Istnieje wiele sposobów na ochronę roślin. Można zastosować sztuczne metody, np. nawożenie lub też wykorzystać naturalny i bardzo skuteczny sposób – ochronę biologiczną!
Definicja ochrony biologicznej
Ochrona biologiczna to wszystkie metody, dzięki którym można zwalczać szkodniki oraz choroby roślin, dzięki zastosowaniu naturalnych czynników oraz organizmów żywych (takich jak grzyby, bakterie czy mikro- i makro- organizmy). Dzieli się ona na trzy metody.
- Metoda klasyczna to wprowadzanie do środowiska pożytecznych organizmów, które ograniczają lub całkowicie zwalczają powstawanie i namnażanie się szkodników. Polega na przemieszczeniu ich z miejsc naturalnie występujących do tych, gdzie mają zacząć ochronę. Metoda ta stosowana jest zapobiegawczo lub zaradczo, dlatego jest ona skuteczna w każdym przypadku – zarówno, jak szkodniki już występują lub dopiero przewiduje się ich wystąpienie.
- Metoda augumentatywna to skuteczna ochrona szczególnie jeśli chodzi o duże komercyjne uprawy. Organizmy wykorzystywane do niej są pozyskiwane z masowych hodowli.
- Metoda konserwacyjna polega na pozyskiwaniu mikro- i makro- organizmów z obszarów porośniętych lasem oraz przeznaczonych pod uprawę rolną.
Skuteczność ochrony biologicznej
Ochrona biologiczna jest niezwykle skutecznym narzędziem w walce z różnego rodzaju szkodnikami, mikroorganizmami, ptakami, owadami i czynnikami chorobotwórczymi pojawiającymi się na uprawie. Jest ona również bezpieczna zarówno dla ekosystemu, ludzi, jak i zwierząt ewentualnie pojawiających się w pobliżu uprawy.
Klucz do sukcesu w nowoczesnym rolnictwie: Sprawdzone środki ochrony roślin