Poidło dla kur – jakie najlepsze?

Poidło dla kur

Zakup odpowiednich poideł dla zwierząt hodowlanych wcale nie jest łatwy. Do wyboru jest tak wiele modeli poideł o różnych pojemnościach i mechanizmach działania, że trudno zdecydować, który wariant będzie najlepszy. Jakie modele będą najbardziej dostosowane do Twoich potrzeb? Na które produkty warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy. 

Jakie poidła dla kur?

Proces zakupowy warto zacząć od całościowego przeglądu oferty, a ta jest całkiem obszerna. Dostępne są modele grawitacyjne i automatyczne. Podwieszane i stojące. Na butelkę i ze specjalnym zbiornikiem w komplecie. Modele kilku- i kilkudziesięciolitrowe. Do napełniania i samoczynnie pobierające wodę. Na jaki wariant ostatecznie się zdecydować? Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim liczbę kur w gospodarstwie, ale też swój rozkład zajęć. Jeśli oprócz kurników posiadasz też inne budynki inwentarskie lub zajmujesz się uprawą pól i nie masz czasu na regularne kontrolowanie poziomu wody w zbiornikach, najlepszym wyborem będą poidła o dużej pojemności albo poidła w pełni zautomatyzowane. W mniejszych gospodarstwach sprawdzą się poidła grawitacyjne. Wszystkie te modele poideł można kupić w tym e-sklepie rolniczym: https://lewmik.pl/kategoria/poidla-automatyczne-dla-kur.1658394614.

Poidła grawitacyjne

Poidło dla kur grawitacyjne często nazywa się również „zakręcanym”. To klasyka wśród akcesoriów do pojenia drobiu. Poidła grawitacyjne zawdzięczają swoją popularność przede wszystkim prostej, intuicyjnej obsłudze. Wystarczy napełnić zbiornik wodą, nakręcić podstawę i odwrócić poidło, żeby woda zaczęła ściekać do misy. Tego rodzaju modele wykonane są z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, niesprawiających problemu w czyszczeniu i dezynfekcji. Nie trzeba więc tracić czasu na szorowanie zanieczyszczeń. Dzięki temu, że zbiornik ma jasny kolor, można szybko ocenić ile wody znajduje się w naczyniu bez konieczności jego odkręcania. Niektóre poidła grawitacyjne posiadają rączkę, która ułatwia ich przenoszenie lub podwieszenie. Dostępne są warianty o różnych pojemnościach: 1,5l, 3l, 10l, 15l. Modele grawitacyjne można kupić tutaj: https://lewmik.pl/kategoria/poidla-dla-kur-automatyczne.

Poidło dla kur duże

Poidła automatyczne działają na podobnej zasadzie co poidła grawitacyjne, ale mają o wiele większą pojemność. W zależności od modelu, można wlać do środka 30, 40 bądź 50 litrów. Aby napełnić poidło, wystarczy unieść górną klapę i wlać wodę. Nie trzeba dźwigać poidła ani zmieniać jego pozycji. Podobnie jak w przypadku poideł grawitacyjnych, zbiornik wykonany jest z tworzyw w jasnym kolorze, dzięki czemu widać poziom wody. Zbiornik osadzony jest na nóżkach, których rozstaw uniemożliwia przechylenie się poidła, nawet kiedy w środku znajduje się mało płynu. Duża pojemność pozwala na ograniczenie kontroli poziomu wody, więc można zaoszczędzić trochę czasu.

Automatyczne poidło dla kur

Poidło dzwonowe to w pełni zautomatyzowany model. Wybierając taki wariant, można całkowicie zapomnieć o uzupełnianiu płynów w zbiornikach dla kur. Wystarczy podłączyć poidło do źródła wody, a specjalny zawór będzie dozował ją samoczynnie. Należy jedynie pamiętać o zamocowaniu poidła na prawidłowej wysokości, żeby zwierzęta mogły z niego swobodnie korzystać.

Jak zrobić poidło dla kur z butelki?

Czasami proste rozwiązania są najlepsze. Jeśli hodujesz tylko kilka kur na własny użytek, można z powodzeniem wykorzystać poidła butelkowe. Takie poidło ma formę podstawy z korytkiem na wodę. Należy napełnić zwykłą plastikową butelkę wodą i nakręcić ją na podstawę, a potem obrócić. Woda będzie dozować się samoczynnie. W funkcji poidła można zastosować również zawieszany plastikowy pojemnik. Takie pojemniki mogą zawisnąć w każdym miejscu, np. na ogrodzeniu, na klatce czy na karmidle.

Gdzie kupić poidła?

Wszystkie wymienione w artykule modele poideł można nabyć przez Internet. W e-sklepach rolniczych wybór akcesoriów dla zwierząt hodowlanych jest duży, więc można zamówić produkt perfekcyjnie dopasowany do naszych potrzeb. Podczas zakupów internetowych szybko sprawdzimy opinie na temat poszczególnych produktów i producentów, co znacznie ułatwia podjęcie trafnej decyzji zakupowej. Warto kupować akcesoria rolnicze w zaufanych sklepach, gdzie towary pozyskiwane są prosto od producentów.

Wybierając poidła dla kur, trzeba wziąć pod uwagę ilość sztuk w kurnikach, swoje predyspozycje czasowe oraz jakość wykonania poideł. Najwięcej modeli do wyboru znajdziemy w Internecie, więc warto zdecydować się na zakupy online.