Czy warto naprawiać opony rolnicze?

Opony rolnicze są ogumieniem pracującym w różnorodnym terenie. Podczas zakupu klienci zwracają uwagę na rodzaj – czy jest to opona diagonalna, bądź radialna. Na jej trwałość, żywotność, parametry podczas jazdy. Mimo dobrego wyboru zdarza się, że opona została uszkodzona, przebita, widać na niej ślady zużycia. Co robić w takiej sytuacji? Naprawiać, a może zakupić nowa?

Z doświadczenia wiem, że wielu rolników stoi przed tym wyborem. Dlatego przeanalizujmy każdą z możliwych opcji.

Przebicie opony

Do przebicia jeśli chodzi o opony rolnicze, często dochodzi wskutek ich przeładowania, w wyniku czego dochodzi do przegrzania ogumienia i jego pęknięcia. Warto zaznaczyć, że kolejną przyczyną wynikającą ze złego użytkowania opon jest jazda na nieodpowiednim ciśnieniu – zawsze trzeba stosować się do zalecanego przez producenta.

Z takimi uszkodzeniami na czole opony można udać się do wulkanizatora, natomiast nie należy naprawiać uszkodzeniem większych niż 5mm.

Jedną z najbardziej innowacyjnych technologii naprawy jest Tap Rap –  to naprawa na gorąco, stosowana w naprawach opon radialnych.

Rozdarcie ściany bocznej

Do tego typu uszkodzenia dochodzi w większości przypadków poprzez najechanie na ostry przedmiot – np. kamień. Po próbie załatanie tak dziury po rozdarciu, trzeba liczyć się z faktem, iż łatka może się odkleić pod wpływem naprężenia opony. 

Pęknięcie separacji butylowej

Każdy wulkanizator powinien wiedzieć, aby nie decydować się na naprawę opony uszkodzonej w pobliżu stopki. Tzw. bąbel na ścianie bocznej, lub zauważalne pęknięcia w kapie butylowe najczęściej wynikający z jazdy na nieodpowiednim ciśnieniu, bądź przechowywania opony na płasko przez sezon zimowy. Takie uszkodzenie to znak, że ogumienie nie nadaje się do dalszego użytkowania. 

Zarysowania opony

Charakterystyczne rysy, pęknięcia na przednich i tylnych krawędziach mówi nam że opo a pracowała na nieodpowiedniej powierzchni – była ona za twarda. Mogła być to kamienista gleba, bądź kamieniste podłoże. Gdy zauważy takie uszkodzenia na oponie należy ja bacznie obserwować, czy takie zmiany nie pojawiają się na ścianie bocznej. Dopóki ściana boczna będzie nienaruszona można w dalszym ciągu korzystać z opony, lecz będzie ona mniej wydajna w polu, ponieważ przez uszkodzenia klocki tracą swoją fabryczną przyczepność.

Uszkodzenie podstawy klocków bieżnika

Kolejnym przypadkiem gdzie jest zauważalne pęknięcia na oponie, jest sytuacja gdy uszkodzenie znajduję się u podstawy klocka bieżnika. Przyczyną która powoduje taki defekt opony jest są za częste skręty samego bieżnika o podłoże, skutkuje to dużym przeniesieniem nacisku na oś przez poddanie jej dużej sile trakcji. Takie uszkodzenie zdecydowanie sugeruje, że opona jest mocno zużyta nie nadaje się do pracy przy wcześniejszym obciążeniu i prędkości, jeśli chcemy aby opon abyła dalej uzytkowana należy zredukować wyżej wymienione czynniki – prędkość oraz ładunek. 

Uszkodzenia chemiczne

Do uszkodzeń chemicznych dochodzi podczas gdy ogumienie ma kontakt z substancjami tego typu, bądź olejami. Na skutek tego dochodzi do nieodwracalnego zniszczenia struktury gumy. Tak uszkodzona opona nie nadaje się do dalszej eksploatacji.

Wiek opony

Ogumienie które jest już w użytku 8 czy 10 lat jest bardziej narażone na uszkodzenia, guma ulega naturalnemu procesowi starzenia – zaczyna twardnieć, parcieć, a nawet pęknąć. W związku z tym warto też brać pod uwagę jak długo posiadamy oponę, jeśli myślimy o jej naprawie. 

Aby przedłużyć czas ich eksploatacji należy pamiętać o odpowiednim ich przechowywaniu poza sezonem rolniczym. Bardzo istotne jest, aby opona spoczywała w suchym pomieszczeniu z dala od chemikaliów. 

Podsumowując, opony rolnicze jak najbardziej można naprawiać jeśli jest to niewielkie uszkodzenie – np. przebicie gwoździem, lecz gdy zostaje naruszona stopka, bark, opona nie nadaje się już do pracy w polu. Opona to jeden z ważniejszych elementów w ciągniku, dzięki nim maszyna lepiej i wydajniej pracuje. Pracując na uszkodzonej oponie zwiększamy również zagęszczenie gleby co niekorzystnie wpływa na plony.

Ogrodzenia elektryczne