Nowy typ umowy dla pomocników przy zbiorach – ze składką do KRUS

krus

Nowy typ umowy dla pomocników przy zbiorach – ze składką do KRUS, grafika: KRUS

Do żniw zostało jeszcze trochę czasu, ale w tym roku rolnikom ma być łatwiej przy zbiorach plonów. Zadbali o to przedstawiciele społeczeństwa obradujący przy ul. Wiejskiej.

Ustawa w sprawie pomocy przy zbiorach wprowadza nowy typ umowy cywilnoprawnej, która jest ona przeznaczona dla pracowników sezonowych, w tym także pracowników najemnych będących cudzoziemcami. Dotychczas, zgodnie z obowiązującym prawem rolnicy stosowali nieoskładkowaną umowę o dzieło – od tej umowy trzeba było odprowadzić tylko zaliczkę na podatek PIT. Od nowej umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych trzeba odprowadzić dodatkowo składkę zdrowotną i wypadkową.

Ustawa wprowadziła także inne zmiany. Czas świadczenia pomocy przy zbiorach został wydłużony do 180 dni, a katalog prac sezonowych powiększył się o prace przy zbiorach roślin zielarskich, chmielu i tytoniu.

Ustawa w sprawie pomocy przy zbiorach uchwalona w kwietniu wprowadza nowe rozwiązania. Niestety nie wszyscy rolnicy odbiorą je z zadowoleniem. Przeciętny rolnik nie lubi wikłać się w formalności związane ze składkami do KRUS. Suma składek na ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe wyniesie łącznie około 180 zł miesięcznie. Niemniej producenci rolni, którzy mają duże areały ziemi, a tym samym potrzebują więcej rąk do pracy będą z tego rozwiązania bardzo zadowoleni, ponieważ lepiej przystaje do warunków pracy pomocników przy zbiorach, niż umowa o dzieło.

Zmiany prawne, o których mowa wyżej jeszcze nie weszły w życie. Ustawa musi zostać jeszcze uchwalona przez Senat, a następnie podpisana przez Prezydenta RP i ogłoszona w Dzienniku Ustaw RP. Zmiany zaczną obowiązywać dopiero po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Tekst: Magdalena Lisek

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika