Instalacje fotowoltaiczne dla rolnictwa

Instalacje fotowoltaiczne
Instalacje fotowoltaiczne dla rolnictwa fot. Sun Energy Solutions
Gospodarstwa rolne posiadają bardzo duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, choćby do zasilania różnych urządzeń, a także ciepłą wodę użytkową. W związku z tym każdy rolnik powinien pomyśleć o możliwościach oszczędności i stosowaniu przynajmniej częściowo naturalnych, odnawialnych źródeł. Świetnym sposobem na to może być instalacja fotowotaiczna.

Instalacje fotowoltaiczne dla rolników – to się opłaca

Niewątpliwie fotowoltaika dla rolników jest bardzo opłacalna. Obecnie można zauważyć rozwój i modernizację gospodarstw rolnych, dlatego warto tutaj korzystać także z nowoczesnych technologii i możliwości, jakie dają panele fotowoltaiczne. Zapotrzebowanie na energię elektryczną ciągle rośnie, powoduje to też duży wzrost samych rachunków. Korzystanie z naturalnych, odnawialnych źródeł jest zatem korzystne również pod względem ekonomicznym. Warto tutaj zauważyć, że modernizacja gospodarstw rolnych wiąże się z zastępowaniem pracy ludzkiej pracą maszyn. Dlatego żaden rolnik nie może pozwolić sobie na spadki napięcia czy przerwy w dostawie prądu, gdyż wiąże się to z obniżeniem zysków.

Agrowies.pl = Rolnictwo – Sadownictwo – Ogrodnictwo –  Ochrona Roślin – Maszyny Rolnicze – Nawozy – Środki owadobójcze – Hodowla zwierząt – Finanse i Prawo dla Rolnika

Umiejscowienie fotowoltaiki dla gospodarstw rolnych

W gospodarstwach rolnych istnieje bardzo wiele możliwości rozmieszczenia instalacji fotowoltaicznej. Na większości gospodarstw znajdują się budynki, które posiadają duże dachy. Mogą to być zarówno budynki mieszkalne, jak i wszelkiego rodzaju chlewnie, obory, czy nawet magazyny. W przypadku gospodarstw na których znajdują się nieużytki rolne dobrym wyborem jest umieszczenie w tym miejscu naziemnej elektrowni słonecznej. W tym przypadku bez problemu można dobrać rodzaj instalacji do gospodarstwa.

Instalacje fotowoltaiczne dla rolnictwa
Instalacje fotowoltaiczne dla rolnictwa fot. Sun Energy Solutions

Fotowoltaika dla rolnictwa – duże korzyści

Instalacja fotowoltaiczna daje wiele korzyści dla właścicieli gospodarstw rolnych. Przede wszystkim wiąże się z uniezależnieniem od sieci energetycznej. Warto tutaj jeszcze zwrócić uwagę na oszczędność, gdyż niewątpliwie aspekt ekonomiczny ma duże znaczenie. Ceny energii ciągle rosną, zatem produkcja prądu na własne potrzeby jest dobrym wyborem. Warto tutaj zwrócić uwagę na niewątpliwie dużą oszczędność w skali roku, co sprawia, że coraz więcej rolników decyduje się na instalację, tym bardziej, że sama inwestycja bardzo szybko się zwraca. Kolejną zaletą jest sprzedaż nadwyżek produkowanej energii do sieci. Warto tutaj zdawać sobie sprawę, że zakład energetyczny ma obowiązek odkupienia energii, która pochodzi z odnawialnych źródeł, niezależnie od ilości jednostek. Kolejną zaletą jaką ma fotowoltaika dla rolnictwa jest obsługa instalacji, a zasadniczo jej brak. Otóż panele słoneczne pracują automatycznie i nie trzeba ich włączać, wyłączać czy ustawiać. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że fotowoltaika dla gospodarstwa rolnego jest bezawaryjna. W ten sposób nie trzeba obawiać się o uszkodzenie jakiegoś komponentu. Należy także docenić fakt, że montaż instalacji fotowoltaicznej podnosi wartość nieruchomości, zatem decydując się na sprzedaż gospodarstwa rolnego można na tym więcej zarobić.

Fotowoltaika dla rolników – jak dużą instalację należy wybrać?

Na samym początku należy zauważyć, że instalacja paneli słonecznych może się zwrócić w 4 lata. Oczywiście warto zastanowić się jak dużą instalację należy zamontować w swoim gospodarstwie. Warto tutaj wiedzieć, że wielkość instalacji dobiera się na podstawie miesięcznych rachunków za prąd. Pozwala to na precyzyjne określenie zapotrzebowania, a także idealne dopasowanie mocy ogniw. Tutaj możemy posłużyć się przykładami. Otóż w przypadku miesięcznego rachunku za prąd wynoszącego 500 zł poleca się zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej 10 kW. Z kolei gdy miesięczny rachunek za prąd oscyluje na poziomie 1000 zł, to moc instalacji fotowoltaicznej powinna wynosić 20 kW. Jeżeli miesięczny rachunek za prąd to 2000 zł, to moc instalacji fotowoltaicznej powinna wynosić 40 kW. Ogólnie można tutaj przyjąć zasadę, że im większa moc instalacji fotowoltaicznej, tym można więcej zaoszczędzić. Już przy instalacji o mocy 10 kW oszczędność po 25 latach będzie oscylować na poziomie ponad 200 tys. zł. Zatem można rzec, że opłacalność instalacji fotowoltaicznej rośnie każdego dnia, a jednocześnie jest to ekologiczne rozwiązanie.

Instalacje fotowoltaiczne dla rolnictwa
Instalacje fotowoltaiczne dla rolnictwa fot. Sun Energy Solutions

Korzyści i ulgi w podatku dla rolników

Rolnicy mogą otrzymać trzy benefity w związku z inwestycją w panele słoneczne. Otóż mogą skorzystać z ulgi w podatku rolnym, która wynosi 25% ulgi inwestycyjnej obniżającej owy podatek. Następnie można skorzystać z ulg w podatku VAT. Zatem rolnicy, którzy prowadzą swoją działalność i są płatnikami VAT mogą obniżyć cenę inwestycji nawet o 23%. Warto tutaj jeszcze docenić net metering. Umożliwia on rozliczanie się z dostawcą energii z pobieranej, jak i oddawanej do sieci energii. Zatem nadwyżki wyprodukowanej energii można wykorzystać np. zimą, gdy zapotrzebowanie na energię jest znacząco większe.

Fotowoltaika jest bardzo korzystna również dla rolników. Pozwala ona zaoszczędzić zarówno w systemie inwestycji krótkoterminowych, jak i długoterminowych.

Więcej informacji dotyczących fotowoltaiki dla rolników znajdą Państwo na stronie www.sunes.pl

Tekst: Instalacje fotowoltaiczne dla rolnictwa fot. Sun Energy Solutions