Borówki amerykańskie – ale jakie? Przedstawiamy polecane odmiany

Borówki amerykańskie
Borówka amerykańska – ale jaka? Przedstawiamy polecane odmiany, fot. kahvikisu źródło: flickr

Borówki amerykańskie należą do najchętniej zjadanych owoców sezonowych. Polscy konsumenci docenili ich słodko – kwaśny smak i walory odżywcze.

Owoce te zachęcają do spożycia wyjątkowym aromatem i apetycznym kolorem. Ich struktura jest bardziej mięsista w porównaniu do jagód rosnących w polskich lasach. Większe i bardziej pożywne borówki amerykańskie wykorzystuje się nie tylko do przetworów. Można z nich przygotować także desery i ciasta. W związku z rosnącym popytem na te owoce coraz więcej rolników zakłada plantacje borówki amerykańskiej. Niektóre odmiany można zasadzić i uprawiać także w przydomowym ogródku. 

Odmiany borówki amerykańskiej na polskim rynku 

Borówka amerykańska (inaczej: borówka wysoka, Vaccinum corymbosum) występuje w ponad 400 odmianach. Około 30 odmian tej rośliny zostało wprowadzonych na polski rynek. Główne różnice między nimi to smak i wygląd owoców, ich wielkość, kształt oraz zabarwienie liści, okres dojrzewania, wielkość plonów i inne cechy morfologiczne. Nie wszystkie odmiany można uprawiać w przydomowym ogródku – niektóre z nich wymagają odpowiednich warunków, w związku z czym nadają się one jedynie do uprawy towarowej. 

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Krzewy borówek kupuj tylko w sprawdzonych centrach 

Krzewy borówek amerykańskich powinno się kupować tylko w sprawdzonych centrach ogrodniczych. Dużo odmian pochodzi z upraw Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Największy wybór sadzonek występuje w marcu i we wrześniu. Można wtedy kupić krzewy w doniczkach o wysokości ok. 30 – 4- cm. Owocują one już w następnym roku, ponieważ są to zwykle dwuletnie lub trzyletnie krzewy. 

Odmiany wczesne, średnio – późne i późne 

Okres kwitnienia odmian borówki wysokiej przyda na czas od drugiej połowy maja do czerwca. Owoce dojrzewania początku lipca w przypadku wczesnych odmian, aż do końca września (odmiany późne). Czas zbiorów jest stosunkowo rozciągnięty w czasie, ponieważ borówki dojrzewają nierównomiernie. Zbiory trwają przeciętnie co najmniej dwa tygodnie, ale nie więcej niż cztery. Plony z jednego krzewu mogą wynieść nawet do 10 kg! W lipcu dojrzewają owoce odmian Duke, Bluetta, Spartan, Earlublue i Patriot. W sierpniu można zbierać już owoce z krzewów odmian Bluecrop oraz Bluejay. We wrześniu dojrzewają borówki amerykańskie takich odmian, jak Bluegold, czy Darrow. Wymienione odmiany są stosunkowo odporne na spadki temperatur i można uprawiać je w przydomowym ogródku. 

Nie chcesz kilku odmian? Twoja strata 

Eksperci zalecają amatorskim plantatorom borówki na własne potrzeby, aby mimo wszystko wybierali nie jedną, ale kilka odmian nadających się do uprawy w przydomowym ogródku. W ogólnym rozrachunku jest to bardziej opłacalne. Co prawda, odmiany borówki amerykańskiej w większości są samopylne, ale zapylenie krzyżowe różnych odmian pozwala na uzyskanie większych plonów. Drugą niezaprzeczalną korzyścią z posadzenia kilku różnych odmian borówki amerykańskiej jest możliwość wydłużenia okresu zbioru owoców do ponad 2 miesięcy.

Tekst: Magdalena Lisek