Jak dbać o agregat uprawowy, aby przedłużyć jego żywotność?

Regularnie czyszczone oraz właściwie konserwowane i przechowywane agregaty uprawowe, w których dokonuje się niezbędnych napraw, mogą służyć długie lata. Warto więc dbać o te maszyny rolnicze. Podpowiadamy, jak to robić oraz wyjaśniamy, na które części używanego agregatu uprawowego należy zwrócić szczególną uwagę, gdyż najczęściej wymagają wymiany.

Czyszczenie i konserwacja agregatu uprawowegoPo użyciu warto oczyścić agregat uprawowy z ziemi oraz resztek roślinnych. Mogą one bowiem nawijać się w punktach łożyskowania wału doprawiającego, talerzy i innych elementów pracujących w ziemi, stopniowo coraz bardziej utrudniając im ruch.

W momencie zakończenia prac na dłuższy czas – na przykład po sezonie – należy dokładnie umyć maszynę (w przypadku agregatów uprawowo-siewnych, przed myciem trzeba opróżnić skrzynię nasienną). Najlepiej robić to myjką wysokociśnieniową z dyszą płaskostrumieniową, unikając kierowania strumienia bezpośrednio na elementy instalacji elektrycznej.

Gdy agregat uprawowy jest już suchy, dobrze zakonserwować go smarami lub innymi odpowiednimi środkami. Dotyczy to w szczególności:

  • wszystkich elementów z łożyskami wymagającymi obsługi użytkownika;
  • głównych elementów roboczych agregatu (skrobaków, lemieszy, talerzy itp.);
  • ram, osi i piast;
  • różnego rodzaju wałów oraz ich ułożyskowań;
  • redlic siewnika;
  • łańcucha przenoszącego napęd z koła na przekładnię siewnika;
  • śrub regulacyjnych.

Uzupełnianie powłok malarskich i odpowiednie przechowywanie agregatu uprawowego

Po sezonie warto również sprawdzić stan powłok malarskich maszyny. Dobrze jest wszystkie zadrapania, odpryski i inne uszkodzenia lakieru uzupełnić odpowiednio dobraną farbą oraz dodatkowo zabezpieczyć przed korozją.

Nie bez znaczenia dla żywotności agregatu uprawowego ma też sposób przechowywania sprzętu. Najlepiej robić to w zadaszonym, lekko przewiewnym pomieszczeniu, które najlepiej chroni przed gromadzeniem się wilgoci na maszynie. Alternatywą może być garażowanie pod wiatą chroniącą przed deszczem, które jest nadal znacznie lepszym rozwiązaniem niż przechowywanie maszyny „pod chmurką”.

Jakie części używanych agregatów uprawowych najszybciej się zużywają?

Zadbana maszyna ma dłuższą żywotność, jednak wiele jej części z czasem będzie wymagać nie tylko drobnych napraw, lecz także wymiany. Dotyczy to zwłaszcza elementów roboczych narażonych na ścieranie/deformację kształtu oraz innych mocno pracujących elementów, w tym:

  • lemieszy, skrobaków, talerzy, odkładnic, zębów sprężynowych z redliczkami itp.;
  • redlic siewnika, a szczególnie redlic talerzowych z łożyskami bezobsługowymi;
  • łożysk i wałów (zwłaszcza łożysk krzyżaków w wale przekaźnika mocy);
  • tulei łożyskowych i dystansowych oraz panewek i opraw panewek;
  • drobnych elementów, takich jak nakładki i nakrętki.

Przy naprawach najlepiej korzystać z oryginalnych części danego producenta lub wysokiej jakości zamienników.

Zadbany, używany agregat uprawowy to opłacalna inwestycja na lata

Powyższe wskazówki pomogą nie tylko dbać o własny sprzęt, lecz także sprawdzić, czy używany agregat uprawowy wystawiony na sprzedaż jest w dobrym stanie. Przed zakupem warto zwrócić uwagę zwłaszcza na elementy robocze maszyny i inne stosunkowo szybko zużywające się podzespoły.

Szeroki wybór nowych i używanych agregatów uprawowych można znaleźć w serwisie Mascus (zobacz: https://www.mascus.pl/rolnictwo/agregaty-uprawowe). Do wyboru są różne rodzaje maszyn, w tym między innymi kultywatory, brony, pługi, glebogryzarki oraz inne bierne, aktywne i ścierniskowe agregaty uprawowe, a także agregaty uprawowo-siewne. Dostępny jest sprzęt znanych i popularnych producentów polskich (m.in. Awemak, Lupus i Rol-Ex) oraz zagranicznych (np. Kverneland, Lemken i Kuhn).

Fot. stock.adobe.com

artykuł sponsorowany