Zbiorniki na wodę deszczową – co warto o nich wiedzieć?
Zbiorniki na wodę deszczową powinny być gromadzone w pobliżu nieruchomości gospodarczych – garażów, przechowalni, warsztatów czy innych obiektów tego typu. Są to pojemniki wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, odpornego na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Wyglądem przypominają nieco pojemniki na paliwa, z tym że są od nich cieńsze – nie muszą spełniać tak restrykcyjnych wymogów. Producenci oferują je w różnych wielkościach – w ofercie sklepu FHU MiM Mariusz Mańkowski znajdują się wersje od 150 do 9000 l. Co ważne – są one dostępne w dwóch wersjach – naziemnej oraz podziemnej.
Wybór odpowiedniego modelu jest uzależniony od indywidualnych preferencji właściciela. Umieszczenie zbiornika pod ziemią wymaga przeprowadzenia dodatkowych robót, a to z kolei generuje koszty. Ważne jest jedynie, aby objętość pojemnika była dopasowana do powierzchni dachu, którą ma obsługiwać.
Dlaczego warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę?
Zbiornik na deszczówkę to ekonomiczne rozwiązanie. Ustawiony w odpowiednim miejscu, nie będzie utrudniał wykonywania pracy na terenie gospodarstwa czy sadu, a jednocześnie pozwoli skutecznie pobierać zgromadzoną wodę. Zbiorniki naziemne są wyposażone w zawór spustowy – jest on umieszczony w dolnej części pojemnika, dzięki czemu chroni je przed zapchaniem zanieczyszczeniami, ale też umożliwia pobranie wody. W przypadku dużych pojemników warto zainwestować w pompę zatapialną – pozwala ona szybciej uzyskać niezbędną ilość wody.
Wśród głównych zalet zbiorników na deszczówkę można wyróżnić:
- ograniczenie strat wody,
- możliwość gromadzenia deszczówki i wykorzystania jej w okresach suszy,
- niezależność od sieci wodociągowej,
- oszczędność czasu – odpowiednie akcesoria umożliwiają szybkie i skuteczne pobieranie nawet dużej ilości wody.
Warto również zaznaczyć, że woda deszczowa wyróżnia się lepszą jakością – ma niższe pH niż ta pobierana z sieci wodociągowej i nie jest wapnowana. Jest ona również miękka, przez co nie obniża działania skuteczności środków ochrony roślin i pozwala uzyskać lepsze efekty podczas wykonywania oprysków.
Tekst: FHU MiM Mariusz Mańkowski