Odżywianie kur niosek 

Poidło dla kur

Kury mają specyficzną budowę układu trawiennego. Nie mają warg ani zębów, które pomagają w przypadku innych zwierząt rozdrabniać treść pokarmową. Tę rolę przejmuje twardy, ostry dziób. Ich przewód pokarmowy jest dość krótki. Charakterystyczną częścią układu pokarmowego drobiu jest wole, w którym pokarm jest przechowywany i namaczany. Żołądek składa się z dwóch komór. W komorze mięśniowej dochodzi do miażdżenia pokarmu, a w gruczołowej – do trawienia dzięki sokom żołądkowym.

Czym odżywiają się kury

W dawnych gospodarstwach rolnych kury zazwyczaj żyły w wolnym wybiegu. Ziarna zbóż, którymi były karmione, samodzielnie wzbogacały tym, co znalazły na podwórku: zielonymi częściami roślinami, drobinami owoców. Kury są wszystkożerne. W przypadku hodowli przemysłowej takie odżywianie nie jest możliwe. Odpowiednie odżywianie kur pozwala nie tylko utrzymać je w odpowiedniej kondycji, ale i uzyskać jaja dobrej jakości, najbardziej poszukiwane przez konsumentów. Jeśli chodzi o kury nioski w ich diecie podstawowym składnikiem są zboża. Jest to pokarm łatwostrawny, treściwy i smaczny. W zupełności pokrywa dzienne zapotrzebowanie na węglowodany.

W żywieniu kur niosek stosuje się żyto, pszenicę, jęczmień, owies, kukurydzę, otręby, rzadziej – rośliny okopowe. Kury nioski mają większe zapotrzebowanie na pokarm o właściwościach energetycznych. To normalne, bo mają szybszą przemianę materii, są bardziej ruchliwe i przede wszystkim dlatego, że ich podstawowym zadaniem jest znoszenie jaj. Koniecznie trzeba też pamiętać, że w składzie pożywienia powinny znaleźć się odpowiednie składniki mineralne, niezbędne do prawidłowego wykształcenia skorupki jajka. W powszechnie dostępnych paszach najczęściej brakuje właśnie tych składników. Producent, który chce osiągnąć dużą nośność powinien dodawać do paszy różne dodatki: witaminy A, E, B2, B6. Te dwie ostatnie nazywane są witaminami lęgowymi.

Dobrym pomysłem jest też dodanie kwasu foliowego i biotyny. Najczęstszy elementem diety kur niosek jak już ustaliliśmy są zboża. To dobry wybór. Należy jednak pamiętać, by były uzupełniane o produkty z większą koncentracją białka, np. mączki zwierzęce. Bardzo dobrze sprawdza się śruta kukurydziana, śruta sojowa i pszenna. Z umiarem natomiast trzeba stosować pasze, które mają sporą zawartość włókna surowego. Wśród klientów cenione są jajka o intensywnej barwie żółtek. Ten kolor można uzyskać wtedy, kiedy nioskom podawane są zielonki i susz warzyw. Ważna jest też forma podawanej paszy. Specjaliści podkreślają, że lepiej sprawdza się pasza niegranulowana. Jeśli tak wiele się mówi o pożywieniu przeznaczonym dla kur niosek, nie można zapomnieć o roli świeżej wody. Nioski powinny mieć do niej stały i nieograniczony dostęp. Oblicza się, że na kilogram podawanego ziarna powinno się kurze niosce dostarczyć około dwóch litrów wody.

Najważniejsze zasady żywienia kur niosek

Przestrzegając ustalonych przez specjalistów żywienia kur, można liczyć na dobre wyniki produkcyjne. Istotne jest, by kury były karmione regularnie, w ustalonych godzinach. Dostęp do karmników i poideł powinien być swobodny, a pasza dozowana powoli. Są okresy, kiedy kury niosą się bardzo dobrze, ale i taki, kiedy jaj jest mniej. W takich przypadkach stosuje się metody mające pobudzić apetyt kur, uzyskać lepszą masę ciała i ilość znoszonych jaj. W takich sytuacjach częściej podaje się paszę, dłużej oświetla kurnik i dba o właściwą temperaturę w kurniku. Celem producenta jest uzyskanie jak największej ilości jaj o odpowiednim kształcie i wielkości. W tym celu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na prawidłowe żywienie niosek. Dzienne zapotrzebowanie ustala się na podstawie masy ciała i ilości znoszonych jaj oraz okresu rozwoju, w jakim kury się znajdują. Błędy żywieniowe mają poważne konsekwencje w postaci niższej nieśności i jakości produktu. Wygląd jaja jednoznacznie pokaże, czy stosowano prawidłową karmę.

Magdalena Lisek

Fot. Licencja Adobe