Moluskocydy skutecznie rozprawią się ze ślimakami

Moluskocydy
Moluskocydy skutecznie rozprawią się ze ślimakami, fot. Andrea Schaffer źródło: flickr.com

Moluskocydy są preparatami ochrony roślin przed ślimakami i innymi mięczakami. Środki tego typu występują także pod nazwą limacydów.

W skład moluskocydów wchodzą syntetyczne lub naturalne substancje działające kontaktowo lub żołądkowo na mięczaki, w tym również na ślimaki nagie. Przykładami aktywnych składników zawartych w limacydach są metaldehyd i metiokarb.

Sposób działania moluskocydów

Standardowe preparaty zwalczające ślimaki mają formę przynęty gotowej do zastosowania. Moluskocydy wykorzystuje się między innymi do ochrony upraw roślin oleistych, ziemniaka, a także zbóż i roślin pastewnych. Limacydy chronią także uprawy warzyw – np. brokułów, kapusty, kalafiora i sałaty. Preparat wabi ślimaki powodując spożycie przez nie śmiertelnej dawki toksycznej substancji. Aktywny składnik prowadzi do odrętwienia, a następnie zniszczenia szkodników w następstwie ich odwodnienia.

Ślimaki powodują duże szkody

Choć o ślimakach mówi się mało w kontekście środków ochrony roślin, to są one realnym problemem producentów rolnych. Największe szkody spowodowane przez mięczaki występują na plantacjach ozimych upraw – pszenicy i rzepaku. Ślimaki zajadają się liścieniami i pierwszymi liśćmi rzepaku, a także zarodkami i kiełkami ziaren pszenicy drastycznie obniżając wielkość płodów. W innych uprawach można również zaobserwować poszarpane otwory na liściach, albo płytkie wyżerki w podziemnych częściach roślin uprawnych. Mięczaki są aktywne od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

 Ślimaki lubią lekko zasadowe gleby

Największe szkody ślimaki wyrządzają w glebach zwięzłych i lekko zasadowych. Rozwojowi mięczaków sprzyja wilgotne środowisko. W miejscach żeru pozostają widoczne ślady w postaci błyszczącego, zaschniętego śluzu. Mięczaki unikają natomiast suchego środowiska, ani zbyt dużej wilgoci – na przykład ulewnych deszczów. Żerowanie kończy się w okresie bez opadów.

 Ze ślimakami można walczyć nie tylko moluskocydami

Moluskocydy nie są jedynym rodzajem środków przeciw ślimakom – bardzo pomocne jest też osuszanie za bardzo wilgotnych stanowisk, wykoszenie traw w sąsiedztwie upraw oraz usuwanie chwastów. Warto pamiętać, że w okresie suchym ślimaki ukrywają się w cieniu kamieni i żywią się pożniwnymi resztkami. Oczyszczając podłoże z takich „kryjówek” można w naturalny sposób ograniczyć rozwój populacji tych szkodników. Innym sposobem jest grabienie i motyczenie między rzędami – w ten sposób wyrzuca się na powierzchnię młode ślimaki i jaja, które wówczas wysychają i giną.

Tekst: Magdalena Lisek

Poidło dla kur – jakie najlepsze?