Chcesz grać na poważnie w ruletkę? Poznaj strategie!

Dla ruletki opracowano wiele różnych strategii grania — czy znasz najważniejsze z nich? Czy one działają? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się tego!

Czy strategie obstawiania w ruletce naprawdę działają?

Jeśli lubisz ruletkę, to zapewne mniej więcej masz już dobrze wypracowane swoje własne metody gry i obstawiania. A jeśli jesteś początkujący, ale skusiła Cię ruletka online, to z pewnością przydadzą Ci się jakieś informacje poszerzające Twoją wiedzę i umiejętności gry w tę najpopularniejszą na świecie stołową grę hazardową. Niezależnie od tego, postaramy się dziś zaprezentować Ci komplet informacji, które zapewne przydadzą Ci się w trakcie Twojej przygody z ruletką w kasynach online lub tych tradycyjnych, naziemnych.

Podstawy gry w ruletkę i tabela wygranych

Na początek musimy zacząć od tego, że w kasynach możemy spotkać trzy podstawowe odmiany ruletki. Na pierwszy rzut oka różnice między nimi są minimalne, ale jednak wpływają nieco na rozgrywkę oraz możliwości uzyskania wygranych. Te trzy odmiany to:

  • Ruletka europejska. To najpopularniejsza odmiana ruletki i znana powszechnie na całym świecie. Zapewne myśląc o ruletce, na myśl przychodzi Ci właśnie ruletka europejska. Ma ona 37 pól na kole do gry. 36 z nich ma kolor czerwony lub czarny i są one ponumerowane od 1 do 36. Ostatnie pole ma kolor zielony i nadrukowaną na nim liczbę 0.
  • Ruletka francuska. Wygląda identycznie jak europejska, ale wszystkie etykiety na stole do gry mają nazwy w języku francuskim. Sam układ stołu także nieznacznie się różni od wersji europejskiej, ale nie na tyle, byś nie mógł się błyskawicznie połapać. Cechą szczególną ruletki francuskiej jest to, że niektóre kasyna mogą udostępniać dwie ciekawe opcje o nazwach En Prison oraz La Partage. Pozwalają one w pewnym uproszczeniu uzyskać zwrot połowy lub całości przegranego zakładu w określonych warunkach.
  • Ruletka amerykańska. To gra bardzo podobna do wersji europejskiej, ale dysponuje jednym dodatkowym polem na kole. Oznaczone jest ono dwoma zerami i ma także kolor zerowy. Z racji większej liczby pól ma także niższe prawdopodobieństwo trafienia konkretnej liczby. Ogólnie rzecz biorąc więc lepiej wybrać w takim wypadku ruletkę europejską.

Skoro wiesz już jakie odmiany ruletki masz do dyspozycji, to pora przyjrzeć się wygranym. Przedstawimy jedynie wartości dla ruletki europejskiej. Wygląda to następująco:

Zakład Wygrana
Pojedyncza liczba  35:1
Dwie liczby  17:1
Trzy liczby  11:1
Cztery liczby  8:1
Pięć pierwszych liczb  5:1
Linia, 6 liczb  2:1
Tuzin, liczby od 1 do 12, od 13 do 24 oraz od 25 do 36  2:1
Liczby parzyste  1:1
Liczby nieparzyste  1:1
Osiemnastka, liczby od 1 do 18 lub od 19 do 36  2:1
Czarne  1:1
Czerwone  1:1

Pamiętaj także, że są to wartości prezentujące wygrane. Jeśli więc przykładowo postawisz jeden żeton tak zwany Corner Bet (czyli na cztery liczby), to wygrasz 8 żetonów. Ale w efekcie dostaniesz ich 9, bo wróci do Ciebie także i postawiony na grę jeden żeton.

Strategie obstawiania w ruletce

Zanim zaczniemy omawianie strategii obstawiania w tej grze, musisz wiedzieć o jednej niezwykle ważnej kwestii. Otóż ruletka jest grą hazardową opartą tylko i wyłącznie o czynniki losowe. Wynik każdego kolejnego zakręcenia kołem nie jest w żaden sposób powiązany z poprzednią rundą. Pociąga to za sobą jedną niezwykle ważną konkluzję. Otóż nie można opracować żadnego systemu ani żadnej strategii dla ruletki, o której można powiedzieć, że jest skuteczna i że po prostu „działa”.

Ale nie oznacza to wcale, że nie można postępować w sposób, który pozwoli Ci w praktyce nieco poprawić swój końcowy stan budżetu po zakończeniu gry. Podkreślamy — opisane poniżej metody nie zmieniają w żaden sposób prawdopodobieństwa uzyskania wygranej. Służą jedynie do tego, by przy odrobinie szczęścia zminimalizować straty na grze lub zwiększyć końcowe zyski. Nie mają jednak stuprocentowej skuteczności.

System Martingale

Ten system określany jest fachowo jako progresja liniowa. Nazwa „system” jest jednak nieco na wyrost, bo to po prostu metoda bardzo prosta i polega na niezbyt wyrafinowanym sposobie postępowania. Otóż za każdym razem powinieneś obstawiać jeden najniżej płatny zakład w grze. Może to być na przykład czerwone / czarne, parzyste / nieparzyste i tak dalej. Za pierwszym razem należy postawić jeden żeton. Jeśli wygrasz, otrzymujesz dwa żetony (jeden wygrywasz), więc na kolejny zakład przeznaczasz znów jeden żeton.

Ale jeśli przegrasz, to na kolejną grę stawiasz dwa żetony. Wtedy są dwie opcje — jeśli wygrasz, otrzymasz cztery żetony. Czyli wydałeś łącznie trzy żetony, ale dostałeś cztery, a więc jesteś na plusie o jeden żeton. W kolejnej rundzie zaczynasz znów od jednego żetonu. Jeśli znów przegrasz, to na trzecią rundę stawiasz cztery żetony. Jeśli wygrasz, dostaniesz ich osiem. I znów będziesz o jeden żeton do przodu. I tak dalej.

O ile na pierwszy rzut oka może się to wydawać sensowne, o tyle w praktyce może okazać się problematyczne. Wszystko zależy bowiem od tego, w której rundzie uda Ci się w końcu wygrać. Bo jeśli na przykład rozegrasz osiem przegranych rund, to zauważ, że musisz już postawić 256 żetonów. A w efekcie i tak wygrasz tylko jeden.

Oprócz tego dostępny jest jeszcze zmodyfikowany system Martingale, który polega na tym, że stawiamy w przypadku porażki zakład o wartości 2+1. Jednak ogólna zasada się specjalnie nie zmienia, więc nie będziemy go szczegółowo opisywać.

Poza tym istnieją jeszcze liczne inne systemy grania — na przykład wymieńmy kilka najbardziej znanych:

  • Parley (Paroli);
  • Labouchere’a;
  • D’Alemberta i wiele innych.

Ale jeśli chodzi o systemy i strategie dla ruletki, to w tym miejscu mamy dla Ciebie niekorzystną wiadomość. One nie działają. Zawsze opierają się na prawdopodobieństwie, ale matematyka jest nieubłagana — współczynnik RTP ruletki zawsze jest poniżej 100%, czyli w dłuższym okresie zawsze będziesz miał stratę w portfelu, nawet jeśli przez chwilę uda Ci się wygrać.