Słodka, biszkoptowa kulka? – uwielbiane labradory

labradory
Słodka, biszkoptowa kulka? – uwielbiane labradory, fot. ZooLogic
Słodka, biszkoptowa kuleczka, która uwielbia ruch, zabawę, ale i pomaganie. Labradory to jedne z chętniej wybieranych psiaków, bo dogadują się zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Są bardzo towarzyskie, przyjazne, żywiołowe, a wizualnie potrafią zmiękczyć każde serce. Czym charakteryzuje się ta rasa i jak dbać o uroczego labradora?

Charakterystyczna budowa ciała

Labradory są charakterystyczne pod wieloma względami. Uwagę zwraca na siebie budowa ich ciała. Przede wszystkim mają grube kości i masywną sylwetkę, która przypomina walec. Długie przednie łapy, za to krótsze tylne, ale obydwie pary kończyn wciąż silne i mocne. Taka budowa wymusza na właścicielach, by potrafili poradzić sobie z żywiołowym psiakiem i utrzymać go na smyczy.

Labradory osiągają wagę nawet 40 kg i wysokość 55-60 cm. Jeśli rodzice mają już pod opieką kilkulatka, z dorosłym labradorem poczują się tak, jakby w ich domu pojawiło się jeszcze jedno dziecko. Ta bardzo przyjazna i towarzyska rasa, ze względu na budowę ciała wymaga dobrej kondycji fizycznej i dbałości o czas spędzany zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Trzeba zatem dbać nie tylko o odpowiednie akcesoria, zabawki, ale i sposób żywienia, by zapewnić takiemu psiakowi właściwą podaż kalorii i składników odżywczych. Zadanie to staje się znacznie łatwiejsze, gdy zakupów dokonuje się w sklepie zoologicznym SklepZoologic.pl. Dostosowanie produktów żywieniowych do potrzeb tej rasy, to konieczność.

Wygląd, który wywołuje uśmiech na twarzy

W tych psiakach jest coś wyjątkowego. Mimo masywnej budowy ciała i charakterystycznego ogona, u podstawy grubego, a zwężającego się ku końcowi, mają średniej wielkości, okrągłe oczy i lekko opadające przy głowie uszy. Umaszczenie żółte, nazywane często biszkoptowym, czekoladowe lub czarne.

Biszkoptowy psiak już brzmi uroczo, a jego wygląd doskonale to oddaje. Żywiołowość i energiczność, a do tego ogromna chęć niesienia pomocy sprawia, że w tych psiakach zakochuje się praktycznie każdy właściciel. Labradory doskonale radzą sobie z pomocą osobom niepełnosprawnym. Często towarzyszą głuchoniemym lub niewidomym. Uwielbiają pracę, dlatego warto zapewniać im zajęcie, które zajmie tak ciało, jak i umysł psiaka.

Zabawy i akcesoria dla labradorów

Pies, który potulnie i cicho siedzi w domu? To zdecydowanie nie ta rasa. Labradory nie są szczególnie głośne, ale zabawy domowe to dla nich zdecydowanie zbyt mało. Potrzebują spacerów, wybiegania się na dworze, kontaktu z ludźmi oraz towarzystwa innych psów. Są świetnymi pływakami, dlatego każda okazja, by pobawić się w wodzie, sprawia im ogromną przyjemność.

Masywne i energicznie może iść w parze z tymi, które będzie trudno dogonić, dlatego właściciele muszą zadbać nie tylko o zabawę dla uroczych psiaków, ale i mocną, wytrzymałą smycz, która przyda się podczas spacerów. Kaganiec w razie konieczności podróży transportem publicznym, a do samochodu najlepiej specjalne pasy bezpieczeństwa, by tak dużemu psiakowi było wygodnie.

Przemyślany zakup

Labradory z natury są łagodne i przyjazne, ale pewien odsetek może odznaczać się nadmierną aktywnością, a do tego agresywnością. Poszukiwania wymarzonego psiaka powinny być zatem przemyślane, ale i na uwadze trzeba mieć rzetelność hodowców. Umaszczenie pozostaje kwestią estetyczną, czyli najmniej ważną, ale i pod tym względem dobrze jest dowiedzieć się o szczegóły. Ze wszystkich ras, to jednak labrador wciąż króluje pośród najchętniej nabywanych psich przyjaciół, i trudno się temu dziwić. Urok osobisty i charakter potrafią zahipnotyzować.

Tekst: ZooLogic