Hodowla świń duńskich

Hodowla świń duńskich
Hodowla świń duńskich, fot. pixabay

Przygotowanie pomieszczenia pod hodowlę świń duńskich

Hodowca świń w pierwszej kolejności powinien przygotować budynek, który będzie służył za pomieszczenie dla świń. Duże znaczenie ma tu rasa zwierząt, ponieważ w przypadku rasy zachowawczej nie ma potrzeby modernizacji starego budynku. Wystarczy go zwyczajnie ocieplić i będzie pasował idealnie. W przypadku polskich wsi, przy większości domów znajdują się budynki gospodarcze. Rasy rodzime świń są wystarczająco odporne na działanie niskiej temperatury. W Polsce hodowcy mają do wyboru trzy rasy zachowawcze trzody chlewnej. Cechy charakterystyczne tych ras to długowieczność, instynkt macierzyński oraz plenność.

Popularne rasy świń

Warto również zauważyć, że produkty, które można uzyskać z mięsa tych świń odznaczają się wysokimi walorami smakowymi oraz odżywczymi. Popularną rasą świń w naszym kraju jest np. rasa puławska. Ich początek można szacować na wiek XX, kiedy to ich hodowla została rozpoczęta na Lubelszczyźnie. Warta uwagi jest również hodowla duńskich świń, które są wytrzymałe i niezbyt wymagające. Nawet początkujący hodowca powinien sobie z łatwością poradzić z tą rasą. Rasa puławska charakteryzuje się dużą odpornością na choroby, a jednocześnie potrafi doskonale przystosować się do ciężkich warunków środowiskowych. Dlatego w polskim klimacie odnajduje się ona idealnie i coraz więcej gospodarstw korzysta z tej rasy. Osoby, które jednak postanowią hodować rasę puławską muszą mieć na uwadze, że wypada ona znacznie gorzej od współczesnych ras pod względem plenności.

Wyjątkowe świnie duńskie

Dlatego warto zastanowić się nad hodowlą świń duńskich, które niezwykle pozytywnie wyróżniają się na tle innych gatunków. Hodowla świń duńskich jest coraz popularniejsza w Polsce, a my rekomendujemy korzystanie z oferty firmy http://danbred-polska.pl/ która posiada ogromne doświadczenie w tym zakresie i doradzi przyszłym hodowcom jak odpowiednio zajmować się duńskimi świniami.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Produkowana żywność

Na uwagę zasługuje fakt, że żywność, którą produkujemy na własny użytek jest całkowicie dozwolona oraz nie wymaga kontroli weterynaryjnej. Przed rozpoczęciem hodowli trzeba pamiętać, że musi być ona zarejestrowania i nie ma przy tym znaczenia charakter osoby, przez którą zakup został dokonany. Wszystkie własne hodowle, a także uboje muszą odbywać się według przepisów prawa. Niezbędna jest również dezynfekcja pomieszczeń oraz dokładne umycie miejsca, w którym mają znajdować się świnie. Warto również przeprowadzić deratyzację, która pomoże hodowcom uchronić się przed gryzoniami. Niestety są one dość problematyczne i przynoszą dużo szkód hodowli, dlatego warto wyeliminować je już na samym początku.

Tekst: Magdalena Lisek

Kredyt skupowy dla rolnika