Jakie pasze dla bydła mięsnego – jak wybrać najlepszą paszę dla bydła?


Wedle statystyk koszty przeznaczane na żywienie zwierząt stanowią przeważającą część wszystkich nakładów finansowych generowanych przy opasie bydła mięsnego. W związku z tym trudno dziwić się niektórym hodowcom, którzy starają się szukać oszczędności na tej płaszczyźnie. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne cięcia w tym wymiarze mogą okazać się chybioną decyzją na dłuższą metę. W ten sposób bydło może cierpieć na niedobór składników odżywczych, które okazują się niezbędne do właściwego wzrostu.

W związku z tym można z całą pewnością stwierdzić, że zapewnienie wysokiej jakości pokarmu powinno stać się priorytetową kwestią dla każdego profesjonalnego hodowcy. Inwestycja w wysokowartościową żywność bez wątpienia zwróci się z nawiązką. Pozostaje jeszcze kwestia tego w jaki sposób wyselekcjonować porządne pasze dla bydła pośród gąszczu dostępnych możliwości. W tym celu warto wyposażyć się w kryteria, które usprawnią dokonanie wyboru. Przekonaj się czym charakteryzuje się najlepsza pasza dla bydła.

Na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz pasze dla bydła?

W tym przypadku nie ma uniwersalnych rozwiązań. Pokarm dla bydła mięsnego posiada inną charakterystykę niż ten przeznaczony dla krów mlecznych. To jednak tylko początek listy różnic. Poza tym musisz wziąć pod uwagę chociażby podejście do hodowli. W tym kontekście można wyróżnić 3 następujące rodzaje opasu:

  • intensywny,
  • półintensywny,
  • ekstensywny.

Wybór jednego z powyższych rozwiązań jest uzależniony od możliwości finansowych i rezerw zgromadzonych w gospodarstwie. W przypadku pierwszej z wymienionych opcji możesz liczyć na ekspresowy przyrost, ale przyjdzie Ci za to więcej zapłacić. Z kolei ostatni system generuje niskie koszty, ale efekty na pewno będą o wiele mniej spektakularne. Środkowe podejście stanowi swoisty kompromis pomiędzy dwoma skrajnymi wariantami.

Poza tym do istotnych kwestii należy również wiek oraz masa zwierzęcia. Wraz z dojrzewaniem i przybieraniem masy mogą zmieniać się potrzeby bydła. Trzeba wnikliwie obserwować ten proces i wprawnie adaptować się do aktualnych warunków.

Jaka najlepsza pasza dla bydła?

Wcześniej wspomniane stopnie intensywności i inne czynniki są ściśle powiązane z kluczowymi rodzajami pokarmu. Każde podejście i bieżący etap opasu wymagają wprowadzenia innego typu pożywienia, który pozwoli na zrealizowanie założonych celów. Poznaj dostępne możliwości.

Pasze dla bydła objętościowe

W tej grupie można wyróżnić pokarmy soczyste oraz suche. Do tych pierwszych należą kiszonki, zielonki, a także warzywa okopowe reprezentowane przez marchew, ziemniaki czy też buraki. Z kolei przykładem opcji suchej jest siano oraz słoma. Pasze objętościowe odpowiadają za dostarczenie białka, energii, a także wspomagają trawienie u zwierząt. Stanowią one fundament diety przy wszystkich systemach opasu bydła.

Pasza dla bydła treściwa

Za przykład tego rodzaju pokarmu mogą posłużyć rośliny strączkowe, zboże oraz tzw. śruty. Poza tym warto posiłkować się również specjalnymi mieszankami charakteryzującymi się wysoką zawartością wartościowych składników odżywczych. Treście pasze świetnie sprawdzają się przy karmieniu zwierząt. Odpowiadają one za dostarczenie solidnej dawki białka oraz węglowodanów zapewniających energię. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu zrównoważonego podejścia do stosowania tego rodzaju pożywienia. W nadmiarze może ono powodować problemy z trawieniem, co niesie za sobą ryzyko zakłócenia procesu opasu.

Mieszanki z witaminami i minerałami

Pasza dla bydła stanowi podstawę diety i tym samym zaspokaja większość potrzeb bydła. Może w niej jednak brakować pewnych składników, które okazują się bardzo wartościowe przy prowadzeniu hodowli. Dzięki nim można jeszcze bardziej zwiększyć wydajność, a jednocześnie zbliżyć się do założonych celów. W związku z tym należy być uważnym klientem i dokładnie badać skład podawanej żywności. W ramach uzupełnienia warto wyposażyć się w premiksy, dzięki którym bydło otrzyma wszystko, czego potrzebuje do sukcesywnego wzrostu i zachowania nienagannej kondycji fizycznej.

Pasza dla bydła – o czym należy pamiętać

Przed doborem metod żywienia należy dokładnie poznać charakterystykę swojego bydła oraz obrać konkretne podejście do opasu. Na tej podstawie jesteś w stanie dobrać żywność, która będzie wspomagać rozwój zwierząt. Pamiętaj, aby wybierać wyłącznie produkty charakteryzujące się walorami użytkowymi na najwyższym poziomie.

Jesteś w stanie uzyskać taki rezultat korzystając z oferty uznanych producentów. Renoma wiodących marek stanowi swoiste świadectwo nienagannej jakości. Nie do przecenienia pozostaje również kwestia przechowywania żywności. W przestrzeni przeznaczonej do tego celu muszą panować idealne warunki. Unikaj wilgoci oraz nadmiernego nasłonecznienia, aby pasze dla bydła nie straciły swoich właściwości odżywczych.

Niniejszy artykuł powstał przy profesjonalnym wsparciu Kamila Sikory, współtworzącego zespół prowadzący specjalistyczny sklep karma.pl. W asortymencie tej marki znajdziesz m.in. pasze dla byłda, przeznaczone dla nowoczesnych, wymagających hodowców skoncentrowanych na realizacji postawionych celów.

Materiał zewnętrzny