Kosiarki dyskowe z hydropneumatycznym zawieszeniem – komu najbardziej się przydadzą?

kosiarka dyskowa

Kosiarki dyskowe z hydropneumatycznym zawieszeniem – komu najbardziej się przydadzą?, fot. Case IHNa rynku maszyn rolniczych pojawiła się kosiarka dyskowe z hydropneumatycznym zawieszeniem.

Tego typu maszyny rolnicze są polecane szczególnie gospodarstwom, w których rozwija się produkcja zwierzęca, a tym samym konieczne jest intensyfikowanie produkcji zielonek. Kosiarka dyskowa z hydropneumatycznym zawieszeniem ułatwia uzyskać paszę, która jest czysta i bogata w składniki odżywcze.

Sposób działania

Kosiarka dyskowa nie tnie rośliny bez szarpania, ani wtórnego cięcia. Nie powoduje ona uszkodzenia darni, więc ścięte rośliny szybciej odrosną. Na rynku maszyn rolniczych są dostępne kosiarki dyskowe różniące się pod względem szerokości roboczych. Hydropneumatyczne zawieszenie jest korzystne dla użytkownika, ponieważ ogranicza przestoje, a jednocześnie chroni podstawowe elementy konstrukcji kosiarki. Zawieszenie hydropneumatyczne działa w ten sposób, że w razie uderzenia w przeszkodę, zespół koszący odchyla się do tyłu i unosi.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Kosiarka dyskowa dłużej funkcjonalna

Kosiarka dyskowa jest funkcjonalna dłużej niż standardowe kosiarki, ponieważ hydropneumatyczne zawieszenie niweluje niekorzystny wpływ obciążenia na żywotność maszyny. System odciążania kosiarki przyczynia się także do zmniejszenia zużycia paliwa i wolniejszego tempa zużywania płóz.  Ma to bezpośrednie przełożenie na ograniczenie kosztów eksploatacji (wydatki na paliwo, koszty napraw).

Bardziej funkcjonalne i łatwiejsze w użyciu

Nowoczesne maszyny rolnicze wchodzące dopiero na rynek rolniczy charakteryzują się tym, że w porównaniu z poprzednimi generacjami są bardziej funkcjonalne, a przy tym łatwiejsze w obsłudze. W przypadku kosiarek dyskowych z zawieszeniem hydropneumatycznym na uwagę zasługują takie modyfikacje, jak:

  • zwiększenie prześwitu pod kosiarką w transporcie i na uwrociach
  • zwiększenie zakresu przesunięcia bocznego
  • uproszczenie podczepiania kosiarki d ciągnięcia
  • automatyczne ustawianie kosiarki na wysokość 45 – 50 mm

Tego typu zmiany poprawiają funkcjonalność, co korzystnie rzutuje na wydajność pracy maszyny. Nie pozostają one także bez wpływu na komfort obsługi.

Konstrukcja dostosowana do obecnych i przyszłych potrzeb

Konstrukcja kosiarki jest przystosowana do pracy z dużą prędkością oraz z nowoczesnymi ciągnikami dysponującymi dużą mocą. Niektóre modele wyposażono także w amortyzację zespołu koszącego oraz w bezobsługową belkę tnącą znaną również z poprzednich generacji kosiarek dyskowych.

Tekst: Case IH