Kukurydza na ziarno i na kiszonkę – podstawowe informacje o uprawie

kukurydza
Kukurydza na ziarno i na kiszonkę – podstawowe informacje o uprawie, fot. flickr.com autor: Phil Warren

 

Rolnicy uprawiający kukurydzę dwoją się i troją, żeby uzyskać wysokie plony – jest to możliwe jedynie w warunkach optymalnej uprawy, wyboru właściwej odmiany kukurydzy, odpowiedniego nawożenia i siewu.

Nie tylko sposób przeprowadzenia poszczególnych działań agrotechnicznych ma znaczenie – ogromnie istotne jest też przestrzeganie terminów. Osiągnięcie wysokich plonów jest celem, który wymaga także podjęcia działań skierowanych przeciwko chwastom.

Orka jesienią, bronowanie wiosną

Odpowiednim czasem na orkę jest jesień, bez względu na to, czy stosuje się wtedy obornik, czy nie. Jeżeli naturalny nawóz zostanie zastosowany w okresie wiosennym, to będzie podbierał wodę niezbędną mu do mineralizacji, a jednocześnie potrzebną dla wschodów i rozwoju kukurydzy. Bronowanie zaleca się przeprowadzić jak najwcześniej, wiosną. Ma to na celu przerwanie parowania wody z gleby.

Grudy i bryły utrudnią wschody roślin

Nierównomierność wschodów jest najczęstszą konsekwencją siewu kukurydzy na glebę, która nie jest odpowiednio starannie uprawiona. Obecnie coraz częściej pod się kukurydzy stosuje się uproszczone uprawy gleby – bez orki. W polskich warunkach stosuje się najczęściej siew w pas gleby uprawionej pod rzędy (uprawa pasowa, strip-till). Obszary między rzędami pozostają nieuprawione. W ten sposób zatrzymuje się wodę i jednocześnie zapewnia odpowiedni rozwój organizmom glebowym dbającym o jej strukturę i jakość.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Siew w okresie kwitnienia mniszka

Siew przypada na okres kwitnienia takich roślin, jak mniszek lekarski, czy też tarnina, a zatem w drugiej lub trzeciej dekadzie kwietnia, a na północy i wschodzie kraju termin ten zwykle przypada na przełomie kwietnia i maja. Wtedy gleba jest nagrzana do tego stopnia, że na głębokości siewu temperatura wynosi co najmniej 8 stopni Celsjusza. Głębokość siewu zależy od tego, czy mamy do czynienia z ciężką, czy z lekką glebą – w pierwszym przypadku wynosi ona około 5 – 6 cm, a w drugim – około 6 – 8 cm.

Kukurydza ma wysokie wymagania

Uprawa kukurydzy na ziarno i na kiszonkę zapewnia wysokie plony, ale trzeba pamiętać o wysokich wymaganiach tej rośliny. Koszt nawożenia wynosi w granicach 25 – 30% całkowitych kosztów produkcji kukurydzy. Dawkę nawozu określa się indywidualnie – przy uwzględnieniu zasobności gleby oraz oczekiwanych plonów ziarna i kiszonki. Z reguły stosuje się nawozy azotowe, a uzupełniająco także nawozy naturalne (np. obornik). Fosfor i potas także mogą być wykorzystane, ale tylko jesienią, przed zimową orką, przy czym fosfor  można wysiać także równocześnie z siewem nasion.

Tekst: Magdalena Lisek