te źle znoszą częste przesadzanie. Sadzonki należy kupować z bryłą ziemi najlepiej w donicy lub specjalnym pojemniku. Mniejsze sadzonki łatwiej się przyjmują i ukorzeniają. Optymalnym okresem do sadzenia jest wiosna i wczesna jesień. Bezpośrednio po posadzeniu roślin iglastych nie nawozimy. Sadzonkom, szczególnie tym z bryłą ziemi lub gołym korzeniem dajemy czas na ukorzenienie się. Młodych roślin, posadzonych wiosną lub jesienią poprzedniego roku w bieżącym sezonie wegetacyjnym nie nawozimy, pozwalając na dobre ukorzenienie się w nowym miejscu. Rośliny wysadzane z donic, w których rosły, można nawozić po posadzeniu. Iglaki posadzone jesienią, które przyjęły się prawidłowo, można zasilić nawozem do iglaków na wiosnę. Odpowiednia dawka stosownego nawozu pobudzi je do efektywnego wzrostu. W następnych sezonach wegetacyjnych rośliny nawozimy odpowiednio dobranymi nawozami w dawkach zalecanych przez producenta. Składniki pokarmowe i mikroelementy zawarte w nawozach, odpowiednio dawkowane, zapewniają bujny wzrost roślin, gęste i pięknie wybarwione igliwie przez cały rok. Iglaki są zieloną ozdobą ogrodu również w okresie zimowym.

Jakie nawozy do iglaków?

Wybierając produkt do odżywiania roślin iglastych, warto zapoznać się z dedykowanymi do iglaków nawozami z serii Florovit, wytwarzanymi przez GRUPA INCO https://www.inco.pl/ polskiego producenta nawozów. Florovit nawóz do roślin iglastych dobrze sprawdza się zarówno jako nawóz granulowany, jak i płynny doglebowy. Pomaga w utrzymaniu niskiego pH gleby. Florovit długodziałający zapewnia uwalnianie składników pokarmowych nawet przez 100 dni. Florovit Pro Natura zawierający składniki organiczne działa podobnie jak obornik, poprawia strukturę gleby, rozwój mikroflory glebowej i stopniowy wzrost próchnicy. Florovit wapno nawozowe dostarcza iglakom wapń (Ca) i magnez (Mg), pozwala utrzymać właściwy poziom pH. Nawozy stosowane zgodnie z zaleceniami producenta zapewniają właściwy wzrost i estetykę zielonych przez cały rok iglaków.