Hodowla perliczek

hodowla perliczek
Hodowla perliczek, fot. pixabay

Hodowla perliczek i innego ptactwa przydomowego wraca do łask. Coraz więcej osób, które mieszkają w domu z ogródkiem, decyduje się na tego typu rozwiązanie. Wynika to z faktu, że ludzie chcą być bardziej samowystarczalni i mieć dostęp do sprawdzonego mięsa oraz jaj.  W związku z tym, że chów perliczek w Europie staje się coraz bardziej popularny, szacuje się, że za kilka lat ta moda trafi również do Polski. Czym charakteryzuje się hodowla tego ptactwa?

Ptaki ozdobne

Według danych historycznych, perlice hodowane były w krajach basenu Morza Śródziemnego, głównie ze względu na walory estetyczne. Ich piękne upierzenie występuje w wielu odmianach, najczęściej w kolorystyce srebrzysto-niebieskiej, perłowoszarej oraz lawendowej. Dopiero w czasach Renesansu perliczka zaczęła być trzymana dla mięsa.

Walory smakowe

Hodowla perliczek jest szczególnie opłacalna ponieważ mięso tego ptactwa uważane jest za produkt luksusowy oraz idealny dla osób zmagających się z dolegliwościami jelitowymi. Bardzo często znajduje się w dietach pooperacyjnych ze względu na swoją lekkostrawność. Mięso perliczki można podzielić na dwa rodzaje. Część ciemna to mięśnie silnie pracujące, natomiast część jasna to mięśnie, które nie podejmują dużego wysiłku. Oba rodzaje mięsa, pomimo że z tego samego zwierzęcia, smakują zupełnie inaczej.

Jaja

Większość przydomowych hodowli zajmuje się chowem perliczek z uwagi na  dostęp do świeżych i sprawdzonych jaj. Zawartość witamin i minerałów oraz ich wygląd jest bardzo zbliżony do jaj kurzych. Są jednak bardzo trwałe i można przechowywać je do kilkunastu miesięcy. Ważne, aby wówczas temperatura magazynowania wynosiła około 3-7º C. Bardzo ważną informacją dla osób, które chciałyby rozpocząć przygodę z chowem perliczek, jest to, że ich nośność trwa prawie cały rok, z zimową przerwą na pierzenie. W okresie nośności składają nawet 150 jaj.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Pióra

Ten element również może zostać wykorzystany, ponieważ pióra perlicze używane są w szeroko pojętym zdobnictwie. Bardzo często pojawiający się motyw scrapbookingu, pióropuszy, łapaczy snów, ozdób wielkanocnych, a także biżuterii.

Wymagania hodowlane

Perliczki są ptakami pochodzenia afrykańskiego, dlatego w polskich warunkach pisklętom należy zapewnić odpowiednie warunki termiczne i świeże powietrze. Pierwsze 2-3 tygodnie są kluczowe dla rozwoju danego osobnika. Oczywiście istotne z punktu widzenia hodowli są również takie aspekty jak zapewnienie im odpowiedniego pomieszczenia. Powinno być zabezpieczone przed intruzami, zwłaszcza nocnymi, ale przede wszystkim czyste, suche, łatwe w myciu i prawidłowo zadaszone. Wnętrze budynku należy wyposażyć w grzędy, karmidła, poidła i gniazda typowe dla drobiu. Woliery oraz wybiegi dla tych ptaków powinny znajdować się z dala od źródeł hałasu, ponieważ są to zwierzęta z natury bardzo płochliwe. Ta cecha powoduje u nich silny stres podczas którego mogą wyrządzić sobie krzywdę, dlatego w miejscu gdzie przebywają powinno być również bezpiecznie.

Żywienie perliczek

W hodowli perliczek dorosłe osobniki zazwyczaj karmi się paszami gospodarskimi. Perliczki, które mają dostęp do wybiegu, w okresie wiosenno-letnim spożywają to co uda im się znaleźć, czyli nasiona trawy, bulwy roślin, owady, robaki. Dzięki temu są w stanie zapewnić sobie nawet 1/3 dobowego zapotrzebowania na żywność. W okresie zimowym, kiedy nie mają możliwości samodzielnego pozyskania pokarmu, należy zagwarantować im odpowiednią ilość zbóż, suszu, kiszonek, marchwi i kapusty.

Ptactwo przydomowe, które jest zadbane i ma odpowiednie warunki bytowe, zapewnia gospodarstwu dobre jakościowo jajka oraz mięso. Może również przynieść określone korzyści finansowe i stać się dodatkowym źródłem utrzymania, ponieważ coraz więcej osób poszukuje sprawdzonych, małych dostawców.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska