Jak pozbyć się kreta z ogrodu

Kret to niewielkich rozmiarów szkodnik, który może sprowadzić na ogród prawdziwe spustoszenie. Nic więc dziwnego, że gdy tylko na trawie pojawią się charakterystyczne kopczyki świadczące o obecności tego zwierzęcia, wielu właścicieli ogrodów zaczyna zastanawiać się, w jaki sposób mogą się go szybko pozbyć. Jakie są najlepsze metody walki z kretami?

Dlaczego kret jest zagrożeniem dla twojego ogrodu?

Wielu osobom trudno jest uwierzyć, że tak małe i niepozorne zwierzę jak kret, może stanowić jakikolwiek problem i być zagrożeniem dla ogrodu. Z powodu tego przekonania wstrzymują się z działaniami, wierząc, że problem sam minie lub nie będzie specjalnie dotkliwy. Oczywiście popełniają w tym momencie bardzo duży błąd, który może ich kosztować wiele nerwów, ale też pieniędzy, które będą musieli wydać na powrót ogrodu do stanu sprzed ataku kretów.

Co dokładnie kret może zrobić złego w ogrodzie? Wiedzieć trzeba, że jest to zwierzę, które żywi się owadami i w ich poszukiwaniu drąży pod ziemią tunele. Problem tylko w tym, że w tym czasie uszkadza korzenie roślin, a dodatkowo rujnuje wygląd trawnika swoimi kopcami. Brak reakcji na pojawienie się w ogrodzie kreta bardzo szybko spowoduje powstanie naprawdę poważnych zniszczeń.

Czy warto stosować domowe metody?

Po jakie sposoby najczęściej sięgają nowicjusze w walce z kretami? Pierwsze ich działania ograniczają się do zastosowania różnego typu domowych metod. Uważają oni, że są one na tyle skuteczne, że nie ma sensu wydawać pieniędzy na bardziej zaawansowane środki. Czy faktycznie warto podjąć próbę pozbycia się kreta z ogrodu przy pomocy domowych środków?
Wiedzieć trzeba, że krety nie przepadają za kilkoma zapachami — nie cierpią czosnku, czarnego bzu, aksamitek oraz komosy. Dlatego też w miejscu ich grasowania warto posadzić jedną z tych roślin. Co ciekawe, krety nie przepadają także za zapachami zwierząt domowych np. psów i kotów, a nawet ludzkich włosów. Warto to wykorzystać i umieścić kocią lub psią sierść, a nawet ludzkie włosy w otworze kreciej nory.

Innym ciekawym rozwiązaniem, które może pomóc uporać się z niszczącymi ogród kretami, jest umieszczenie w kopcach obranej skórki cytryny lub wlanie do nich octu. Również i te zapachy działają silnie odstraszająco na te zwierzęta, więc stosunkowo niewielkim kosztem można spróbować się ich pozbyć ze swojego ogrodu. Domowe sposoby nie są drogie i nie wymagają dużo pracy, więc warto je wypróbować.

Skuteczne metody walki z kretami w ogrodzie

Domowe metody, choć w pewnych sytuacjach mogą okazać się skuteczne, to jednak nigdy nie dają gwarancji powodzenie, a dodatkowo działają bardzo powoli. Stosując je, nie można mieć gwarancji, że problem wkrótce nie pojawi się ponownie. Co w takim razie warto zrobić, aby krety wyeliminować szybko, pewnie i skutecznie?
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej pułapki na krety np. Kretołap target. Urządzenie to wyposażone jest w niewielki ładunek pirotechniczny, który eliminuje kreta. Wystarczy tylko wetknąć go w otwór kreciego kopca i poczekać, aż zwierzę zbliży się do niego. Dokładną instrukcję założenia i działania tego urządzenia można przeczytać na stronie internetowej https://sklepdlaogrodu.pl/pl/urzadzenie-kretolap-target.html. Wiele osób może uważać, że koszt takiej pułapki jest za duży, lecz należy mieć świadomość, że używając jej można szybko i przede wszystkim skutecznie pozbyć się zagrożenia z ogrodu, a tym samym uchronić się przed znacznie większymi wydatkami, które należałoby ponieść na naprawę wyrządzonych przed kreta szkód.