Czy warto kupić profesjonalny siewnik do poplonu?

siewnik do poplonu
Czy warto kupić profesjonalny siewnik do poplonu?, fot. dexwal

Profesjonalny siewnik do poplonów to urządzenie, za pomocą którego wysiejemy nie tylko nasiona poplonu, ale też trawy. Siewniki różnią się między sobą konstrukcją, wydajnością i ceną. To, jaki wybierzemy, zależy przede wszystkim od potrzeb i zasobności portfela.

Co to jest poplon?

Poplon nazywany jest naturalnym nawozem i faktycznie na tę nazwę zasługuje. To nie tyle przedmiot, co sposób nawożenia gleby po zbiorach. Aby zapobiec jałowieniu i erodowaniu gleby, z której zebrano uprawy, wysiewa się inne rośliny – najczęściej motylkowe. Ich przeznaczenie jest dwojakie. Poplon może być po wysiewie i wzroście zbierany i przeznaczony na paszę dla zwierząt gospodarskich lub zaorany. Częściej stosuje się to drugie rozwiązanie, a przeoranie gleby razem z poplonem ma być sposobem na jej użyźnienie i przygotowanie do wiosennego wysiewu.

Stosowanie poplonu jest obowiązkowe. Odpowiednie przepisy regulują nie tylko konieczność jego wysiewu, ale także terminy, w których rolnicy muszą się zmieścić.

Terminy wysiewu poplonu

Wysiew i utrzymanie poplonu na polu zależne jest od jego rodzaju. W uprawach istnieją dwa rodzaje poplonu – międzyścierniskowy i ozimy.

Poplon międzyścierniskowy trzeba wysiać najpóźniej do 20 sierpnia i utrzymać na polu przynajmniej do 1 października. Po tym czasie można go zebrać lub zaorać.

Poplon ozimy wysiewa się do 1 października i musi być utrzymany na polu do 15 lutego następnego roku.

Na poplon najlepiej nadają się rośliny, które nie potrzebują dużo wilgoci do wykiełkowania, ponieważ po zbiorach gleby są dość ubogie w wodę. Przyoranie poplonu poprawia istniejące w niej życie biologiczne, ubogaca glebę w azot i składniki pokarmowe dla roślin. Jest sposobem na przygotowanie gleby do kolejnego sezonu wysiewu zbóż i roślin okopowych.

Czym wysiewać poplon – siewniki do poplonów

Wysiew poplonu to karkołomne zadanie i trudno sobie wyobrazić, by staropolskim zwyczajem siewcy robili to ręcznie. Dziś do wysiewu poplonu używa się mechanicznych siewników. Sprawdzony producent maszyn rolniczych jest w stanie dostarczyć różne rodzaje siewników, różniących się nie tylko konstrukcją i sposobem wysiewu, ale także ceną.

Kupno sprzętu od zaufanego producenta maszyn daje gwarancję bezawaryjnej pracy przez cały sezon oraz dostęp do serwisu technicznego.

Stosowanie siewników do poplonów i ich montaż na narzędziach uprawowych wykorzystywanych do uprawy pożniwnej to bardzo ekonomiczne rozwiązanie – siewniki mają niską masę i małe zapotrzebowanie na energię elektryczną, więc koszty wysiewu tym sposobem są sprowadzone do minimum.

Na rynku dostępne są trzy rodzaje siewników: mechaniczne, pneumatyczne i tarczowe. Przy wyborze konkretnego warto zwrócić uwagę na obecność mieszadła – jeśli producent zrezygnował z umieszczenia go w siewniku, wysiew może być utrudniony zawieszaniem się niektórych nasion.

W roli siewnika do poplonów doskonale sprawdzi się siewnik do trawy.

Siewniki mechaniczne

Istotą siewników mechanicznych jest ich działanie wykluczające konieczność dostarczenia energii elektrycznej. To stosunkowo proste, ale bardzo skuteczne i wydajne urządzenia. Wyglądem przypominają szerokie skrzynie z rowkami, przez które wysypywane są nasiona. W czasie ciągnięcia siewnika ciągnikiem pole jest równomiernie obsiewane poplonem.

Pojemność siewników mechanicznych jest zdecydowanie większa niż tarczowych, może osiągać ponad 700 litrów. W dolnej części siewnika znajdują się rozpraszacze, dzięki czemu ziarna rozrzucane są równomiernie. Aby zapobiec ich przemieszczaniu się w czasie wysiewu pod wpływem ruchu powietrza, stosuje się rozwiązania umożliwiające wysiew bezpośrednio przy glebie.

Mieszadło w siewnikach mechanicznych jest opcją dodatkową. Warto jednak nieco dopłacić, by mieć pewność, że wysiew będzie przebiegał bez zakłóceń.

Siewniki pneumatyczne

Siewniki pneumatyczne to najwyższy stopień zaawansowania technicznego, jeśli chodzi o wysiew nasion, ale też najdroższy. Tu pojemność zbiorników na nasiona przekracza 1000 litrów, a szerokość wysiewu może dochodzić do 12 metrów. Nasiona z siewników pneumatycznych podawane są za pomocą dyfuzorów i dmuchaw, co gwarantuje pełną odporność na wiatr.

Zaawansowanymi siewnikami pneumatycznymi można sterować elektronicznie. Liczba i rodzaj poszczególnych funkcji zależą od modelu siewnika, od monitorowania poprzez zapamiętywania parametrów wysiewu, aż do montażu czujników GPS.

Siewniki tarczowe

Siewniki tarczowe to najtańsze dostępne w sprzedaży rozwiązanie. Charakteryzują się jedną lub dwiema tarczami siewnymi, zbiornikami o pojemności od 40 do 200 litrów i szerokością rozrzutu do około 30 metrów. W przypadku poplonu ta szerokość będzie mniejsza i mocno powiązana z wielkością i gatunkiem nasion.

Siewników tarczowych nie łączy się mechanicznie z ciągnikami. Ich zaletą jest duża łatwość montażu na narzędziach uprawowych.

Artykuł powstał na zlecenie firmy Dexwal.