Brona talerzowa – niezbędne narzędzie w każdym gospodarstwie rolnym

brona talerzowa
Dlaczego brona talerzowa określana jest mianem narzędzia rolniczego o wielofunkcyjnym charakterze? Czy warto mieć taką w swoim gospodarstwie?

Co to jest brona talerzowa?

Brona talerzowa jest narzędziem rolniczym mocowanym do ciągnika. Jej budowa opiera się na 2 lub większej liczbie osi, na których zamocowane są tzw. talerze, czyli dyski o charakterystycznym kształcie. Podczas gdy ciągnik jest w ruchu, talerze  obracają się. Specyficzna budowa umożliwia im krojenie oraz wywracanie ziemi, służące do przygotowania jej do wysiewu, spulchniania po zbiorach i nie tylko.

Do czego służy brona talerzowa?

Popularna talerzówka znajduje swoje zastosowanie w każdym gospodarstwie rolnym. Jej wielozadaniowość sprawia, że można jej używać do realizacji licznych celów. Za pomocą brony talerzowej wyrównasz powierzchnię terenu rolnego. Poprawisz strukturę gleby przed wysiewem i spulchnisz ją. Pozwoli to na lepsze dotlenienie ziemi, a także poprawę jej jakości, jeśli dodatkowo rozprowadzisz podczas bronowania nawóz. Dzięki bronie możesz rozrzucić na pole obornik lub środek ochrony roślin. Za pomocą brony talerzowej, w razie konieczności, możliwe jest przykrycie nasion cienką warstwą gleby. Talerzówki można też wykorzystywać do uprawy roślin motylkowych oraz cięcia darni.

Bronowanie wykonywane jest zwykle wiosną przed wysiewem, dzięki temu ogranicza się parowanie wody z ziemi i zostaje przygotowana do przyjęcia nowych nasion, co maksymalizuje efekty pracy na roli. Po zbiorach przeprowadza się podrywkę, czyli płytką orkę, która ma na celu przykrycie pożniwnych pozostałości i opracowanie ziemi na okres zimowy.

brona talerzowa

Dlaczego brona talerzowa powinna się znaleźć w każdym gospodarstwie rolnym?

Zakup brony talerzowej wiąże się oczywiście z wydatkiem, który sprawia, że trzeba zastanowić się nad rentownością tej inwestycji. Czy faktycznie warto ją nabyć?

Wykorzystanie talerzówki w rolnictwie przynosi realne korzyści, niezależnie od rodzaju uprawianych roślin. Pomaga pozbyć się chwastów, poprawić jakość gleby, jej poziom nawodnienia, dotlenienia i zwiększenia zawartości składników odżywczych. Doprowadzenie ziemi to tak dobrej kondycji, jak po bronowaniu innymi metodami zajęłoby znacznie więcej czasu oraz siły, a być może wiązało z koniecznością zatrudnienia kogoś do pomocy. Dzięki bronowaniu przed wysiewem i po zbiorach wyraźnie poprawisz jakość oraz ilość plonów, co przełoży się na konkretne zyski.

Jak wybrać bronę talerzową?

Zakup brony talerzowej należy dobrać odpowiednio do mocy posiadanego ciągnika, a także rodzaju ziemi. W przypadku twardej i przesuszonej, znacznie lepiej sprawdzą się maszyny rolnicze działające z większą siłą. Dodatkowo musisz wziąć pod uwagę rodzaj planowanych prac, gatunek upraw i wielkość powierzchni pola. Od tego uzależniony powinien być rozmiar talerzy oraz ich rozstaw.

Jeżeli szukasz dobrej jakości brony talerzowej, sprawdź, co oferuje producent maszyn rolniczych Dexwal. Dzięki dużemu doświadczeniu w branży posiada szeroki wachlarz produktów dostosowanych do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. W razie pytań i wątpliwości z pewnością uzyskasz tam również fachową poradę i wsparcie podczas zakupów.