Które prasy są uniwersalnym rozwiązaniem?
Na wstępie warto zaznaczyć, że istnieje wiele różnorodnych pras, które ze względu na mechanizm działania charakteryzują się innymi właściwościami oraz zastosowaniem. Najczęściej na polach możemy spotkać:
- prasę prasową – gumowe pasy ściśle zgniatają materiał, nie otrzymamy także w jej przypadku miękkiego rdzenia. Są to również cichsze maszyny niż jej łańcuchowe odpowiedniki.
- prasę walcową – w jej komorze montuje się metalowe walce, które zapewniają doskonały zgniot słomy czy kiszonki. Są to jednak rozwiązania wymagające większej mocy.
- prasę łańcuchową – na specjalnych łańcuchach montuje się pręty z rolkami tocznymi. To doskonała maszyna, kiedy bez względu na panujące warunki, chcemy zebrać pozostałości z pola. Stanowi więc uniwersalną pracę nawet w czasie dużej wilgotności słomy czy zielonki.
- prasę walcowo-łańcuchową – system mieszany, oparty na przednich walcach i łańcuchach montowanych na klapie prasy. Takie połączenie siły walców z uniwersalnością łańcuchów jest często uznawane za optymalną metodę rolowania sianokiszonki czy słomy.
Częściej jednak na rynku spotkamy się z rozróżnieniem pras pod kątem komór. Wyróżniamy więc:
- prasy stałokomorowe – średnica komory (nie mylić ze średnicą beli) nie ulega zmianie. Cechuje je duża uniwersalność oraz niskie zapotrzebowanie mocy.
- prasy zmiennokomorowe – nowoczesne prasy, których system opiera się na taśmowym napędzie. Możemy często regulować średnicę beli, a także uzyskujemy niezwykle zagęszczony materiał, począwszy od rdzenia.
- prasy półzmiennokomorowe – możemy w niewielkim zakresie regulować średnicę beli
Często prasy to nowoczesne maszyny rolnicze, które zawierają w sobie niezwykle rozwiniętą pod kątem technologicznym aparaturę i system elektroniki. Aby długo cieszyć się taką maszyną, warto spojrzeć na powyższe specyfikacje i dopasować model do potrzeb gospodarstwa, jego wielkości, ale i naszych możliwości finansowych.
Jaką prasę wybrać?
W średnim gospodarstwie o wiele bardziej przyda się stałokomorowa prasa np. łańcuchowo-wałowa, która nie wymaga wielkiej mocy, ale na podstawowym poziomie zapewni doskonałą wydajność. Ich nieskomplikowana budowa sprawia, że są to także maszyny rolnicze w niskich cenach, a także charakteryzujące się niską ceną eksploatacji. Możemy zadbać o ich żywotność i optymalne osiągi nie tylko dopasowując model do specyfiki gospodarstwa rolnego, ale również dbając o najlepszej jakości komponenty. Podczas cyklicznej wymiany czy naprawy usterek, warto sięgać po oryginalne części zamienne do pras https://sklep.edmasz.pl/4320-czesci-do-prasy-unia-famarol-df-18-v-eco. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, a nasza maszyna będzie pracować efektywnie.
Z kolei w dużym gospodarstwie rolnym warto zastanowić się nad prasą zmiennokomorową. Jest to zdecydowanie o wiele kosztowniejszy zakup niż prasa stałokomorowa, jednak jej szerokie zastosowanie i elastyczność znacząco wpływa na czas pracy, oszczędza miejsce magazynowania materiałów, a także daje rolnikom szerokie możliwości dopasowania beli m.in. do preferencji klientów.