Szyba w traktorze, na co trzeba uważać?

Szyba w traktorze
Szyba w traktorze, na co trzeba uważać? fot. eszyby.pl Marek Smoczyński, Andrzej Smoczyński
Praca na gospodarstwie rolnym to nie tylko jeden z najstarszych, ale również najcięższych zawodów, jakie człowiek wykształcił na przełomie dziejów. Co prawda dzisiejsze rolnictwo w niczym nie przypomina tego, sprzed kilkuset czy nawet kilku tysięcy lat, jednak kilka rzeczy pozostało bez zmian. Jedną z nich są oczywiście narzędzia – to na nich opiera się w dużej mierze cała praca w polu.

Dziś pomimo tego, iż rolnicy mają dostęp do nowoczesnych rozwiązań takich jak traktory, kombajny czy automatyczne siewniki, nadal musimy się liczyć z awariami i uszkodzeniami, zupełnie jak na początku dziejów. Wtedy wystarczyło wymienić kij na inny lub zbić ze sobą pęknięty element prymitywnego narzędzia. Dziś każda awaria łączy się z reguły z dużym kosztem i czasem wymiany. Dziś poruszymy tę kwestię w odniesieniu do szyb i podpowiemy na co należy uważać, by nasze szyby do traktora posłużyły jak najdłużej!

Uszkodzenia mechaniczne, czyli jak nie dać się trafić

Pierwszym i jednocześnie najpowszechniejszym powodem uszkodzenia szyby jest nic innego jak działanie mechaniczne. Wystrzelony spod ciągnika kamień, gałąź z rosnącego nieopodal pola drzewa, czy nieuważna praca w okolicy ciągnika – przyczyn tego typu uszkodzenia może być wiele, a efekt z reguły jeden – częściowe lub całkowite pęknięcie szyby lub rysy, ubytki i odpryski. Najlepszą ochroną przed uszkodzeniami mechanicznymi jest stety lub niestety uwaga i spostrzegawczość, bo większość tego typu zniszczeń wynika po prostu z winy człowieka.

Powiększające się ubytki

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, chcąc zachować swoje szyby do traktorów w jak najlepszym stanie, jest jak najdłużej prowadzona odpowiednia konserwacja. Nie jest tajemnicą, iż każdy materiał ulega eksploatacji i nie inaczej jest z szybką. Aby spowolnić ten proces należy regularnie czyścić szybę przy pomocy ścierki z mikrofibry oraz odpowiednich detergentów. Należy również zwrócić uwagę na to, aby wypełniać/maskować wszelkiej maści rysy, pęknięcia i odpryski, aby nie obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku, kiedy małe zarysowanie czy pajęczynka zamieni się w duży ubytek. Pamiętajmy, że warto od czasu do czasu odwiedzić warsztat, który z reguły bez problemu rekonstruuje drobne niedoskonałości na powierzchni szyby do traktorów, dzięki czemu w naszej kieszeni zostaje spora kwota zaoszczędzona na wymianie szyby na nową.

Oczywiście zaklejać i polerować szyb w nieskończoność nie można więc trzeba liczyć się z tym, że w końcu nadejdzie pora na całkowitą wymianę wadliwych elementów. Gdzie w takim razie kupić szyby do traktora? Najlepiej w internecie, bo jest szybko, wygodnie i tanio!

Tekst: eszyby.pl Marek Smoczyński, Andrzej Smoczyński

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika