Jak uchronić drzewa i krzewy owocowe przed nadchodzącymi wiosną chorobami?

krzewy owocowe
Jak uchronić drzewa i krzewy owocowe przed nadchodzącymi wiosną chorobami?, fot. F.H.U Garden Klaudia Zielińska
Kalendarzowa wiosna zbliża się wielkimi krokami. To bardzo istotny czas dla wszystkich roślin. W szczególności dla drzew i krzewów owocowych. Są one bowiem w tym okresie niezwykle podatne na choroby. Jak zatem zadbać o ich zdrowie?

Jak uchronić drzewa i krzewy owocowe przed nadchodzącymi wiosną chorobami?

Zadbany ogród czy też sad może stanowić wizytówkę nie jednej posesji. Aby jednak miejsce takie mogło zachwycać swoim pięknem i urokiem, rośliny, jakie się tam znajdują muszą mieć szansę na prawidłowy rozwój. Zwłaszcza po ciężkiej zimie, kiedy to wraz z nadejściem lata zagraża im wiele chorób. W przypadku krzewów i drzew wiele odmian chorób trzeba bowiem zacząć zwalczać jeszcze zanim rozwiną się liście. Brak profilaktyki chorobowej w tym zakresie może doprowadzić do opłakanych skutków. W związku z tym w poniższym poradniku postaramy się podpowiedzieć jak uchronić drzewka i krzewy owocowe przed nadchodzącymi wraz z wiosną chorobami.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Choroby grzybicze, które zagrażają roślinom

Zacznijmy zatem od tego, aby przyjrzeć się nieco bliżej temu, jakie to choroby mogą zagrażać znajdującym się w ogrodzie drzewom i krzewom owocowym. Wraz z nastaniem wiosny na pewno trzeba uważać na rozwijające się zarodniki grzybów. Mogą one bowiem infekować nasze rośliny. Rośliny takie jak jabłonie lub grusze narażone są na ataki ze strony chorób. Grożą im szczególnie parcha jabłoni oraz gruszy.

W przypadku roślin takich jak morele lub wiśnie szczególnie obawiać należy się choroby o nazwie brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Ma ona bardzo destrukcyjne efekty, gdyż powoduje usychanie całych gałązek.

Równie groźna w skutkach może okazać się kędzierzawość liści, która dotyczy w szczególności brzoskwini. Jej głównym objawem jest deformacje i pęcherze na liściach skutkujące znacznym osłabieniem rośliny.

Chorobą której należy się wystrzegać w przypadku roślin jest też rak drzew owocowych, przyczyniający się do powstawania ran na pędach i ich późniejsze zamieranie. Na tą chorobę narażone są szczególnie zaniedbane drzewka, które mogą mieć źle zabezpieczone rany po ich przycinaniu.

Zdrowy ogród to odpowiednia profilaktyka chorobowa

Poznaliśmy zatem najczęściej występujące choroby, które mogą zagrozić krzewom i drzewom znajdującym się w ogrodzie. Jak zatem ustrzec się przed nimi? Oczywiście należy zawsze wyjść od stwierdzenie iż lepiej jest zapobiegać niż leczyć. W związku z tym kluczowe znaczenie będzie miała dobra profilaktyka.

Podstawę naszych działań powinny zatem stanowić opryski z pestycydów dla drzewek i krzewów. Dla przykładu środki oparte na związkach miedzi pomogą walczyć roślinom z chorobami grzybiczymi. Na uwadze trzeba mieć jednak to aby oprysk takimi środkami wykonać jeszcze zanim na roślinach pojawią się liście, czyli wczesną wiosną. Jeżeli bowiem liście zostaną już zainfekowane ich oprysk nie przyniesie żadnych efektów.

Sam oprysk drzewek i krzewów owocowych należy przeprowadzać w czasie bezwietrznej i bezdeszczowej pogody. Optymalna temperatura do przeprowadzenia oprysku to natomiast okolice dziesięciu lub też dwunastu stopni Celsjusza. Dodatkowo zaleca się, aby oprysk przeprowadzić dwukrotnie. Najlepiej w odstępie około dwóch tygodni.

Tak przeprowadzona profilaktyka na pewno pozwoli uchronić wasze drzewka i krzewy owocowe przed możliwymi chorobami, sprawiając, że ogród będzie wspaniale prezentował się przez kolejne miesiące, a wy będziecie mogli cieszyć się dorodnymi owocami.

Tekst: F.H.U Garden  Klaudia Zielińska