Odkąd w mediach i kanałach informacji rządowych coraz częściej mówi się o problemie suszy w Polsce oraz o sposobach ich zapobiegania, łąki kwietne jako sposób na przeciwdziałanie temu niebezpiecznemu zjawisku zyskują na popularności.
Kwietna łąka może być pomysłem na zagospodarowanie przydomowego ogródka, działki lub terenów zielonych w ekosystemach miejskim. Stawiając na kwietną łąkę wspieramy bioróżnorodność, a także zapewniamy wsparcie dla owadów pełniących rolę zapylaczy. Na kwietnej łące pszczoły miodne, motyle, trzmiele i inne gatunki znajdują pożywienie i schronienie.
Łąki kwietne – oszczędność czasu i pieniędzy
Łąka kwietna nie wymaga regularnego koszenia, które w tym przypadku mijałoby się z celem. Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej ekologicznych i ekonomicznych form zagospodarowania wolnej, zielonej przestrzeni. Wydaje się, że argumenty oszczędności czasu i pieniędzy zdają się przemawiać najbardziej, choć do głosu coraz częściej dochodzą także argumenty natury ekologicznej. Kwietne łąki pozwalają zadbać o naturę bez dużych nakładów czasu i pracy.
Rośliny tworzące kwietne łąki nie mają dużych wymagań glebowych i klimatycznych. Większość z nich to pospolite rośliny występujące naturalnie na terenach wiejskich i niezagospodarowanych, np. chaber, mak polny, fiołek pospolity, mniszek lekarski, rumianek i tym podobne.
Mieszanki nasion
Obecnie na rynku rolniczym są dostępne gotowe mieszanki jednoroczne i wieloletnie oraz mieszanki łączące nasiona roślin jednorocznych i wieloletnich. Pod względem zabiegów agrotechnicznych wymagają jedynie pielenia oraz koszenia, choć i tak w mniejszym stopniu niż trawnik.
Niektóre mieszanki nasion są tak dostosowane, że koszenie należy rozpocząć dopiero w drugim roku rozwoju ekosystemu. Niektóre mieszanki nasion są z kolei dobrane w ten sposób, że w ogóle nie wymagają pielenia. Założenie kwietnej łąki nie powinno zatem sprawiać problemu nawet początkującym ogrodnikom oraz osobom, które o prowadzeniu ogrodu nie mają zielonego pojęcia.
Korzyści nie tylko dla środowiska
Głównym założeniem rozwoju ekosystemów kwietnych łąk jest przywrócenie życia i bioróżnorodności w miejscach, gdzie zanika kosztem przemysłu i gospodarki. Łąki kwietne to naturalny ekosystem charakteryzujący się różnorodnością barw i form, zapachów i dźwięków, które tworzą spójną kompozycję estetyczną dostarczając pozytywnych wrażeń i jednocześnie zaspokajając lekceważoną współcześnie potrzebę obcowania z naturą.
Na terenach wiejskich tworzenie kwietnych łąk wpływa korzystnie na zwiększenie jakości i ilości plonów. Ich zakładanie jest polecane na obszarach sadowniczych i ogrodniczych oraz w obszarze pasiek. Są one też sprawdzonym i tanim sposobem na rewitalizację terenów, które uległy przekształceniu i degradacji. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że zakładając kwietne łąki oddajemy naturze to, co zostało zabrane w ostatnich stuleciach intensywnego wzrostu gospodarczego odbywającego się kosztem fauny i flory.
Tekst: Bogumiła Pierzchanowska