Jak przekształcić stare gospodarstwo w nowoczesne i zyskać większe zyski?

Jak unowocześnić gospodarstwo rolne
Jak przekształcić stare gospodarstwo w nowoczesne i zyskać większe zyski?, fot. Pionier Karol Palikot

Prowadzenie gospodarstwa rolnego nie jest łatwe. Nie ma się co oszukiwać. Wielu rolników nie może zajmować się tylko prowadzeniem roli, lecz musi dodatkowo pracować w innych zakładach pracy. Dlatego też warto zastanowić się, czy istnieje jakaś możliwość, by zwiększyć zyski. Jak więc unowocześnić gospodarstwo rolne i o czym pamiętać?

Jak unowocześnić gospodarstwo rolne?

Rolnictwo jest niewątpliwie ciekawą gałęzią gospodarki. Jednak z drugiej strony jest to gałąź gospodarki, która przynosi coraz mniejsze zyski. Dlatego też należy podjąć takie działania, które sprawią, iż Wasze gospodarstwo rolne stanie się bardziej nowoczesne. Jeżeli z roku na rok Wasze plony są coraz mniej obfite, może czas pomyśleć nad inwestycją w zupełnie nowe płody rolne. Możecie tutaj wykorzystać np. niszę, a więc wybrać to, co jest rzadko uprawiane przez rolników bądź też przekształcić swoje gospodarstwo na rolnictwo eko, które cieszy się ostatnio dużą popularnością. Jeżeli macie duże gospodarstwo rolne, to powinniście koniecznie obsiać maksymalną powierzchnię pól uprawnych. Zyskanie większej ilości plonów, to oczywiście większe zyski.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Nowe sprzęty są niezbędne

Nie ma się co oszukiwać, aby czerpać zyski z rolnictwa, trzeba też w nie inwestować. Nie może być tak, że Wasze gospodarstwo prowadzone jest jeszcze w taki sposób, jak robiło się to w latach 90-tych. Trudno w takiej sytuacji dziwić się, że nie przynosi ono zysków. Konieczna jest więc inwestycja w dobry sprzęt. Oczywiście jest on bardzo drogi, ale w tym przypadku możecie zyskać z kredytów dla rolników. Są one bardzo opłacalne i nisko oprocentowane. Możecie taki kredyt zainwestować w unowocześnienie gospodarstwa. Inną opcją jest wzięcie sprzętów w leasing. I tutaj również powinniście wiedzieć, że oferta leasingowa dla rolników jest korzystna. Będziecie spłacać tylko ratę leasingową. Oczywiście musicie podpisać odpowiednią umowę i po czasie jej upłynięcia możecie wykupić sprzęt po obniżonej cenie. Jeżeli jednak obawiacie się, że nie otrzymacie kredytu, to jest jeszcze jedna opcja, a mianowicie, możecie zdecydować się na inwestycję w opony do ciągników. Dzięki nim zwiększycie efektywność pracy, a także znacząco ją przyspieszycie. Tutaj pojawia się pytanie, jak wybrać opony? Otóż dobra opona rolnicza do ciągnika powinna być radialna. Wtedy jej kort osnowy ułożony jest prostopadle do kierunku obrotu opony. Takie modele mają lepszą przyczepność i mogą przy tym pracować z obniżonym ciśnieniem. Nie będą powodować większego ugniatania gleby czy jej degradacji. Oczywiście nie można zapominać, że za jakość trzeba zapłacić, jednak zastosowanie nowoczesnych technologii w oponach do ciągników, zapewnia zdecydowanie lepsze parametry jezdne, a także mniejsze zużycie paliwa, co pozwala znacząco zaoszczędzić.

Jak obniżyć rachunki?

Obniżenie rachunków jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że rachunki za prąd są naprawdę wysokie. Na szczęście można je szybko obniżyć, a przy tym sprawić, że Wasze gospodarstwo rolne będzie nowoczesne. Wystarczy zainwestować w panele fotowoltaiczne. Ich zakup rzeczywiście obniża rachunki. Dodatkowo przez dziesiątki lat będziecie mogli generować duże oszczędności. Szacuje się, że przy dobrej jakości panelach, ten czas wynosi od 15 do 20 lat. Nie będziecie zwiększać zanieczyszczeń środowiska, gdyż będziecie produkować zieloną energię.

Inwestycja w kapitał ludzki

Aby Wasze gospodarstwo rolne było nowoczesne i przynosiło zyski, musicie zainwestować też w kapitał ludzki. Oznacza to zatrudnienie pracowników, którzy znają się na swojej pracy i rzeczywiście mogą przyczynić się do zwiększenia obrotów i efektywności pracy. Świeże spojrzenie pozwala rozwinąć gospodarstwo, a często też uzyskać dotacje z Unii Europejskiej. Wiele programów skierowanych jest do gospodarstw rolnych, które chcą się przekształcić i stać się ekologiczne bądź też postawić na zupełnie nowy rodzaj upraw.

Takie proste działania sprawią, że rzeczywiście gospodarstwo rolne będzie przynosić większe zyski. Czas więc na zmiany.

Artykuł powstał na zlecenie firmy Pionier Karol Palikot.