Bambus – egzotyczna roślina w naszych ogrodach i na terenach zielonych

bambus

 

Bambus należy do rodziny traw, mających zdrewniane źdźbło i pusty środek. Jego liście przybierają lancetowaty kształt i na roślinie pozostają najdłużej dwa lata. Bambus rośnie przede wszystkim w krajach tropikalnych. Jego uprawy są najczęściej spotykane w Chinach, Indiach, Japonii i Gwatemali. Bambus trafił do Europy najprawdopodobniej z Chin, a o spotkaniu z tą rośliną pisał już Marco Polo. Okazało się, że trawa doskonale odnalazła się w naszej strefie klimatycznej i z powodzeniem jest hodowana nawet w Norwegii i Szwecji. W kilku ostatnich sezonach zyskuje też popularność w naszym kraju. Uprawiana głównie w ogrodach, znajduje też zastosowanie na miejskich terenach zielonych, gdzie chroni przed hałasem, a także szkodliwymi pyłami. Jeśli zamierzamy posadzić bambusy w ogrodzie, należy wybrać odmiany mrozoodporne.

Bambus ogrodowy – charakterystyka

Bambusy dzielimy się na wiele odmian i gatunków, różniących się od siebie przede wszystkim wysokością. Osiągają od 30 cm do nawet 6 m. Z tego powodu warto dokładnie sprawdzić, jaką odmianę rośliny zasadziliśmy. Zasadniczo bambusy dzielimy na dwie grupy. Są to bambusy kępowe, mające nieagresywne korzenie i drzewiaste o korzeniach bardzo grubych i ekspansywnych. Te ostatnie trzeba sadzić w pojemnikach lub siatkach ograniczających, by roślina rosła tylko w miejscu dla niej przeznaczonym. Specyficzną cechą bambusa jest to, że średnica źdźbła, od momentu wykiełkowania do osiągnięcia maksymalnej dla danego gatunku wysokości, pozostaje taka sama. Kiedy pęd dorasta, dopiero wtedy wypuszcza liście i pomniejsze łodygi. Szczególnym urokiem charakteryzują się łodygi rośliny. Spotykamy je w kolorach: żółtym, zielonym czerwonym, czarnym, a także w plamki lub paski.

Jakie stanowisko dla bambusów?

Bambusy doskonale nadają się na zielony żywopłot, rosną w grupach, ale pięknie wyglądają jako roślina pojedyncza. Mogą być tłem dla innych roślin, a także można je formować jak bonsai. Oczywiście te egzotyczne rośliny nie nadają się do wszystkich typów ogrodów. Karykaturalnie będą wyglądać w tradycyjnych wiejskich ogrodach, ale odnajdą się w ogrodzie o charakterze japońskim, orientalnym, a nawet śródziemnomorskim. Jeśli zamierzamy hodować bambusy, najlepiej skorzystać z dostępnych w sklepach ogrodniczych sadzonek. Aby bambusy dobrze rosły, trzeba im zapewnić odpowiednie stanowisko. Idealna jest dla nich gleba przepuszczalna, lekka. Opadłe liście nie powinny być grabione, gdyż po rozłożeniu będą świetnym nawozem. Lubią wilgoć, ale nie powinny być „przelewane”. Jeśli w upalne dni widzimy zwijające się liście rośliny nie jest to bynajmniej sygnał, że powinny być podlane. Bambus w ten sposób chroni się od wyparowywania wilgoci. Na przedwiośniu, kiedy ziemia rozmarza, roślina potrzebuje obfitego podlewania. Najlepiej rośnie na stanowiskach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatrów. Jest to szczególnie istotne dla jej bezpiecznego przezimowania.

 

Czy bambus powinien być przycinany?

Bambus to roślina długowieczna. W Chinach rosną okazy, które mają kilkaset lat. Nasze rośliny zapewne nie będą tak długowieczne, ale kilka ładnych lat mogą nasz ogród zdobić, jeśli będą odpowiednio pielęgnowane. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ich coroczne przycinanie, które znoszą znakomicie. Szczególnie polecane jest prześwietlanie pobudzające nowe łodygi do wzrostu. Łodyga bambusa żyje około siedmiu lat. W naszej strefie klimatycznej rośliny te raczej nie zakwitają. W krajach skąd pochodzą kwitną też raz na kilkadziesiąt lat. Po zakwitnięciu zazwyczaj obumierają.

Jak pomóc bambusom przetrwać zimę?

Chociaż zimy są w naszym klimacie coraz łagodniejsze, a i same rośliny przyzwyczajają się do chłodniejszych miesięcy, to jednak bambusom trzeba pomóc przetrwać ten trudny czas. Dotyczy to zwłaszcza roślin młodych – w pierwszym, drugim roku po posadzeniu. Niezbędne jest ściółkowanie. Rośliny powinny być okrywane przynajmniej piętnastocentymetrową warstwą liści, kompostu lub słomy z obornikiem. Bambusy wysokie można „przygiąć” do ziemi, mocno utwierdzić i okryć agrowłókniną. Popularne są też tradycyjne chochoły z tkaniny jutowej i słomy. Na wiosnę nadmiar ściółki trzeba usunąć, by system korzeniowy nie gnił.

Bambusy – odporność na choroby i szkodniki

Jeśli chodzi o choroby, to bambusy są dość odporne i wytrzymałe. Problemem są właściwie tylko przędziorki. Bardzo rzadko rośliny atakuje szara pleśń. Trochę trudniej jest ze szkodnikami, szczególnie mszycami i ślimakami, które chętnie żerują na bambusie. Zwalcza się je takimi samymi środkami jak w przypadku rodzimych roślin.

Bambusy to ciekawe rośliny, które coraz odważniej zaglądają do polskich ogrodów. Warto zapoznać się z tymi egzotycznymi przybyszami i urozmaicić ogród ich obecnością.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. Bing AI