Nawożenie drzew owocowych

Każdy sadownik liczy na dobre zbiory każdego roku. Żeby nie zawieść się na swojej plantacji, trzeba wykonać szereg zabiegów dla dobrego stanu drzewek. Pierwsze procedury trzeba zastosować jeszcze przed zasadzeniem pierwszej rośliny. Zapewnienie odpowiedniego podłoża jest bardzo ważnym elementem.

Przygotowanie gleby

Zanim roślina wyląduje w glebie, polecane jest zbadanie jej jakości. Profesjonalni plantatorzy zlecają takie badania. W przydomowych ogródka można wykonać to za pomocą miernika ze sklepu ogrodniczego. Dzięki temu wiadome będzie jakie mikro bądź makroelementy brakują. Niedobór minerałów znacząco może wpłynąć na drzewka. Dlatego dobranie odpowiednich nawozów jest koniecznie dla obfitych zbiorów i ustrzeżenia się przed chorobami drzewek.

Kilka miesięcy przed założeniem sadu poleca się zastosowanie nawozów i przeoranie gleby. Jest to ostatni moment na ten krok, ponieważ system korzeniowy uniemożliwia jakiekolwiek działania w głąb ziemi. Podstawowymi składnikami pokarmowymi drzewa są pierwiastki takie jak fosfor, magnez, azot, wapń, ale również cynk, bor, żelazo, mangan. W zależności od rodzaju drzewa zapotrzebowanie może się różnić. Gatunki ziarnkowe mają mniejsze wymagania niż drzewa pestkowe.

Wybór okresu nawożenia uzależniony jest od miejsca, gdzie się znajduje. Sad na stromych zboczach będzie narażony na wypłukiwanie nawozów przez płynącą wodę. Nawożąc drzewa owocowe jesienią, trzeba zdążyć przed mrozami, aby składniki mogły wsiąknąć w glebę. Wiosną nawóz powinien wylądować pod drzewkiem przed rozpoczęciem kwitnienia. Efekty nawożenia w tym okresie będą widocznie w późniejszym czasie.

Nawożenie drzewek owocowych

Nawożenie drzewek owocowych wiosną można rozpocząć od nawozów organicznych. Kompost lub przekompostowany obornik można wykonać we własnym zakresie, lub zakupić. Do zakwaszenia gleby można zastosować trociny z roślin iglastych. Uzupełnienie potasu możemy dokonać dzięki naturalnemu popiołowi drzewnemu. Azot i potas świetnie dostarcza gnojówka z pokrzywy.
Stawiając na ekologię, można wybrać też nawozy mineralne. Mogą występować w postaci granulowanej lub do rozpuszczenia w wodzie, jedno- lub wieloskładnikowe. Początkujący sadownicy mogą skorzystać z ułatwienia i wykorzystać gotowce mineralne do drzew owocowych, zawierające mieszankę potrzebnych składników w zalecanych proporcjach.

Nie można zapomnieć o podstawowych składnikach nawozów, czyli azotu, który zapewnia prawidłowy wzrost drzew owocowych. Następnie fosforan, dzięki któremu drzewa owocują, a korzenie odpowiednio się formują. I na koniec potas, który wpływa na wzrost drzewka, kolor i smak wydawanych owoców. Ma również ogromne znaczenie w budowaniu odporności na choroby.
Dla dobrej kondycji drzew owocowych stosowane są wiosną nawożenia dolistne. Nawozy te stosuje się przed kwitnieniem lub po opadnięciu płatków kwiatowych. Do sytuacji, w której trzeba użyć tego typu nawożenia zaliczane jest:

  • stres tlenowy – kiedy zostają zalane systemy korzeniowe. Na roślinach pojawiają się objawy niedoboru żelaza i manganu, a w następnie innych składników.
  • stres wodny – zachodzi w momencie przesuszenia korzeni. Zimą brak śniegu, a wiosną dokucza susza. Powoduje to osłabienie aktywności pobierania składników z gleby.
  • uszkodzenie korzeni – niska temperatura zimą oraz grasujące gryzonie są częstym powodem uszkodzenia systemów korzeniowego.

Okresy nawożenia

Młode drzewka owocowe trzeba potraktować inaczej niż dojrzałe okazy. Po posadzeniu rośliny pierwsze nawożenie trzeba wykonać w maju, a kolejne w połowie czerwca. Jeżeli drzewko owocowe rośnie szybko można poprzestać na jednym majowym nawożeniu. Młode drzewka nie wydają owocu od razu, ale trzeba im zapewnić odpowiednią ilość składników do wytworzenia systemu korzeniowego oraz utworzenia korony. Dojrzałe drzewa owocowe nawozi się mniejszą dawką azotu, gdyż rosną zazwyczaj wolniej niż młode drzewka.

Aby ustrzec się przed nieodpowiednim nawożeniem drzewek owocowych, powinniśmy pamiętać o odpowiedniej dawce nawozu dla danego gatunku drzewa i zapotrzebowania gleby. Przenawożenie jest szkodliwe, ale i w drugą stronę całkowity brak pielęgnacji również może odbić się na plonach. Kolejnym ważnym aspektem jest termin i sposób nawożenia. Bezsprzecznie również nie można stosować przeterminowanych nawozów, które mogą skutecznie uszkodzić drzewka i doprowadzić do ich uśmiercenia. Nie należy użyźniać ziemi podczas deszczowej pogody, ponieważ składniki mineralne nie zdążą się wchłonąć i zostaną wypłukane. Najlepszym wyborem będzie słoneczny i bezwietrzny dzień.

Autorka: Judyta Roeske