Przegląd drukarek 3D

Przegląd drukarek 3D
Przegląd drukarek 3D, fot. pixabay

Drukarki 3d działają w oparciu o nakładanie na siebie warstw materiału drukującego. W ten sposób wydrukować można właściwie wszystko. Swoje zastosowanie drukarka 3d odnajduje niemal w każdej dziedzinie naszego życia- w medycynie, mechanice, budownictwie czy elektronice.Jakie drukarki 3D będą najlepszym wyborem?

Jak działa drukarka 3D i dlaczego zyskała aż tak dużą popularność?

Drukarki trójwymiarowe to ogromna innowacja, a zarazem niesamowity potencjał drzemiący w jednym urządzeniu. Nauka programu do obsługi takiej drukarki nie należy do najprostszych, ale jak już go pojmiemy, ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Aby można było cokolwiek wydrukować, projekt tego przedmiotu przygotowuje się w oprogramowaniu CAD. Później wystarczy tylko wydrukować zaprojektowany przedmiot. Użyty do druku materiał jest nakładany warstwami i formowany. Otrzymane w ten sposób elementy są wykonane z niezwykłą starannością i cechują się sporą wytrzymałością.

Jakie wyróżniamy rodzaje drukarek 3D?

Drukarki 3d różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem materiału, którego używa się do druku. Najpopularniejsza, a zarazem najtańsza jest technologia FDM z wykorzystaniem materiałów ABS i PLA. Nieco droższym rozwiązaniem jest zastosowanie materiału PVA, czyli polialkoholu winylowego, który doskonale rozpuszcza się w wodzie. Oprócz wymienionych materiałów, do druku 3D używa się także materiałów: PCL, HIPS, Nylon czy PET.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Przegląd najpopularniejszych modeli

Popularnym i stosunkowo niedrogim modelem drukarki 3D jest XYZPrinting XYZ da Vinci Nano. Jej charakterystyczną cechą jest niezwykle wygodny, kompaktowy rozmiar i kształt. Drukarka posiada pole robocze w kształcie kwadratu o wymiarach 12x12x12 cm. Z drukarką kompatybilny jest program XYZmaker, za pomocą którego z łatwością stworzymy pierwsze przedmioty, wgłębiając się w świat druku przestrzennego.

Zdecydowanie bardziej zaawansowanym technologicznie sprzętem jest drukarka Gembird FlashForge Adventurer 3. Do druku używa ona materiałów ABS i PLA, co sprawia, że jest dość tania w eksploatacji. Udogodnieniem jest turbina, która chłodzi wydruki i podrzewany stół. Cechą charakterystyczną jest także wyjątkowo cicha praca urządzenia oraz system inteligentnej kontroli temperatury.

Drukarką 3d, która sprawdzi się nawet w najtrudniejszych warunkach jest Sygnis FlashForge Inventor IIS. Posiada dotykowy ekran, potrafi wyłapać kurz z powietrza dzięki wbudowanemu filtrowi. Projekty możemy wgrywać do niej za pośrednictwem sieci wi-fi, co daje jeszcze większy komfort pracy.