Jak przeprowadzić nawożenie iglaków po posadzeniu?

Jakie nawozy do iglaków
Jak przeprowadzić nawożenie iglaków po posadzeniu?, fot. GRUPA INCO S.A.

Iglaki to bardzo różnorodna grupa roślin charakteryzująca się zróżnicowanym pokrojem, barwą igieł i tempem wzrostu. Są roślinami często spotykanymi w polskich ogrodach. Walory estetyczne i stosunkowo łatwa uprawa to główne czynniki warunkujące popularność roślin iglastych. Iglaki nie są zbyt wymagające, a ich nawożenie jest łatwe. Należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego miejsca uprawy, bo iglaki nie lubią wielokrotnego przesadzania. Poszczególne gatunki różnią się wymaganiami siedliskowymi, tempem wzrostu i pokrojem. Dobór miejsca i sposób pielęgnacji znacząco wpływają na kondycję i wygląd roślin. Dostarczając roślinom niezbędne składniki pokarmowe i mikroelementy zapewniamy optymalne warunki ich wzrostu i prawidłowego rozwoju. Nawożenie wiosenno-letnie iglaków rozpoczynamy w marcu, gdy rozpoczyna się wegetacja i kończymy w lipcu. Można stosować nawozy granulowane lub płynne doglebowe jak Florovit przeznaczony do pielęgnacji roślin ogrodowych. Nawożenie jesienne, które przeprowadzamy od sierpnia do października ma na celu dostarczenie roślinom potasu i fosforu, bo pierwiastki te zwiększają zimotrwałość i mrozoodporność roślin. Sprawdza się Florovit jesienny do iglaków. Jesienią nie należy stosować nawozów azotowych, bo mogą utrudnić przygotowanie rośliny do zimy, a nawet jej wymarzanie.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Nawożenie iglaków po posadzeniu

Wybierając rośliny iglaste do ogrodu, należy zaplanować dobór miejsca i gatunku iglaka, gdyż rośliny te źle znoszą częste przesadzanie. Sadzonki należy kupować z bryłą ziemi najlepiej w donicy lub specjalnym pojemniku. Mniejsze sadzonki łatwiej się przyjmują i ukorzeniają. Optymalnym okresem do sadzenia jest wiosna i wczesna jesień. Bezpośrednio po posadzeniu roślin iglastych nie nawozimy. Sadzonkom, szczególnie tym z bryłą ziemi lub gołym korzeniem dajemy czas na ukorzenienie się. Młodych roślin, posadzonych wiosną lub jesienią poprzedniego roku w bieżącym sezonie wegetacyjnym nie nawozimy, pozwalając na dobre ukorzenienie się w nowym miejscu. Rośliny wysadzane z donic, w których rosły, można nawozić po posadzeniu. Iglaki posadzone jesienią, które przyjęły się prawidłowo, można zasilić nawozem do iglaków na wiosnę. Odpowiednia dawka stosownego nawozu pobudzi je do efektywnego wzrostu. W następnych sezonach wegetacyjnych rośliny nawozimy odpowiednio dobranymi nawozami w dawkach zalecanych przez producenta. Składniki pokarmowe i mikroelementy zawarte w nawozach, odpowiednio dawkowane, zapewniają bujny wzrost roślin, gęste i pięknie wybarwione igliwie przez cały rok. Iglaki są zieloną ozdobą ogrodu również w okresie zimowym.

Jakie nawozy do iglaków?

Wybierając produkt do odżywiania roślin iglastych, warto zapoznać się z dedykowanymi do iglaków nawozami z serii Florovit, wytwarzanymi przez GRUPA INCO polskiego producenta nawozów. Florovit nawóz do roślin iglastych dobrze sprawdza się zarówno jako nawóz granulowany, jak i płynny doglebowy. Pomaga w utrzymaniu niskiego pH gleby. Florovit długodziałający zapewnia uwalnianie składników pokarmowych nawet przez 100 dni. Florovit Pro Natura zawierający składniki organiczne działa podobnie jak obornik, poprawia strukturę gleby, rozwój mikroflory glebowej i stopniowy wzrost próchnicy. Florovit wapno nawozowe dostarcza iglakom wapń (Ca) i magnez (Mg), pozwala utrzymać właściwy poziom pH. Nawozy stosowane zgodnie z zaleceniami producenta zapewniają właściwy wzrost i estetykę zielonych przez cały rok iglaków.

Artykuł sponsorowany